Z tiskových konferencí

Nepravděpodobný hrdina
vydáno: 8.3.2017
Dramaturgie Divadla pod Palmovkou po čase opět na své jeviště přivádí jednoho z nejoblíbenějších současných světových autorů. Brilantní hra Mocná Afrodíté podle známého filmu Woodyho Allena odhalí, jak spolu souvisí box a láska nebo současná romantická komedie s antickou tragédií. Do soukolí vztahů a náhod, které nezaměnitelně napsal a propletl Woody Allen, se v roli Lennyho Weinriba dostane Zdeněk Kupka.

Zdeněk Kupka (foto: Michal Novák)
Zdeněk Kupka (foto: Michal Novák)


Hra bude uvedena v úpravě dvou dam spjatých především s Divadlem Letí, Martiny Schlegelové a Marie Špalové. Půjde tedy o tutéž adaptaci, která se před nedávnem hrála v Divadle na Vinohradech či v Západočeském divadle v Chebu. Režie komedie z dnešního New Yorku na pozadí antiky s příchutí filmu pro dospělé, se ujal hostující Vojtěch Štěpánek, donedávna ředitel Divadla Komedie. Ve hře pochopitelně nebude chybět antický chór, povede jej Stanislav Šárský. Proti uvedení v Divadle na Vinohradech text doznal pouze několika drobných změn, posílen bude důraz na oba protichůdné světy.

na tiskovém setkání v Divadle pod Palmovkou (foto: Michal Novák)
na tiskovém setkání v Divadle pod Palmovkou (foto: Michal Novák)


Vojtěch Štěpánek na sebe prozradil, že patří mezi velké fanoušky Woodyho Allena, zejména jeho filmů nebo knížek. „Jsem ale zastáncem názoru, že Woody Allen se na divadle téměř dělat nedá. Jeho filmy mají příliš mnoho postav, střídají se v nich různá prostředí, typické pro ně je civilní hra nablízko. To vše není úplně snadno přenositelné do divadelního formátu. Nicméně shodou okolností zrovna film Mighty Aphrodite je ve své podstatě velmi divadelní. Jeho vypravěčem je totiž antický chór a sledujeme poměrně silný příběh, jehož hlavní fór je v tom, že všechny příběhy už byly prožité a nikdy nepřišel hrdina, který by se tomu antickému dogmatu a kamenně platným vzorcům vzepřel. Chór zaměří pozornost na velmi nepravděpodobného hrdinu - jednoho neurotického sportovního redaktora, a dochází tak k velice vtipnému střetu dvou světů. Woody Allen vyloženě nabízí divadelní uchopení i pro divadlo nosný žánr. Navíc skončí to dobře. Je potřeba ukázat, že ten malý hrdina, který by v antickém světě nepřežil, tak v tom světě současném, který je daleko pestřejší než mramorová antika, přežít umí. I když hodně ho to bolí. Lenny Weinrib je typ člověka, který všechno dělá pro dobro druhých, zato pro sebe nic. Z toho snad může vzejít vzkaz, že je možné změnit svět kolem sebe k lepšímu, když budeme věřit v dobro v druhém člověku nebo se budeme k sobě chovat dobře a nezištně. Kamenné myšlení je samozřejmě nepřístupné nějakému dialogu. Nepravděpodobný hrdina na konci hry sice mizí do portálů, ale za situace, kdy svět je jiný, demaskovaný.“

Stanislav Šárský, Vendula Fialová, Vojtěch Štěpánek (foto: Michal Novák)
Stanislav Šárský, Vendula Fialová, Vojtěch Štěpánek (foto: Michal Novák)


Dramaturg Ladislav Stýblo na to navázal: „Autorkám adaptace se podařilo velmi dobře propojit antický rámec s tím drobným civilním příběhem. Determinuje to bizarní, někdy komický, někdy nostalgický pocit z toho, v čem vlastně žijeme. Přitom malé drobné životy nemusí být tak malé, jak se na první pohled vypadají, stačí využít pozitivního náboje života. Svým způsobem je tato hra oslavou bezelstnosti, dá se říct i naivity, která nakonec zvítězí nad osudem a dokáže zlomit věci, které na první pohled vypadají jako nezlomitelné, ačkoli postavy hry vlastně žádnou velkou změnou neprojdou.“

„Myslím si, že divákům nabídneme velký příběh, je to hra přesně pro Palmovku, které se snaží o herecké divadlo a neřadí se do kánonu těch scén, které jdou po módním experimentu,“ dodal Vojtěch Štěpánek.

Ladislav Stýblo, Zdeněk Kupka, Ondřej Volejník (foto: Michal Novák)
Ladislav Stýblo, Zdeněk Kupka, Ondřej Volejník (foto: Michal Novák)


Zápletku filmu většina diváků asi v povědomí má a její prozrazení tedy ničemu neškodí: Manželka Lennyho Weinriba jednoho dne adoptuje malého chlapečka, který okolí oslňuje svým nadáním a schopnostmi. Když se Lenny rozhodne překročit pravidla a pokusí se přes zákaz zjistit, kdo je chlapcovou biologickou matkou, spustí řetězec neuvěřitelných situací, které vyprovokují k akci dokonce i opravdový antický chór... „Allenova Mocná Afrodíté je nesmírně zábavná a chytrá komedie, jejímiž hrdiny jsou vcelku obyčejní lidé s obyčejnými přáními a touhami, do jejichž života fatálně vstoupí láska a náhoda. V tom Allenova slavná komedie připomíná antické tragédie, přestože má naštěstí do tragiky opravdu hodně daleko a naopak patří mezi nejoptimističtější, nejzábavnější a nejdojemnější díla Woody Allena,“ uzavřel dramaturgické okénko Ladislav Stýblo.

Stanislav Šárský (foto: Michal Novák)
Stanislav Šárský (foto: Michal Novák)


Nyní přichází okamžik hledání styčných bodů mezi Zdeňkem Kupkou a Lenny Weinribem, požatmo Woody Allenem. „Zpočátku jsme se zhrozil, je to typ, nikdy jsem takový nehrál a není mi ani blízký. Nakonec jsem samozřejmě zjistil, že těch styčných bodů je víc než dost,“ směje se Zdeněk Kupka.

„Rozhodně nechceme napodobovat film a už vůbec ne figuru Woodyho Allena, to by byla cesta do pekla,“ je přesvědčený Vojtěch Štěpánek. „Ani jsme nehledali někoho, kdo vypadá jako Allen. Ale když Zdeněk má ty brejle a přestane hrát...“

-mys-