Z tiskových konferencí

Pět ve stejných šatech
vydáno: 11.12.2013
Když vstupovalo Divadlo Na Fidlovačce do své nové etapy, uvažovala dramaturgie divadla, že scéna Komorní Fidlovačky by se otevřela hrám s ženskou tematikou. Nakonec to tak úplně neplatí, protože stejně divadlo o ženách je zrcadlem mužů a ti chlapi se právě na takových hrách o sobě hodně dozvědí, jak podotkla Eliška Balzerová. Takže zas tak genderově nevyvážené ty hry nejsou, ať jde o velmi úspěšnou inscenaci Tři holky jako květ, premiérovanou před dvěma lety, tak právě připravovanou inscenaci Pět ve stejných šatech. Nejdříve holky tři, teď pět... A jedna Babička, ať je ten výčet prací režiséra Jana Jirků v Divadle Na Fidlovačce úplný. „Pro mě jako pro chlapa, který v životě nic takového nedělal, je to už třetí inscenace s tématem ženského světa, je velkým dobrodružstvím ho objevovat... Hra Pět ve stejných šatech odkrývá charaktery skupiny různých žen a nabízí směs humoru a zároveň dojetí. Je to hra komická, ale zároveň obsahuje sentimentální podtóny. Naše inscenace bude příležitost pro každého muže, aby na představení vzal svou partnerku, která to jistě ocení. Nabude totiž dojmu, že má citlivého a inteligentního muže,“ významně pronesl Jan Jirků.

Sandra Pogodová, Martina Šťastná, Tereza Martinková, Marie Doležalová, Aneta Krejčíková, Petr Batěk (foto: Michal Novák)
Sandra Pogodová, Martina Šťastná, Tereza Martinková, Marie Doležalová, Aneta Krejčíková, Petr Batěk
(foto: Michal Novák)


Hořko-sladkou komedii Pět ve stejných šatech napsal americký scénárista, režisér a producent Alan Ball, mj. držitel Oscara a Zlatého globu za scénář k filmu Americká krása, před dvaceti lety, je proto s podivem, že dosud u nás nebyla uvedena. V Komorní Fidlovačce se uskuteční její česká premiéra.

O co ve hře jde: Děj se odehrává v ložnici nevěstina domu, zatímco venku probíhá honosná svatební oslava. Do ložnice se postupně trousí pět družiček, nedobrovolně oblečených do stejných šatů, aby se tu ukryly a nemusely se účastnit svatebního veselí. A ačkoliv to zpočátku vypadá, že mají společné jen dvě věci - kýčovité šaty a to, že z duše nenávidí nevěstu. Postupně se začínají díky svým tragikomickým životním trápením sbližovat. Ze škodolibé zábavy bojkotovat probíhající veselku postupně vzniká neskutečně zábavný soukromý happening.

Sandra Pogodová, Martina Šťastná, Tereza Martinková, Marie Doležalová, Aneta Krejčíková, Petr Batěk, Jan Jirků, Adéla Šotolová (foto: Michal Novák)
Sandra Pogodová, Martina Šťastná, Tereza Martinková, Marie Doležalová, Aneta Krejčíková, Petr Batěk,
Jan Jirků, Adéla Šotolová (foto: Michal Novák)


Hra je vystavěna na zvyku oblékat všechny svatební družičky do úplně stejných šatů. Tento zvyk je rozšířený především v Americe, odkud se v poslední době rozšiřuje i k nám. „Tradice vzešla z pradávného pohanského zvyku, kdy se družičky oblékaly do velmi podobných šatů jako nevěsta, aby spletly zlé duchy, a přejaly tak zlé síly na sebe. V dnešní době jsou stejné šaty družiček už jen součástí stejnobarevné svatební dekorace, leckde v podobě méně slušivých barev, aby nevěsta měla jistotu, že je nejkrásnější. Funkcí dnešních družiček je více či méně snaha o to, aby nevěsta měla ten nejkrásnější den. Starají se o její make-up, účes a tak podobně. V této hře to družičky ale vůbec nedělají...,“ přibližuje dramaturgyně a autorka překladu Adéla Šotolová a dodává: „Hledala jsem zajímavou hru, kterou bych mohla přeložit a narazila jsem na tento titul. Představa úplně stejných šatů na pěti ženách, zcela rozdílných charakterů, mě hned zaujala. Pět ve stejných šatech ale nemá výhradně ženské obsazení. Dost zásadní je zde postava muže, u kterého s napětím sledujeme, jak dokáže svojí přítomností během chvíle obrátit život jedné z družiček vzhůru nohama.“ V jediné mužské roli, svatebního ceremoniáře, se představí Petr Batěk.

Sandra Pogodová, Martina Šťastná, Tereza Martinková, Marie Doležalová, Aneta Krejčíková, Petr Batěk (foto: Michal Novák)
Sandra Pogodová, Martina Šťastná, Tereza Martinková, Marie Doležalová, Aneta Krejčíková, Petr Batěk
(foto: Michal Novák)


„Podobně jako na svatbách jsou družičky ne tak krásně oblečené slečny, aby vynikla nevěsta, v této hře jsou samé ženy, abych vyniknul já,“ pohotově vyseknul svérázný názor Petr Batěk.

Do rolí družiček jsou obsazeny stálice souboru Divadla Na Fidlovačce - Sandra Pogodová, Marie Doležalová a Martina Šťastná. Doplňují je dvě nové tváře - Aneta Krejčíková a Tereza Martinková.

Jan Jirků, Adéla Šotolová (foto: Michal Novák)
Jan Jirků, Adéla Šotolová (foto: Michal Novák)


Jan Jirků dodává: „Diváci se můžou těšit na skvělé výkony všech hereček a jednoho herce, na výbornou hru, krásně přeloženou. Když jsem ji dal pár lidem přečíst, častá reakce byla, že půjde o další divadelní nadávání žen na muže. Komentáře se rázem změnily po přečtení, text byl najednou charakterizován slovy: ´Dobrý, vtipný, hustý, dojemný...´ V obsazení záměrně kombinujeme tu nejmladší generaci se zkušenými herečkami, aby si předávaly zkušenosti, hodně mě překvapilo, že i mimo zkoušky si o rolích povídají.“

„Hlavně Sandra je bezedná studnice zkušeností,“ uznale říká Tereza Martinková. „No, nevím, mně tato inscenaci přináší jednu novinku, s níž zkušenosti teda nemám; poprvé v životě hraju lesbu, ale je to nádherný,“ raduje se Sandra Pogodová.

Sandra Pogodová, Martina Šťastná, Tereza Martinková, Marie Doležalová, Aneta Krejčíková (foto: Michal Novák)
Sandra Pogodová, Martina Šťastná, Tereza Martinková, Marie Doležalová, Aneta Krejčíková (foto: Michal Novák)


Jan Jirků přidává další poznatky ze zkoušek: „Po dvou měsících zkoušení vím, že Maruška Doležalová je herečkou, která nejlíp v Čechách umí říct větu ´Jsem křesťanka´.“ „Ano, skoro celou dobu sedím a pozoruji okolí,“ reaguje Marie Doležalová. A Martina Šťastná prý zas hraje postavu, která je po celou dobu navátá. „Stanislavskij by z ní měl radost,“ glosuje Jan Jirků.
Nejvíce nadšený pravděpodobně bude Petr Batěk, který má s kolegyněmi společnou šatnu. Dámy totiž jinak úpí, z vysokých podpatků je bolí kolena a šaty působí jako futrál. Kostýmy jsou věrny tradicím a ve hře ztížená možnost pohybu má svůj význam...

Sandra Pogodová, Martina Šťastná, Tereza Martinková, Petr Batěk, Marie Doležalová, Aneta Krejčíková (foto: Michal Novák)
Sandra Pogodová, Martina Šťastná, Tereza Martinková, Petr Batěk, Marie Doležalová, Aneta Krejčíková
(foto: Michal Novák)


-mys-