Z tiskových konferencí

Letní scéna Divadla Ungelt vsadila na divácky úspěšné tituly
vydáno: 20.6.2016
Dvanáctým rokem otevírá svou bránu Letní scéna Divadla Ungelt na hradčanském Novém Světě, kde neopakovatelné divadelní večery podtrhuje jejich komorní charakter, ne nepodobný „kamennému“ Divadlu Ungelt. Přesto je tu proti sálu v historickém sklepení jedna výhoda - venkovní scéna pod Loretou má o něco vyšší kapacitu hlediště, která čítá 227 míst, takže je tu jistá šance dostat se na tituly, které v běžné sezoně bývají vyprodané prakticky okamžitě po zahájení předprodeje. Netřeba se obávat rozmarů počasí, k možnosti zrušení představení se pořadatel uchyluje pouze v nejkrajnějším případě, drtivá většina představení proběhne za pěkných podmínek. Nebo přijatelných…v tom případě obdržíte pláštěnku a proti vratné záloze (stokoruna) jsou k dispozici deky. „Z tohoto byznys (jako jinde) opravdu neděláme,“ usmívá se umělecký ředitel Divadla Ungelt Milan Hein.

setkání na Letní scéně Divadla Ungelt (foto: Micha Novák)
setkání na Letní scéně Divadla Ungelt (foto: Micha Novák)


Smyslem Letní scény je nabídnout svým divákům výjimečná divadelní představení a nezapomenutelné hudební zážitky přímo pod širým nebem. Co nabídne ta letošní? Na rozdíl od několika předchozích ročníků pro toto léto nevsadila na původní premiéru, ale přináší divácky nejúspěšnější inscenace z poslední doby. Hlavním titulem je tragikomedie Mezi úterým a pátkem (Regina Rázlová, Milan Hein, Jitka Čvančarová, Petra Nesvačilová), tradičně se bude pod širým nebem reprízovat komorní muzikál Touha jménem Einodis (Marta Kubišová, Aneta Langerová, Igor Orozovič...), dále komedie Pan Halpern a pan Johnson (Petr Kostka, František Němec) a romance Kurtizána (Chantal Poullain, Igor Orozovič, Regina Rázlová). Programovou nabídku doplní inscenace agentury Harlekýn Václava Hanzíčka, v nichž exceluje Simona Stašová. Jde o tyto zářivé tituly: Poslední ze žhavých milenců, Římské noci, Filumena MarturanoDrobečky z perníku.

Jitka Čvančarová, Simona Stašová, Marta Kubišová (foto: Michal Novák)
Jitka Čvančarová, Simona Stašová, Marta Kubišová (foto: Michal Novák)


Petra Nesvačilová, Petr Kostka (foto: Michal Novák)
Petra Nesvačilová, Petr Kostka (foto: Michal Novák)


„Kromě naší ungelťácké posádky zde upřímně vítám Simonu Stašovou, kterou snad ani neberu jako hosta, vždyť Divadlo Ungelt před dvaceti lety otevírala!,“ nechal se slyšet Milan Hein. Při této zmínce Simona Stašová vzpomněla na svého kolegu Jana Teplého, s nímž 499x (!) odehrála právě představení Poslední ze žhavých milenců. „Byl to báječný člověk a vynikající herec, o kterém se traduje, že prošel snad všemi oblastními divadly, než zakotvil v pražském Divadle S. K. Neumanna nebo pak v Divadle na Vinohradech. Měla jsem ho velmi ráda a až po třech letech po jeho odchodu jsem nakonec a po dlouhém rozmýšlení kývla na nabídku pana Hanzlíčka toto představení obnovit, a to s jiným, neméně báječným kolegou. S Petrem Nárožným je to úplně jiné představení, pořád pěkné, ale jinak...,“ říká Simona Stašová.

Milan Hein, Regina Rázlová, Petra Nesvačilová (foto: Michal Novák)
Milan Hein, Regina Rázlová, Petra Nesvačilová (foto: Michal Novák)


Simona Stašová (foto: Michal Novák)
Simona Stašová (foto: Michal Novák)


Tiskové setkání na Letní scéně doprovodil lehoulinký deštík, a tak Petr Kostka obrátil pozornost k „přírodnímu prostředí“. „Hrát divadlo v otevřeném prostoru je pro nás herce vždy zajímavé, má to svoje výhody, zejména když scénická poznámka předepisuje nějaké to venkovní prostředí. Začínáme při zapadajícím slunci, končíme v úplné tmě, má to svoji romantiku, kdy okolní ruchy ničemu nevadí. Nejvíce se těšíme na ty teplé vlahé letní večery, kdy je to nejlepší. Ale máme zkušenost, že publikum je obezřetné, i když sprchne. Nám je hej, my jsme pod stříškou a je to docela hezký pohled, když celé auditorium je zabalené v tom vixlaivantu, do kterého buší kapky deště. To je rachot...,“ směje se Petr Kostka. „Vypadají trochu jako Marťani,“ okomentovala to Simona Stašová. (Zkušení herci samozřejmě přidají na hlase, a je po problému.)

Hrát se začíná 4. července a program zakončí 1. září komponovaný pořad Ungelt zpívá! pod taktovkou Petra Maláska. V průběhu večera vystoupí „hvězdy“ Divadla Ungelt v čele s Martou Kubišovou a možná přijde i Lucie Bílá...

(foto: Michal Novák)
(foto: Michal Novák)


-mys-