Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Nenormální muzikál
[vydáno: 26.5.2019]
Po úspěšných projektech, českých verzích muzikálů RENT a Tick, tick …BOOM!, přichází produkční společnost art4rent pod vedením herce a zpěváka Tomáše Vaňka s dalším průrazným titulem, který bude stát na opačné straně spektra než „hvězdné“ a „výpravné“ muzikálové podívané, jež Praha nabízí. Opět se můžeme těšit na „trochu jiný muzikál“, muzikálovou alternativu, avšak jedním dechem je nutné dodat, že nikde po světě tak tomu nikdo neřekne.

Do Prahy míří broadwayský muzikálový hit NE/NORMÁLNÍ (orig. NEXT TO NORMAL), jehož autory jsou renomovaní tvůrci Brian Yorkey (libreto) a Tom Kitt (hudba). Jedná se o jeden z nejsilnějších rodinných příběhů, který se kdy objevil na divadelních prknech. Žánrem pop-rockový muzikál je ověnčený Pulitzerovou cenou za drama a třemi cenami Tony. Českou premiéru muzikálu uvede spolek art4rent v listopadu tohoto roku. Stane se tak opět v Divadle Na Prádle. I přes komorní charakter této malostranské scény hrát se bude s živou kapelou, jak se na správný muzikál sluší a patří. České nastudování přichází v období 10. výročí broadwayské premiéry.

Zbyněk Fric, Daniela Šinkorová, Tomáš Vaněk, Martin Vokoun
Zbyněk Fric, Daniela Šinkorová, Tomáš Vaněk, Martin Vokoun


Příběh ukazuje čtyřčlennou rodinu z předměstí, která řeší podobně běžné problémy, jako každá jiná rodina. A přesto nejsou jejich životy tak úplně normální. Přísná, sexy a vždy dokonalá matka Diana totiž bojuje posledních 16 let s bipolární poruchou, což značně ovlivňuje celou domácnost. Oporou jí je upřímný a milující manžel a otec Dan, který však začíná být tímto životem unavený.
Jejich děti jsou typičtí přemoudřelí puberťáci, syn Gabe je snem každých rodičů a dcera Natalie, přes veškerou snahu stát se perfektní, zůstává ve stínu svého bratra. Děj odráží nejen život Diany a její problémy, které přenáší na rodinu, ale nabízí také otázky příměstského života, lidských ztrát, etiky v moderní psychiatrii nebo užívání léků.

Od své premiéry na Broadwayi a následného tour po USA byl muzikál uveden napříč celým světem, např. v Kanadě, Austrálii, Holandsku, Argentině, Brazílii, Peru, Korei, Izraeli, všech zemích Skandinávie, Německu, Rakousku, Belgii, Španělsku. A nyní bude mít premiéru i v České republice.

ukázka z muzikálu v podání Štěpána Komárka
ukázka z muzikálu v podání Štěpána Komárka


„Muzikál NE/NORMÁLNÍ prezentuje příběh své rodiny srdcem, s láskou a soucitem. Diváci tak mají možnost hluboce se ponořit do mysli každé postavy. Většina příběhu je vyprávěna skrze písně a hrát budeme samozřejmě s živou kapelou. Melodie se často prolínají, přelévají v emotivních scénách, kdy se divákova pozornost přesouvá sem a tam v simultánních situacích, odehrávajících se mezi reálným světem a Dianinými fantaziemi. Hra je ve své podstatě sice vážná, ale i plná překvapivě humorných momentů,“ říká umělecký šéf spolku Tomáš Vaněk.

Součástí projektu bude i osvětová kampaň k nemoci zvané bipolární porucha. Ta je totiž jedním z hlavních témat muzikálu. Mezi známými osobnostmi, které trpěli právě bipolární poruchou a často o ní veřejně mluvili byli například Miloš Kopecký, Petr Muk nebo Karel Svoboda. Rozpoznání nemoci není ani dnes úplně jednoduché, její včasná identifikace a léčba však může nejen zlepšit kvalitu života, ale často ho i zachránit.

Štěpán Komárek, Kateřina Herčíková, Zbyněk Fric
Štěpán Komárek, Kateřina Herčíková, Zbyněk Fric


Na tiskové konferenci v kavárně Divadla Na Prádle bylo také oficiálně představeno obsazení muzikálu: Pro náročnou roli Diany byla oslovena Daniela Šinkorová, výzvu ztvárnit postavu Dana přijal Zbyněk Fric. Z konkurzu vzešlo obsazení dalších rolí: Štěpán Komárek (Gabe), Kateřina Herčíková (Natalie) a Štěpán Klouček (Henry). Tomáš Vaněk si tentokrát zahraje menší dvojroli lékařů. „Vedle již známých a osvědčených tváří chceme dávat prostor také výjimečným mladým talentům. Proto v obsazení našeho dalšího muzikálu uvidíte nové tváře,“ dodala producentka Markéta Schröcková.

Tvůrčí tým tvoří Zuzana Čtveráčková (překlad díla), Ondřej Doubrava (dramaturgie), Aleš Valášek (výprava), Kristina Brachtlová (hudební a pěvecké nastudování) a Martin Vokoun (režie).

Kateřina Herčíková, Štěpán Komárek, Daniela Šinkorová, Zbyněk Fric, Tomáš Vaněk
Kateřina Herčíková, Štěpán Komárek, Daniela Šinkorová, Zbyněk Fric, Tomáš Vaněk


„Rádi bychom navázali na muzikál Tick, tick …BOOM! Mně osobně se velice zamlouvá, že v Divadle Na Prádle se díky Tomáši Vaňkovi začala dělat alternativa k těm velkým muzikálům - čímž je nijak nehodnotím, jen bych chtěl zdůraznit, že po světě je tento způsob tvorby zcela běžný a vznikají také díla s hlubším obsahem. Další spoilery libreta vám ale neprozradíme,“ směje se Martin Vokoun. „Samozřejmě chceme nějakým způsobem prezentovat svět hlavní hrdinky, sledujeme, jak se s nemocí snaží více či méně úspěšně bojovat, nebo jak to ovlivňuje život Dianiny rodiny. Přirovnal bych to k horské dráze, je to samé nahoru dolu (což je vlastně i symptomem nemoci). Rodina se navenek tváří „americky normálně“, ačkoli uvnitř to bublá nebo vznikají sekundární problémy. Druhým naším cílem je osvěta, poukázat na nemoc, jíž údajně trpí až 3 % populace. Nutno dodat, že klima v rodině ovlivňuje jejich životy navenek velmi, i když to maskují, jak se dá…“

Dílo bylo původně studentským projektem, který se ale posléze rozrostl až k 47 hudebním číslům! „Naštěstí do premiéry v roce 2009 se jich probojovalo „jenom“ 39, což je pro překladatele pořád hodně!,“ usmívá se Zuzana Čtveráčková a pokračuje: „Podobný je RENT, kde 95 % scénáře je také zpíváno, nároky na protagonisty jsou tedy nemalé. Muzikál NEXT TO NORMAL přinesl nová témata, pojednává nejen o bipolární poruše, ale otevírá i otázky represe, rodičovské bezmoci, etiky v moderní psychiatrii či zneužívání léků. V textu se objevují zmínky o známých lidech ze šoubyznysu, kteří se s psychiatrickými potížemi potýkali, nechybí ani odkazy na Přelet nad kukaččím hnízdem nebo Růži pro Algernon. Stěžejní témata jsou přitom vyvážena nesmírně lehkou rukou autorů. Zazní odborné výrazy, běžná mluva i peprnější výrazivo. Autoři údajně měli obavy, aby publikum nebylo pohoršené, dokonce vydali manuál, jak s textem nejlépe zacházet. Obavy jsou to myslím zbytečné, mně to přijde sympaticky zdravé a charakter písní je celkem roztomilý.“

„Tempo muzikálu je opravdu svižné a hudba jede od začátku do konce,“ říká Martin Vokoun. „Posluchače nejspíše zaujme její rozmanitý charakter, od pop-rockových písní přes country až po odkazy na klasiku. Dokonce tam je i variace na Mozarta. Když se do toho pečlivě zaposloucháte, bezpečně rozpoznáte spoustu různých velmi slavných hitů či motivů, které vám přijdou povědomé. Tom Kitt je do díla přitom nezakomponoval samoúčelně, mají svůj význam, ať pro situaci na jevišti, nebo hudební sdělení.“

K projektu byly spuštěny oficiální webovky www.nenormalnimuzikal.cz, přes které již byl také zahájen předprodej vstupenek.

.....
foto: Michal NovákKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.