Z tiskových konferencí

Krysař se vrací
vydáno: 2.9.2017
Tři zprávy máme z Divadla Kalich:
Tou první je, že v hledišti divadla byly instalovány (vyjma zadních míst) nové, o poznání pohodlnější sedačky.
Druhá, že Krysař se vrací. Sami jsme ho přivolali...
Dirty muzikál Daniela Landy se na jevišti Divadla Kalich představí v novém hereckém obsazení, nové výpravě, bude více taneční. Na titulní roli bez alternace se připravuje Přemysl Pálek (jako první cover ho jistí Oldřich Smysl). V roli Agnes uvidíte Marii Křížovou, nebo Kateřinu Šildovou.
A třetí zprávou je, že kompletně nové nastudování tohoto vpravdě kultovního muzikálu o tajemném muži v kápi a s píšťalou, se ještě před premiérou setkalo s nebývalým zájmem diváků, všechna představení Krysaře v první polovině sezony jsou prakticky vyprodaná. V této souvislosti však producent a ředitel Divadla Kalich Michal Kocourek přislíbil, že ještě před premiérou (8. září 2017) divadlo otevře předprodej na celý zbytek sezony. Termínů bude vypsáno dost.

„Tak enormní zájem nás pochopitelně těší, ale také značně zavazuje. Věděli jsme, že pracujeme na legendě, kterou ohromná fanouškovská obec zná zpaměti slovo od slova, tón od tónu. A dnes, po generálních zkouškách, už mohu s klidem konstatovat, že jsme společnými silami připravili velice vyzrálé, energií nabité představení se skutečně silnými hereckými, pěveckými i tanečními výkony. Jsem rád, že naše divadlo opět dostojí své pověsti scény, kde vznikají výjimečné muzikálové inscenace,“ uvedl krátce před premiérou Michal Kocourek.Přemysl Pálek v titulní roli
Přemysl Pálek v titulní roli


V žádném případě neuvidíte pouhou repliku dřívější podoby inscenace. Na téma je nahlédnuto nově - ačkoli vlastně není nutné nic upravovat a už vůbec ne aktualizovat, Landův Krysař je nadčasovým podobenstvím sociálního rozkladu společnosti a bezservítkovou kritikou pokroucené morálky. „Krysař je aktuální víc než jindy...,“ říká režisérka Mirjam Landa. „Komunikace mezi lidmi se vytrácí, arogance vládnoucích se za poslední léta zhoršila. Z mezilidských vztahů se vytratily hodnoty, morálka a etika není žádaná, měří se hodnotou peněz. Podobně jako v Krysaři. Pak skutečně může přijít někdo mocný s úplně jiným zájmem a vymaže nás. Jen proto, že nežijeme v jednotě. Dalším tématem muzikálu je láska mezi Krysařem a Agnes a hluboké, ale tragické přátelství mezi rybářem Štěpánem a Jakubem, dveřníkem ostrovanů. Jsou to dojemné momenty, jak je každý z nás prožívá na hřišti jménem svět.“

A nyní k rozdílům proti předchozím verzím: „Inscenace bude více taneční, než ty předchozí. Budu klást větší důraz na detail, ať už se to bude týkat scénografie, svícení nebo herectví,“ vypočítává Mirjam Landa. V neposlední řadě inscenace vzniká ve společném zaujetí dílem. Ostatně režisérka se nechala slyšet, že ji nezajímají herci-kšeftaři, kteří si jen potřebují odškrtnout volné políčko v diáři.
Marie Křížová a Kateřina Šildová jako Agnes
Marie Křížová a Kateřina Šildová jako Agnes


Scénograf Martin Černý představil výtvarné řešení inscenace: „Scénu pro Krysaře jsem poskládal z pohyblivých modulů, které umožňují různě členit prostor a zároveň vytvářet dojem ztracenosti v nekonečném bludišti tajemného města, kde ani nevíme, co nás čeká za dalšími dveřmi. Nejen toto fiktivní město je labyrintem různých prostorů s mnoha průchody, ale také jeho stěny jsou plné dutin a škvírami mezi prkny nás sledují malá červená očka...“

„Jiná“ bude i postava Krysaře, přece jen Přemysl Pálek není herec až tak zemitého naturelu jako jeho předchůdci. „Má dostatek zkušeností a ano, je trochu jiný, přesto jsem přesvědčená, že roli Krysaře unese s přehledem,“ usmívá se Mirjam Landa.

„Těším se moc,“ říká Přemysl Pálek, „role Krysaře ve mně probouzí druhou stránku mého já: temného démona. Je to postava absolutně odlišná od rolí, jaké jsme dosud mohl ztvárnit...“


Herci také, jak je v Divadle Kalich zvykem, natočí album s písněmi z muzikálu. Nahrávání proběhne v září a vydání se předpokládá v listopadu.

Na svém stroji KTM často na zkoušky do Divadla Kalich přijíždí autor muzikálu Daniel Landa, který je samozřejmě supervizorem nového nastudování. Byl to on, kdo před jednadvaceti lety přišel s osobní ambicí vytvořit jakýsi protiklad k tehdejším výlučně „velkovýpravným“ muzikálům. Vznikl Krysař, muzikál, v němž je důležitější, co se děje uvnitř příběhu. Dnes je tento muzikál řazen mezi nejúspěšnější české muzikály všech dob. Ovace sklízela i zahraniční nastudování, na Slovensku či v Rakousku.


...a ještě společné foto
...a ještě společné foto


V další části sezony se tvorba Divadla Kalich soutředí na činoherní tituly, a pak vypukne kolotoč konkurzů a zkoušky další velké muzikálové výzvy: na září 2018 producent Michal Kocourek ohlásil nasazení slavného muzikálu Hair (Vlasy) do repertoáru. Také tento muzikál nabídne pro dnešní dobu až překvapivě aktuální téma a řekněme nahlas tušené: že právě tato muzikálová klasika „se cele potká“ se silnou generací talentů, kteří v Divadle Kalich působí.

.....
foto: Michal Novák