Z tiskových konferencí

Rebelové v novém nastudování
vydáno: 9.7.2020
Prázdninové období v Hudebním divadle Karlín tradičně patří intenzivním zkouškám nové inscenace. Využívá se toho, že během letní přestávky není chod divadla podřízen večerním představením. Letos na tom nic nezměnila ani pandemická situace. Jede se podle plánu tak, aby novinka byla do září více méně připravena (a před oficiální premiérou stačilo pár projížděček). Že půjde o nové nastudování známého retro muzikálu Filipa Renče a Zdeňka Zelenky Rebelové, většina muzikálových fanoušků nejspíše už dávno ví.

Adam Novák, Zdeněk Zelenka, Filip Renč, Egon Kulhánek, Pavel Polák
Adam Novák, Zdeněk Zelenka, Filip Renč, Egon Kulhánek, Pavel Polák


Film Rebelové, natočený v roce 2000, měl premiéru v roce 2001 a byl oceněn dvěma Českými lvy. V roce 2003 byl muzikál uveden v první (komorní) divadelní verzi, a to na scéně Divadla Broadway. Nyní tedy bude v nové (rozšířené) úpravě scénáře i v nové dekoraci uveden na velkém jevišti Hudebního divadla Karlín. Premiéra Rebelů na karlínském jevišti je ohlášena na začátek prosince tohoto roku, před tím programové schéma je vyhrazeno náhradním termínům za neuskutečněná představení z jara…

„Téměř po čtyřech měsících se Hudební divadlo Karlín vrací do „normálního provozu“. Od 11. března bylo v souvislosti s vládními opatřeními proti šíření koronaviru zrušeno 94 představení včetně hostujících projektů. Na vlastní představení v současnosti divadlo vyměňuje bezmála 60.000 vstupenek... Velký dík patří divákům, kteří trpělivě čekali na nové termíny a nechtěli vracet vstupné,“ uvedl ředitel HDK Egon Kulhánek. „S napětím pak budeme sledovat prodeje směrem k jaru, je zřejmé, že pro nás všechny nastává naprosto nová situace, nevíme, jak se projeví například obavy lidí navštěvovat hromadné kulturní akce. My doufáme, že vše se vrátí do normálu. Držme si palce, držme palce i tomuto projektu, který je plný mladých talentů,“ dodal.

muzikál Rebelové samozřejmě sází na mládí, Jan Révai se posouvá z filmové role Šimona do divadelní role tatínka Terezy
muzikál Rebelové samozřejmě sází na mládí, Jan Révai se posouvá z filmové role Šimona do divadelní role tatínka Terezy


Jediné, co se změnilo, je, že chystaná inscenace byla představena v poněkud nezvyklém načasování, tedy až nyní s počátkem prázdnin. Stejně jako ve filmu i divadelní scénář se opírá o příběh jedné velké lásky (a několika dalších) a je zasazený do léta osudového roku 1968… Hudební atmosféra pak stojí na včleněných dobových písních, které vylétly na vrchol popularity a mnohé díky své nadčasovosti tam setrvávají dodnes. Kromě toho je jim vlastní chytlavost. V muzikálu zazní známé písničky „Š-š-š", „Oliver Twist", „Pátá", „Gina", „Mně se líbí Bob", „Jó, třešně zrály" nebo „Tereza" a „Nechte zvony znít" (ty ve filmové verzi nebyly) a další.

Jitka Schneiderová a Jan Révai
Jitka Schneiderová a Jan Révai


Muzikál Rebelové samozřejmě sází na mládí, konkurzy prošlo na 800 uchazečů! Do role Terezy byly obsazeny Nikola Ďuricová a Sarah Salloum, v roli Šimona se představí Petr Ryšavý nebo Roman Tomeš. Filmový Šimon, Jan Révai, v nové divadelní verzi bude tatínkem Terezy. Alternovat bude Denny Ratajský. Z dalšího obsazení: Bugynu hraje Katherine Selešiová nebo Nelly Řehořová, Julču Sára Hoblová nebo Viktorie Tandlerová, Boba Richard Pekárek nebo Lukáš Adam, Emana Jan Franc nebo Josef Fečo, Oldu Filip Hořejš nebo Petr Špinar. Alžbětu ztvární Jitka Schneiderová a Dominika Býmová. V postavě Faráře uvidíte Vladislava Beneše nebo Petra Štěpánka, průvodčím Doušou budou Jan Vlasák nebo Vlastimil Zavřel a Učitelku si zahraje Pavla Břínková v alternaci se Světlanou Nálepkovou.


Sice jsme to zatím nezdůraznili, ale všem je jasná ještě jedna konstanta spojená s tímto muzikálem. Je jí režisér Filip Renč, který se k Rebelům po mnoha letech vrací, jenom nyní stojí před výzvou připravit ze stejných základů divadelní inscenaci pro velkolepý prostor Hudebního divadla Karlín.

„Jsem rád, že Rebelové budou mít takto velké jeviště a že se dočkají obohaceného libreta, včetně několika přidaných písní. A v závěru máme pro diváky i jedno velké překvapení…,“ naznačuje Filip Renč. „Tiskovek k Rebelům jsem měl za těch dvacet let spoustu, a přece řeknu něco nového: Máme za to, že dorostla nová generace fandů tohoto muzikálu. Věříme, že jejich divadelní podoba poblázní všechny. Děláme to hlavně pro mladé, tak to chceme, akorát to dělá naše stará parta.“

„Co k tomu dodat,“ směje se libretista Zdeněk Zelenka. „Někdy v roce 1999, kdy jsme začali přemýšlet, jak vůbec poskládat příběh, tak mě samozřejmě nenapadlo, že v roce 2020 budeme v Hudebním divadle Karlín stát před realizací tohoto muzikálu na tomto legendárním jevišti. Je to do třetice všeho dobrého… Mým neskromným přáním je, ať tento muzikál přinese divákům radost, a také, ať mladé generaci připomene období konce šedesátých let. Bohužel jsem zjistil, že někteří maturanti toho ví o naší historii hodně málo….“ (Netýká se ovšem mladých protagonistů inscenace, vše se odehrálo bez vstupní politické přednášky, film viděli a o okupaci Rusáky vědí. „Ale kdyby chtěli exkurz do historie, jsem k dispozici, mně v osmašedesátém byly tři roky, zažil jsem to!,“ směje se Filip Renč.)

Světlana Nálepková
Světlana Nálepková


Muzikál, jehož děj se odehrává v konkrétní a v mnohém specifické době, je výhodou pro scénografa: „Mně se líbí vše, co je retro. Když je něco definováno prostředím, stylem své doby, je to pro mě vždy lepší začátek než něco vařit z nuly,“ říká Petr Hloušek, který si vytkl cíl, aby scénografická stránka inscenace i přes takto „jednoduchý“ úkol uměla vyvolávat emoce a napomohla k rozvíjení představivosti, jaké to asi tenkrát bylo.

Důležitou poznámkou na závěr je, že nová divadelní verze Rebelů by měla být velice blízká filmu. S takovým zadáním vedení Hudebního divadla Karlín tvůrce oslovilo. „Jen jsme museli něco přidat, čas filmový a čas divadelní je úplně jiný, logicky hned naše první porady přinesly požadavek na rozšíření,“ dodává Zdeněk Zelenka.

dekorace inscenace již je připravena (scénografie Petr Hloušek)
dekorace inscenace již je připravena (scénografie Petr Hloušek)


.....
foto: Michal Novák