Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Rent se vrací
[vydáno: 23.1.2014]
Patříte-li mezi ty diváky, kteří loni v srpnu promeškali limitované uvedení muzikálu Rent v Divadle Na Prádle, už nemusíte smutnit. Tento tématem možná kontroverzní a v mnoha parametrech přelomový muzikál bude mít své stálé místo v repertoáru Divadla Kalich. Premiéra se uskuteční v polovině března tohoto roku.


Roman Tomeš a Tomáš Vaněk v ukázce z muzikálu, pozn.: herci jsou v civilu, nejde o kostýmy z představení
(foto: Michal Novák)


První české nastudování muzikálu Jonathana Larsona Rent, přestože jevištní tvar byl vlastně výsledkem jednoho letního workshopu, získal nejen početnou obec nadšených fanoušků, ale také respekt u kritiky. Zkouška, co český divák a Rent, dopadla na výbornou. Do Divadla Kalich vstoupí muzikál Rent v plně profesionální podobě, proti létu s mírně obměněným česko-americkým obsazením. Muzikál bude prozatím i nadále uváděn s originálními texty v anglickém jazyce a s českými titulky. Neznamená to však, že by česká verze Rentu již neexistovala, ale je potřeba vše dopilovat, což není běh na krátkou trať. Herce stejně jako na Prádle bude i v Kalichu doprovázet živá kapela. Samozřejmě zůstává také jméno amerického režiséra Steva Josephsona, jenž vede herce i k této oficiální české premiéře muzikálu, který svého času přepsal dějiny tohoto žánru.


Roman Tomeš v ukázce z muzikálu (foto: Michal Novák)hovoří režisér Steve Josephson (foto: Michal Novák)


Rent je pro svou hudební kvalitu i sílu výpovědi často srovnáván s nejslavnějšími tituly newyorské Boadwaye. Kritika ho dokonce označila za „nejlepší původní muzikál od roku 1950“. Autentickým jazykem a moderní rockovuo hudbou volně vypráví příběh slavné Pucciniho Bohémy. Jonathan Larson její děj přenesl do umělecké čtvrti současného New Yorku, kde žije parta přátel, snažících se nepromarnit své životy, které mají jen v dočasném pronájmu. V příběhu lze vystopovat autobiografické prvky. První uvedení muzikálu Rent bylo naplánováno na 25. ledna 1996 na off-Broadwayi. Autor se toho ani následného fenomenálního úspěchu nedožil. Zemřel ve svém bytě na disekci aorty v noci z 24. na 25. ledna 1996.


režisér Steve Josephson (foto: Michal Novák)


Na Broadway Rent vstoupil 29. května 1996 po nadšených ohlasech z off-boradwayské scény a po ocenění Pulitzerovou cenou za drama. Tak oslnivý nástup newyorská Broadway nezažila od Fantoma opery. Inscenace se dočkala rekordních 5124 repríz, čímž se Rent stal devátým nejdéle nepřetržitě uváděným muzikálem v broadwayské historii. Do Evropy muzikál vstoupil v roce 1998 (v londýnském West Endu) a od té doby je uváděn v nejrůznějších zemích světa. Po celých desetiletích přišel titul, s nímž se identifikovalo i mladší publikum a který zbořil propast mezi pop-music a muzikálem. Stal se oslavou života a lásky, která přesahuje limity rasy, náboženství, sexuální orientace...i smrti.


z prezentace písně Seasons of Love v nové české verzi (foto: Michal Novák)


Za české nastudování muzikálu Rent vděčíme producentce Mirjam Landa. „Bylo to zhruba před rokem, kdy mi Steve Josephson sdělil, že by rád muzikál Rent nazkoušel, a hned se mě zeptal, jestli bych s ním do toho šla jako producent. O Rentu jsem před tím už slyšela, ale nevybavila jsem si žádnou konkrétní písničku, takže hned jsem začala dílo vyhledávat na internetu, koupila si album... S velkým překvapením jsme zjistila, že několik písní vlastně znám. Musím říct, že příběh, melodie a texty písní mě opravdu bavily. Skupina mladých umělců bojuje o to být vyslyšená, chtějí něčeho dosáhnout a začínají chápat, že svět na ně nečeká. Naučí se, že život je boj, který se někdy prohraje. Ale prohry se na konci nepočítají. Počítají se momenty, v nichž člověk prožíval lásku (jak se zpívá v písni Seasons od Love).
Od momentu, kdy jsem se rozhodla, že Rent chci určitě dělat, nastala sousta otázek. V jaké řeči ho hrát, v jakém divadle, kdy, pro koho. A kdo to dokáže ztvárnit postavy. Otázka divadla byla pro mě coby producenta jedna z nejdůležitějších. Volba Kalichu se mi od počátku zdála ideální, jenže nejbližší volné termíny byly k mání až v březnu 2014 a Steve chtěl co nejdřív začít zkoušet. Nakonec jsme se dohodli, že si zprvu pronajmeme menší Divadlo Na Prádle a Rent budeme hrát jako letní workshop. To také znamenalo, že režie nebyla úplně dokončená, ale vyvíjela se podle pocitů režiséra i diváků. Všechna představení nakonec byla vyprodaná a úspěšná! A konečně se nám blíží kýžené termíny v Divadle Kalich. Zatím ještě zůstaneme u angličtiny. Diváci ji při letním uvádění ocenili a samozřejmě máme připravené české titulky.“z prezentace písně Seasons of Love v nové české verzi (foto: Michal Novák)Rent!!! (foto: Michal Novák)


-mys-Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.