Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Laciný humor u nás nenajdete
[vydáno: 20.2.2012]
Pod názvem S cizí dámou v cizím pokoji se skrývá koláž komediálních hříček, které mají na mušce věru aktuální téma – nevěru v českých ložnicích, ačkoli od vzniku jednotlivých komedií uplynulo ve dvou případech téměř osmdesát let, v jenom dokonce více jak sto let. Tři komedie v jedné uvede Východočeské divadlo Pardubice v režii Lumíra Olšovského. Ve veselohře Josefa Štolby „Mořská panna“ jeden ze tří ženatých pánů na dovolené naletí krásné vychytralé dámě. V aktovce Emila Arthura Longena „Pokoj za větrem“ postoupí profesionální sukničkář svému kamarádovi svůj pokoj s bohatou historií, která však začne na nezkušeného nájemníka nepříjemně padat. Ve frašce Čeňka Šlégla a Jaroslava Marvana „Jen jednou za měsíc“ se ocitne muž v pokoji s cizí dámou i s vlastní manželkou a je nucen dát jedné z nich přednost...

Malou zajímavostí je, že kromě Jaroslava Marvana jsou všichni autoři nějakým způsobem svázáni s Pardubicemi: E. A. Longen je pardubickým rodákem, Čeněk Šlégl zde často pohostinsky hrával, Josef Štolba byl dlouhá léta notářem v Pardubicích a dokonce napsal hru k slavnostními otevření Městského divadla v roce 1909.

Lumír Olšovský, Petr Dohnal
režisér Lumír Olšovský a ředitel Východočeského divadla Petr Dohnal


„Slogan ´S cizí ženou s cizím pokoji´ vystihuje základní téma tří aktovek, které uvedeme v jednom večeru. Popadl mě nápad, který možná působí riskantně: uvést je jako takový kompilát. Naše úprava je do jisté míry experimentem. Na druhou stranu si myslíme, že pro diváky bude zajímavější aktovky roztříštit a odehrát je souběžně, než jednotlivé příběhy vyprávět postupně. Budeme sledovat několik dějových linií zároveň a v závěru se dobereme k pointám. Věřím, že to bude vtipná, svižná a zábavná forma. Jinak chceme ctít text, do dialogů jsme nezasahovali, archaičnost nám nevadí, inscenace bude respektovat dobu nejen textem, ale i scénografií. Dělat si legraci ze starých časů opravdu nehodláme,“ říká režisér Lumír Olšovský.

Dodejme ještě, že děj propojených příběhů se odehrává na lodi, v několika kajutách. V inscenaci tak naplno bude využita točna, která umožní „rychlé střihy“.

Lumír Olšovský, Petr Dohnal, Jana Uherová
Lumír Olšovský, Petr Dohnal, Jana Uherová


Slavnostní premiéra komedie S cizí dámou v cizím pokoji se odehraje 25. února a pár dní nato se Pardubice opět stanou hlavním městem smíchu v České republice. Východočeské divadlo totiž od 27. února do 5. března pořádá již XII. Ročník GRAND Festivalu smíchu. V Městském divadle se o titul Komedie roku 2011 utká 7 nejlepších komedií, které během minulého roku vznikly na jevištích našich divadel. Do bojů vstupují inscenace pražských Dejvického divadla, Divadla v Dlouhé a Divadla pod Palmovkou, Západočeského divadla v Chebu, Klicperova divadla Hradec Králové, Městského divadla Mladá Boleslav a pochopitelně domácí inscenace Východočeského divadla. Výběr komedií provádí komise, v jejímž čele stojí dramaturgyně festivalu Jana Uherová. GRAND festival smíchu má již tradičně dvě sekce. Vedle soutěžní i doprovodnou část, která letos nabídne dalších 15 výborných komediálních představení. „V nesoutěžním programu se vedle klasických komedií různých českých a moravských divadel prezentují také veseloherní představení studentů hereckých škol, divadla malých jevištních forem, amatérská divadla nebo netradiční projekty,“ přibližuje Jana Uherová a dodává: „Často i v nesoutěžní části festivalu diváci mají možnost vidět velmi zajímavé tituly či projekty, rozhodně doporučuji divákům neopomíjet ani tento program, budete se za břicho popadat úplně stejně... Názvy těch souborů běžným divákům obvykle nic neříkají, pro leckoho je klíčové kritérium počet tváří známých z televizní obrazovky, bohužel. Přitom je tu spousta talentovaných herců, kteří hrají s nesmírnou energií, často je to divadlo vyššího levelu. Jdou cestami nevyšlapanými, trnitými, v lidech z Buranteatru, Geisslers Hofcomoedianten, 3D company, Cabaretu Calembour a mnoha dalších je přitom budoucnost nejen komediálního žánru!“

Jana Uherová
dramaturgyně Jana Uherová


GRAND festival smíchu poskytuje i určitou reflexi toho, jakým směrem se komediální žánr v posledních letech ubírá. „Pojetí toho, co je komické, se posouvá a individualizuje,“ zamýšlí se Jana Uherová. „Zatímco dříve dobré komedie byly vystavěné více či méně na situačním humoru, současná komedie přináší apelativními momenty. Zabývá se otázkami morálky, mravnosti, odpovědnosti, tedy otázkami, které jsou kolem nás. A přesto je to vtipné! Jsou to komedie, z nichž trne, komedie, které nakopnou k přemýšlení. Tak jak jsou inscenace v tomto směru čím dál neohroženější, budu ráda, když i festivalové publikum bude trošku odvážnější.“

Představení soutěžních komedií ohodnotí festivalová porota ve složení divadelní kritička Jana Paterová, šéfredaktor Divadelních novin Jan Kolář, proděkan DAMU Zdeněk A. Tichý a režisér Otakar Kosek. Alternativou odborné poroty je studentská porota a své hlasy pochopitelně odevzdají i sami diváci. Titul Komedie roku určí průnik hlasování ze všech tří porotcovských skupin. V zájmu objektivity i letos bude platit, že členové porot odborné a studentské budou v hledišti rozesazeni jako zlobivé děti ve škole, aby se navzájem názorově neovlivňovali.

Lumír Olšovský, Petr Dohnal
Petr Dohnal představuje sošku Genia smíchu (zhotovila ji Klára Klose)


Novinkou letošního ročníku festivalu bude Cena Genia smíchu, kterou poprvé převezme významná osobnost divadla, která v posledních letech výraznou měrou přispěla do oblasti komediálního žánru. Cenu by měl obdržet dosud aktivně tvořící umělec, kterého zvolí Akademie Genia smíchu složená z kritiků, divadelních publicistů, teoretiků, ale i režisérů a dramaturgů. „Není to cena ve stylu síně slávy. Jejími držiteli by se měli stávat aktivní umělci, bez ohledu na to, jde-li o herce, autora, nebo režiséra,“ upozornila Jana Uherová.
Laureát byl již komisí zvolen, avšak jeho jméno je pochopitelně drženo v tajnosti. Veškeré výsledky budou vyhlášeny během slavnostního Galavečera smíchu dne 5. března. Moderátory večera budou Ladislav Špiner a Tereza Kostková. (Ze záznamu jej odvysílá i Česká televize.)

-mys-Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.