Z tiskových konferencí

Osudový muzikál
vydáno: 3.5.2017
Informace k novému nastudování kultovního muzikálu Daniela Landy KRYSAŘ byly servírovány netradičně, přesto příznačně - ve sklepení. Ne vyloženě „pod“ Divadlem Kalich, nýbrž pod průjezdem, kterým se do divadla přichází. Po krkolomném sestupu do sklepa krysy nespatřeny, zato malý prostor přivítal rozesmáté tváře protagonistů a tvůrců nové verze muzikálu. Premiéra je plánována na 8. září a k tomuto datu bude vydáno také CD s aktuálním hereckým obsazením. Pro ztvárnění titulní postavy byl vybrán Přemysl Pálek, který do role, jak se říká, dozrál. Interpret vystoupí bez alternace, i když bez jištění v podobě understudy se tak náročný projekt samozřejmě neobejde. Jako Agnes uvidíte Marii Křížovou nebo Kateřinu Šildovou. Personifikovaný Osud ztvární Robert Jašków nebo David Suchařípa. Muzikál opět režíruje Mirjam Landa.


„Těším se moc!,“ říká Přemysl Pálek. „Na práci s novými kolegy, na dřinu, na celý ten tvůrčí proces. Role Krysaře představuje druhou stránku mé osobnosti: temný démon, který se občas probouzí i ve mně samotném. Postava je to absolutně odlišná od rolí, jaké jsem doposud mohl ztvárnit. Pamatuju si, že když jsem Krysaře viděl poprvé, ihned mě zaujaly texty písní. A čím víc jsem se do něho zaposlouchával, tím víc mě hudba Daniela Landy přitahovala a právě probouzela mého vnitřního démona. Jsem Krysař.“

režisérka Mirjam Landa
režisérka Mirjam Landa (uprostřed)


„Mám za to, že po více než 20 letech od premiéry původní inscenace a 15 let od premiéry nastudování v Divadle Kalich je na čase podívat se na Krysaře zase novýma očima,“ je přesvědčen producent a ředitel Divadla Kalich Michal Kocourek. „Krysaře vysíláme do jeho dalšího života v novém hereckém obsazení, v nové výtvarné podobě, s novou choreografií i s novým podtitulem „osudový muzikál“. A osudový pro nás Krysař skutečně je v řadě významů. Po úspěchu muzikálu Hamlet, který naše divadlo před bezmála 18 lety otevíral, jsme pečlivě zvažovali, jakým titulem navázat. Volba tehdy v roce 2002 padla velmi šťastně právě na Krysaře, jenž si podle mého mínění zasloužil návrat na českou muzikálovou scénu. Odehráli jsme tehdy spoustu repríz, mnohem více než původně ohlášenou stovku. Těším se, že nová generace herců i dalších tvůrců nabídne divákům zase jiného Krysaře. Toho současného a – aktuálního až běda. Autor si pochopitelně nemůže přát víc, než že na svém díle nemusí změnit ani čárku, a přesto výstižně pojmenovává naši přítomnost, realitu, ve které žijeme. Věřím, že s novým Krysařem přicházíme ve správném čase!“

Kateřina Šildová, Přemysl Pálek,  Marie Křížová
Kateřina Šildová, Přemysl Pálek, Marie Křížová


Nakolik bude nová verze Krysaře jiná? Na tuto očekávanou otázku odpovídá režisérka Mirjam Landa: „Bude víc taneční než ty předchozí. Budu klást větši důraz na detail, ať už se to bude týkat scénografie, svícení nebo herectví. Asi si myslíte, že Krysaře musím znát skrz na skrz. Ale je v něm pořád spousta detailů, které se zaslouží pozornost. Divák si toho možná vědomě ani nevšimne, ovšem na podvědomí to rozhodně bude působit.“

David Suchařípa, Robert Jašków
David Suchařípa, Robert Jašków


Muzikál Krysař mimo jiné poukazuje na nebezpečí, které hrozí, když spolu lidé přestanou komunikovat. „V Krysaři se najde několik témat. Jedno je jistě to sociální. Komunikace mezi lidmi a arogance vládnoucích se určitě za posledních léta zhoršila. Z mezilidských vztahů se vytratily hodnoty, morálka a etika není žádaná, měří se hodnotou peněz. Podobně jako v Krysaři. Pak skutečně může přijít někdo mocný s úplně jiným zájmem a vymaže nás. Jen proto, že nežijeme v jednotě. Dalším tématem muzikálu je láska mezi Krysařem a Agnes a hluboké, ale tragické přátelství mezi rybářem Štěpánem a Jakubem, dveřníkem ostrovanů. Jsou to dojemné momenty, jak je každý z nás prožívá na tomto velkém hřišti jménem svět. Krysař je víc aktuální než kdy jindy, to je skvělé. Přesto nebudu mít tendenci dění na jevišti aktualizovat. Vše je v díle obsaženo. Jde o podobenství, ne o dokumentární inscenaci,“ přibližuje Mirjam Landa.

Autor muzikálu Daniel Landa nebude do této inscenace nijak zasahovat, ponechá si jen pozici supervizora, který se zúčastní několika zkoušek. Pro novou inscenaci nebyla pořizována nová nahrávka, jednoduše proto, že ta původní je skvělá.

Milan Peroutka, Roman Tomeš
Milan Peroutka, Roman Tomeš


Scéna pro „nového“ Krysaře bude poskládána z pohyblivých modulů, které se současně umí otáčet i jezdit. „To umožňuje velké množství možností členění prostoru a má vytvářet dojem, že jsme ztraceni v nekonečném bludišti tajemného města, kde nikdy nevíme, co nás čeká za dalšími dveřmi. Nejen toto fiktivní město je labyrintem různých prostorů s mnoha průchody, ale také jeho stěny jsou plné dutin a škvírami mezi prkny nás sledují malá červená očka…,“ naznačil scénograf Martin Černý.

Anna Julie Slováčková, Charlotte Doubravová
Anna Julie Slováčková, Charlotte Doubravová


Krysař je řazen mezi nejúspěšnější původní české muzikály všech dob. Původní pražská inscenace muzikálového příběhu tajemného muže v kápi a s píšťalou měla přes úctyhodných sedm stovek repríz. Zhlédlo je bezmála půl milionu diváků. Premiéra se uskutečnila v listopadu roku 1996. Ještě téhož měsíce vyšla alba Krysař I a Krysař II, jež záhy byla oceněna Zlatou deskou. Dodnes platí za jednu z nejprodávanějších muzikálových nahrávek na tuzemském hudebním trhu. Když tedy Krysař opouštěl Prahu, aby vzápětí sklízel ovace v zahraničí, odcházel jako kultovní představení se širokou základnou věrných diváků.
Stejnou diváckou odezvu jako v Praze vyvolaly i inscenace Krysaře na Slovensku či v Rakousku. Slovenská premiéra se uskutečnila 8. a 9. října roku 1999 na Nové scéně v Bratislavě, muzikál se též uváděl v Prešově. Na Slovensku si Krysař připsal na svůj účet dalších sto šedesát repríz. V létě 2001 se Krysař představil rakouským divákům na scéně v Klagenfurtu, pro rakouskou inscenaci připsal Daniel Landa roli Sluhy.
Divadlo Kalich přišlo s novým nastudováním v březnu 2002, v němž přibyly postavy mystických Stínů, choreografii vytvořil holandský choreograf Dirk Smith. Kritika inscenaci ocenila a diváci se nechtěli „svého" Krysaře vzdát ani po odehrání původně ohlášené stovky repríz.


.....
foto: Michal Novák