Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Rodina - kdo, s kým a proč?
[vydáno: 15.9.2013]
Prostory dávné klempířské dílny v nenápadném vnitrobloku vinohradské Záhřebské ulice se před několika lety proměnily v malé divadlo s bohatými zákoutími, kde se nachází veškeré provozní zázemí, od vlastní dílny a sklad fundusu až po herecké šatny. Těžko říct, zda pro místní obyvatele byla lepší klempířská dílna, notoričtí stěžovatelé se najdou vždycky. K problému ředitelka Divadla D21 Hana Mathauserová říká: „Není to vůbec jednoduché sžít se i s těmito sousedy. Chodíme za nimi, představujeme se a chceme jim dokázat, že nejsme banda buřičů. Zveme je, aby tu trávili svůj volný čas, snažíme se působit tady pro okolí komunitně. Nedaří se to až tolik. Stačí, aby si diváci po představení venku polohlasně sdělovali dojmy...“ Pokračuje Jiří Ondra: „...proto je jedním z našich cílů vybudovat tu o kus vedle divadelní kavárnu. Prostor na to máme, je krásný...ale neuvěřitelně vlhký. Na vybudování vzduchotechniky bohužel nemáme...“

Jiří Ondra, Hana Mathauserová
Jiří Ondra, Hana Mathauserová


Divadlo D21 během loňské sezony odehrálo 250 představení (z toho pětina na zájezdech). A to již pod touto novou značkou, neboť právě před rokem došlo ke změně názvu (dříve Malé Vinohradské divadlo). „I když jsme název změnili (aby nás někteří diváci nepokládali za odnož Divadla na Vinohradech), pracují zde stále titíž lidé, jak ve vedení, tak v souboru,“ vysvětluje Hana Mathauserová.

Pro nadcházející sezonu Divadlo D21 připravilo řadu projektů. A nepůjde jenom o „hraní divadla“. Ve foyer kupříkladu vzniká teatrální galerie. „Chceme, aby vystavovatelé měli něco společného s divadlem,“ uvedla Hana Mathauserová. V nejbližší době se může těšit na prezentaci tvorby například Kristýny Plíhalové, Milana Hajna, Igora Orozoviče nebo Jiřího N. Jelínka.

Jiří Ondra, Hana Mathauserová
Jiří Ondra, Hana Mathauserová


Společným jmenovatelem pro novinky nadcházející sezony je téma rodiny – kdo, s kým a proč. Režisér Jiří Ondra říká: „Již třetím rokem se snažíme o tematické sezony. Na téma rodiny se chceme podívat z několika úhlů, ať už z toho vážnějšího, tak i komediálního. Stejně se to špatně odděluje... Začneme premiérou pohádky pro nejmenší Rozárčina postýlka, což je autorská inscenace Terezy Karpianus. Pak v režii Jiřího Jelínka uvedeme variaci na slavnou hru Friedricha Dürrenmatta Návštěva staré dámy. Ve druhé části sezony budeme inscenovat Kafkův Ortel. Sezonu uzavřeme rodinnou sešlostí za hranicemi života, z díla Terryho Pratchetta nám do tématu sezony krásně zapadá jeho Sekáč dědeček.“

Rodina je uzel emocí a dramat, a je tudíž ideální potravou pro divadlo. A tak radši budeme o rodině hrát a hrát. - ...To vám vzkazují divadelníci z D21!

David Hlaváč, Jiří Ondra, Hana Mathauserová
David Hlaváč, Jiří Ondra, Hana Mathauserová


Pokud sledujete dění v D21 pravidelně, jistě vám neunikl off program, který v „Déčku“ má své pevné místo. V prvé řadě je to cyklus „Velký třesk“, projekt, který ve světové premiéře a v následných dvou exkluzívních představení prezentuje původní tvorbu českých umělců. Posláním Velkého třesku je obohatit kulturní nabídku v Praze o původní a nekonvenční divadelní událost. Záměrem je představovat nejen autory divadelních her, prozaiky nebo básníky, ale též další tvůrčí osobnosti. Cílem není vznik „benefice“ či recitálu vybraného umělce, ani scénického čtení. Jde o životaschopné divadelní zpracování, které prací se všemi scénickými složkami vdechuje život myšlenkám a atmosféře daného díla. Autoři se osobně, je-li jim to milé, stávají součástí večera. V rámci tohoto projektu se v této sezoně představí Václav Koubek, Jakub Folvarčný a Magdaléna Frydrych Gregorová.

Petr Pochop
Petr Pochop - ukázka z Gulliverových cest


K malé scéně divadla bude patřit ještě jeden, zbrusu nový cyklus nazvaný „Píčou ke zdi“. Jiří Ondra k němu uvedl: „Hlavním cílem je snaha věnovat se tématům, která, ačkoli jsou naší společnosti jakýmsi způsobem známá nebo povědomá, zůstávají často viset na okraji zájmu, případně jsou podezřele kontroverzní. Možná není úplně příjemné ani populární se o těchto tématech dnes bavit, protože máme přece spoustu jiných a důležitějších starostí. Možná není dobré se těmito palčivými tématy vůbec zabývat a vracet se zpátky. Snad proto, že by to, i dnes, mohlo něčemu nebo někomu konkrétnímu být nepříjemné, v horším případě všem obecně lhostejné...“
Jako první se již za necelý měsíc divákům představí autobiografická hra Václava Havla Audience. „Chceme ji inscenovat jako exkurzi do dob dávno minulých (nebo ne minulých?). Zároveň se pokusíme hru představit jinak, než jak ji známe z archivních záznamů,“ slibuje Jiří Ondra. Významným partnerem nové inscenace se stane benešovský pivovar Ferdinand. Spolupráce se rozjede ve velkém, žízeň na baru Divadla D21 uhasíte vždy spolehlivě.
„Dále se pokusíme udělat malou inscenaci o Karlu Krylovi. Ne, nechceme dělat dokumentární divadlo, portrét, bude to spíše taková fiktivní divadelní reportáž. Karel Kryl je osobnost s velkým rozhledem a širokým záběrem tvorby, jejíž odkaz je stále živý a pro mnohé jaksi též nepříjemný,“ zdůraznil Jiří Ondra. Dodejme, že inscenace ponese název Krylokracie.

David Hlaváč, Jiří Ondra
David Hlaváč, Jiří Ondra (v Divadle D21 se muzicíruje o stošest)


Divadlo D21 se také připravuje na podzimní Noc divadel. Pokud přijdete právě sem, čeká na vás site-specific akce nazvaná „Hledání ztraceného diváka“.

Divadlo D21 patří mezi ta, která nemají na růžích ustláno. Naštěstí situace v grantové politice města se zlepšila... „...a tak nemáme problém s financováním, ale jdeme od nuly k nule. Lidi platíme, jak umožňuje náš rozpočet, ne, jak bychom chtěli. Vše je na hranici, kdy to ještě má nějaký smysl. Neumíme nabídnout podmínky nastavené třeba v příspěvkových divadlech, proto si velmi vážíme všech, kteří s námi spolupracují i v těch nuzných podmínkách. Herci tu chtějí hrát, jen mnozí z pochopitelných důvodů nechtějí „plný úvazek“,“ vysvětluje Hana Mathauserová, proč soubor je na pouhých šesti členech a externistů téměř dvojnásobek. Nadšení a touha dělat divadlo nebo neustále vylepšovat jeho prostor jsou však ze strany divadelníků z D21 nezdolné a málem až nakažlivé.

Jiří Ondra, Hana Mathauserová
Hana Mathauserová, Stela Chmelová, Petr Pochop
a ukázka z Gulliverových cest (s rekvizitou ovšem z chystané Audience)


-mys-
[foto: Michal Novák]Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.