Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Národní divadlo představilo dramaturgický plán sezony 2018/19
[vydáno: 15.2.2018]
Pro nadcházející sezonu 2018/2019 je jedna novinka ohlášena do historické budovy Národního divadla, tři do Stavovského divadla a čtyři na Novou scénu. Až nečekaně dominantní postavení budou mít tentokrát čeští autoři. „Zároveň se chceme zaměřovat na české tvůrce a režiséry řekněme té mladší střední generace, kteří si spolupráci s ND zaslouží,“ uvedl umělecký šéf činohry Daniel Špinar. Poprvé se na jeviště ND dostane Erbenova Kytice, postará se o to režijní duo SKUTR. Režisér Jan Mikulášek připraví adaptaci románu Jáchyma Topola Noční práce. Další dramatizací literárního díla bude ve Špinarově režii román Netrpělivost srdce rakouského prozaika a básníka Stefana Zweiga. V této trojici titulů možno spatřovat ty vůbec nejočekávanější.

Někoho může překvapit i podíl dramatizací na celkové skladbě dramaturgického plánu. „Dramatizace románů je nyní v činohře obecný trend. „Vím, že zrovna ta generace režisérů „30-40“ tomu moc neholduje, ale je nutné si uvědomit, že současných her pro větší jeviště je zkrátka málo,“ vysvětluje Daniel Špinar. „Přesto činohra ND současné hry celou dobu vyhledává, další ostatně chystáme na konec této sezony, na podzim jsme uvedli Noční sezónu... Dramatizace mají i své výhody, v románech jde trošku líp najít si téma a přizpůsobit jevištní výsledek tomu, co je zajímavé pro dnešního diváka (a samozřejmě i pro nás jako tvůrce).“

První významnou událostí sezony bude druhý ročník festivalu Pražské křižovatky, věnovaný odkazu Václava Havla. Letos se bude konat na přelomu září a října a hlavní hvězdou bude bezpochyby Michail Baryšnikov, který tentokrát přijede nikoli jako tanečník, nýbrž jako činoherec, s jevištní adaptací básní svého přítele Josifa Brodského.

umělecký šéf Činohry ND Daniel Špinar
umělecký šéf Činohry ND Daniel Špinar přibližuje výhled do sezony 2018/19


činohra ND v sezoně 2018/19

Do historické budovy Národního divadla si jistě najdou cestu milovníci českého literárního „pokladu“, KYTICE Karla Jaromíra Erbena. Sbírka balad, která vyšla před 165 lety, láká umělce i čtenáře dnes stejně jako kdysi. Na jevišti se Kytice rozhodně neocitne poprvé, na scéně Národního divadla to ale bude naprostá novinka. Strhujících příběhů o lásce často až za hrob se ujme režijní duo SKUTR, s jehož tvorbou jsme se již setkali v inscenaci Lorkovy Krvavé svatby.

Ve Stavovském divadle se můžete těšit na autorskou adaptaci románu Jáchyma Topola Noční práce, kterou pod názvem KOUZELNÁ ZEMĚ připraví Jan Mikulášek, režisér výrazného interpretačního gesta, tvůrce stávajících diváckých „hitů“ Spalovač mrtvol a Maryša. Bude to tak jeho třetí český titul na scénách ND. (Název inscenace byl upraven s ohledem na možnou záměnu s již uváděným titulem Noční sezóna na téže scéně.)

Ve Stavovském divadle bude uvedena i další dramatizace, půjde o román NETRPĚLIVOST SRDCE Stefana Zweiga. Román rakouského prozaika, esejisty a básníka založený na pronikavém popisu psychologie lidského jednání v mezních životních situacích, které slabého člověka přivedou tam, kam by to nikdy nečekal, se na českém jevišti objeví vůbec poprvé, a to v režii uměleckého šéfa Činohry ND Daniela Špinara. Spolu s hlavním hrdinou si bude jistě nejeden divák přát: Kéž by tak člověk v pravou chvíli dokázal říct ne!

A klasikou nejklasičtější se ve Stavovském divadle s touto sezonou rozloučíme: dramaturgie vybrala Molièrova MISANTROPA, hru o muži, který sice pohrdá společenskou přetvářkou, ale zamiluje se do ženy, která je ztělesněním tohoto nešvaru. Jak si s tím poradit, bude zjišťovat režisér Jan Frič.

Na Nové scéně hned na začátku sezony oslavíme výročí vzniku ČSR – a také si připomeneme řadu slavných i neslavných okamžiků v našich moderních dějinách – inscenací Jiřího Havelky, který vyjde z někdejšího prvorepublikového dramatického hitu ND, hry PLUKOVNÍK ŠVEC Rudolfa Medka. Těšme se na inscenaci provokativní (respektive řadu otázek provokující) a taky zábavnou.

Mistr současné české prózy Emil Hakl pro Novou scénu adaptuje svoji povídku NÁVŠTĚVA. Osobní příběh čtyř chlapíků, kterým ze života zbývá už jen možnost se sejít a komunikovat – o sobě, o dějinách, o ženských a o smrti. Chlapská konverzace na nejrůznější témata a na nejrůznější způsoby, to celé u dobře propečené kachny, bude mít v rukou Jana Friče událostní háv, který překročí tradiční kukátkový koncept. Inscenace bude příležitostí pro starší generaci herců ND.

Poslední obrat do českých dějin nás čeká s inscenací ZA KRÁSU. Do Národního divadla přišel Karel Hugo Hilar na vrcholu své tvůrčí a životní síly a přišel, jak praví historikové, „na území velmi komplikované a nepřátelské“. Divadelní inscenaci jako poctu dramaturgovi a režisérovi, který posunul české umění o míle vpřed, připraví jeho kolega o téměř devadesát let mladší – Daniel Špinar.

Čtveřici inscenací Nové scény doplní autorská koláž z textů italského dramatika a režiséra Ascania Celestiniho. Jeho PROSLOV K NÁRODU – titul vycházející z „divadla slova“ – nastuduje Petra Tejnorová.

další večery Nové krve

Kromě osmi inscenací na třech scénách ovšem Činohra ND další večery Nové krve (vánoční Novou krev, čtení z naší dramatické dílny a další jednorázová překvapení). Pokračovat budou i aktivity sdružené pod hlavičkou ND+. Kromě tradičních formátů (dramaturgické úvody, debaty s tvůrci, workshopy) budou vedeny také diskuze o smyslu a poslání Národního divadla.

ND pro abonenty

Předplatitelům první scéna nabízí 41 předplatitelských skupin, z toho více než polovina bude činoherních, resp. činoherní tituly obsahující (tzv. smíšené skupiny). Variabilita je obrovská, takže každý abonent si najde tu nejvhodnější řadu podle svých preferencí. Prodej předplatného poběží od 5. března 2018 v hlavní pokladně Národního divadla, na webu i v pobočkách Colosseum Ticket. Prvních 14 dní opět automaticky budou rezervována místa stávajícím abonentům, v dalších čtrnácti dnech mohou stávající abonenti provést jakékoli změny ve skupinách nebo místech. Od 3. dubna 2018 pak mohou předplatné zakoupit všichni noví zájemci. Celkem 5 předplatitelských skupin je za zvýhodněnou cenu vyhrazeno seniorům nad 60 let, osm skupin je připraveno pro rodiny s dětmi. Jedna předplatitelská skupina je studentská. Stejně jako loni budou v nabídce 4 exkluzivní skupiny, kam jsou zařazena nejžádanější tituly, na které je obtížné zakoupit jednotlivé vstupenky v pokladně. Dále jsou v nabídce tři premiérové skupiny, jejichž zakoupením si abonenti zajistí místa na prvních premiérách nových inscenací svého oblíbeného souboru.

Laterna magika v sezoně 2018/19

Plán obsahuje premiéru, která rozšíří nabídku titulů pro rodinné publikum. Autorský projekt je připravován k výročí vzniku Laterny magiky a volně se inspiruje ZAHRADOU Jiřího Trnky a vzpomínkami inscenačního týmu a tanečníků na zahradu jejich dětství. „Zahrada Jiřího Trnky má obrovské kouzlo, poezii a humor. Pracovat budeme s moderní choreografií, loutkami, černým divadlem, filmovými i animovanými projekcemi a mappingem,“ slibuje Pavel Knolle, vedoucí uměleckého souboru Laterny magiky.

s využitím materiálu NDKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.