Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Orientace na černou a morbidnost...
[vydáno: 29.3.2014]
Podzim letošního roku bude doslova nabitý premiérami „velkých“ muzikálů. V Brně je ohlášena premiéra muzikálu Duch, pražský Kalich roztančí Horečka sobotní noci a na Výstavišti v GoJa Music Hall se objeví slavný Fantom opery. Ani Hudební divadlo Karlín nezůstává pozadu s ambiciózními plány a nabídku rozšíří o muzikálovou komedii Addamsova rodina (The Addams Family). Tato povedená rodinka, proslavená morbidním stylem života, sama o sobě přináší atraktivní námět. Ač příhody Addamsových baví čtenáře či diváky už přes sedmdesát let, Hudební divadlo Karlín chystá pro své publikum vlastně novinku. Muzikál inspirovaný známou látkou totiž patří stále ještě mezi poslední broadwayské hity. Libreto napsali Marshall Brockman a Rick Elice, hudbu složil a původní texty napsal Andrew Lippa. Muzikál měl, po prvotním uvedení v Chicagu, oficiální premiéru v divadle Lunt-Fontanne na Broadwayi 8. dubna 2010, kde se odehrálo 35 previews a 722 repríz. Zároveň se rozjelo turné po USA. To objíždí Ameriku dodnes.


na tiskovém setkání (foto: Michal Novák)


Po uvedení v Brazílii, Švédsku, Argentině, Peru a ve Finsku nyní tento muzikál zásluhou producentského úsilí ředitele HDK Egona Kulhánka a uměleckého šéfa divadla Pavla Poláka přichází i do České republiky.

The Addams Family je rodinný typ muzikálu, se skvělou hudbou a svérázným humorem, jemuž nechybí ani satirická nadstavba. „Vedle Batmana je to snad nejznámější americký komiks. Všichni jistě znáte hraný film, případně populární seriál. Bylo jen otázkou času, kdy někoho napadne převést tento námět do muzikálové podoby. Andrew Lippa je poměrně progresivní autor, není úplně typickým skladatelem a jako správný všeuměl píše si rovnou i texty. Nemají takovou tu líbivou pravidelnost, jako například texty od Tima Rice, ale do hudby skvěle zapadají,“ popisuje překladatel Adam Novák.

Scénografii připravuje akademický architekt Daniel Dvořák, který se k práci v Hudebním divadle Karlín vrací po letech (naposledy zde pracoval na scéně k West Side Story).

Adam Novák, Antonín Procházka (foto: Michal Novák)
Adam Novák, Antonín Procházka (foto: Michal Novák)Morticie - Lucie Bílá, dále na snímku Veronika Mertová, Václav Noid Bárta, Jaromír Dulava a Jiří Korn
(foto: Michal Novák)


Dalo by se říci, že jediným rozdílem proti filmu či seriálu je, že je to divadelní muzikál. Tvůrci vůbec nezastírali, že téma chtějí uchopit způsobem, jenž diváci znají. Jen se „přidává“ hudba... Diváci se tak mohou těšit na všechny ty bizarní postavy a postavičky. Už nyní je známo obsazení většiny rolí. Vězte, že jistě dokonalou Morticií (foto to již naznačuje) bude Lucie Bílá. Měla by odehrát většinu repríz, jistit ji bude Daniela Šinkorová. Gomeze si zahrají Jaromír Dulava nebo Jiří Korn. Strýček Fester do děje vpadne prostřednictvím Martina Sobotky nebo Milana Šteindlera. Babičkou bude Pavla Břínková nebo Hana Seidlová. Jako monstrózní Lurch se představí Václav Noid Bárta nebo Miroslav Urbánek. Holčička Wednesday bude obsazena na první pohled hodně nesourodou dvojicí hereček, zahraje si ji velezkušená Radka Coufalová nebo patnáctiletá Veronika Mertová, jeden z velkých talentů pro hudební divadlo. Pugsleyho si zahrají tito talentovaní klučíci: Josef Fečo, Samuel Gyertyák nebo Tomáš Ringel. V dalších rolích se objeví například Iva Pazderková, Tomáš Löbl, Patrik Děrgel, Bronislav Kotiš a Martin Zahálka.

Daniel Dvořák, Adam Novák, Antonín Procházka, Egon Kulhánek (foto: Michal Novák)
Daniel Dvořák, Adam Novák, Antonín Procházka, Egon Kulhánek (foto: Michal Novák)


„Dobré obsazení je základem úspěchu, režie je pak hračka,“ usmívá se režisér Antonín Procházka. „Jistě se shodneme, že s rodinou Addamsových by nikdo nechtěl prožít Vánoce, ale chtěl by s ní prožít silvestra. My si s ní užijeme celé léto, kdy muzikál budeme zkoušet. Věřím, že nás to bude bavit i proto, že muzikál jde přesně proti tomu, co preferuje naše doba. Žádné hraní na krásu a úspěšné lidi, ale orientace na černou a morbidnost.“

Jelikož se objevilo pár spekulací trefujících se do „konkurenčního boje“ pražských muzikálových produkcí, je třeba zdůraznit, že umělecké vedení HDK takto rozhodně neuvažuje. Egon Kulhánek k tomu poznamenal: „Náš repertoár rozhodně nesestavujeme podle toho, co se chystá jinde, my o tomto muzikálu přemýšlíme už dlouho. Viděli jsme jej, bavilo nás to, a tak jsme se rozhodli, že zkusíme vstoupit do jednání o získání práv. Snažíme se, aby náš repertoár zahrnoval co nejširší škálu muzikálů či operet a domníváme se, že tento typ muzikálové komedie od derniéry Producentů tak trochu v našem repertoáru chybí.“

-mys-Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.