Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Souboje mužů a žen na Vyšehradě
[vydáno: 19.6.2012]
Studio DVA již devátým rokem významně obohacuje nabídku letních divadelních produkcí v Praze, je totiž pořadatelem METROpolitního léta hereckých osobností. Jeho 9. ročník nabídne od 25. června do 6. září na Letní scéně Vyšehrad celkem 53 divadelních představení a sedm koncertů. Tolik plán, který doufejme nezhatí rozmary počasí. Studio DVA pro tuto divácky oblíbenou přehlídku připravuje dokonce tři české premiéry.

Gabriela Míčová, Anna Šišková, Jitka Schneiderová, Darina Abrahámová, Jana Krausová, Vojta Kotek
Gabriela Míčová, Anna Šišková, Jitka Schneiderová, Darina Abrahámová, Jana Krausová a Vojta Kotek


V první premiéře, hře Ženy přežijí! britského dramatika Arnolda Weskera, se 9. července představí Anna Šišková, Jana Krausová, Jitka Schneiderová v alternaci s Gabrielou Míčovou a Vojtěch Kotek. Režíruje host ze Slovenska – Darina Abrahámová, která je známa především jako dramaturgyně Slovenského národného divadla nebo i jako herečka.
Druhou novinkou je pak komedie Kutloch aneb I muži mají své dny, jejíž premiéra proběhne 24. července. Zahrají si v ní Bohumil Klepl, Filip Blažek nebo Roman Štabrňák, Kryštof Hádek nebo Václav Jílek a Michal Slaný nebo Petr Bláha. Tuto inscenaci připravuje režisér Jan Jirků v obvyklém tandemu s dramaturgyní Adélou Šotolovou.
Od 14. srpna přibude třetí novinka, pohádky Oscara Wilda v režii Adama Krause. Nedaleko Letní scény, ve Starém purkrabství, budou Jana Krausová spolu se synem Adamem, za doprovodu houslisty Karla Holase z Čechomoru, předčítat pohádky Šťastný princ a Slavík a růže (podle té druhé je celý večer nazván). Režisér slibuje komorní spojení scénického čtení s živým hudebním doprovodem a vizuální projekcí. Důraz má být kladen především na atmosféru této komorní inscenace s „křehkým“ obsahem.

Vedle těchto novinek najdete v programu samozřejmě i osvědčené tituly z minulých let, jako jsou Vše o mužích, Vše o ženách, či inscenace s Karlem Rodenem a Janou Krausovou. Společným jmenovatelem téměř všech inscenací je odvěký střet mužského a ženského světa v různých podobách...

Oproti minulým ročníkům se letos všechna představení odehrají výhradně na Vyšehradě!

Ke hře Ženy přežijí! režisérka Darina Abrahámová říká: „Navzdory či díky tomu, že ji napsal muž, prezentuje ženská témata způsobem, který nabourává stereotypy. Ženy v ní neřeší pouze primární potřebu za každou cenu mít nebo ulovit chlapa. Otevřeně, upřímně i vtipně přehodnocují kvalitu partnerského vztahu.“ Tři dámy setkávající se na nóbl večeři mají šarm, styl, inteligenci, zkušenosti a snaží se mít i pravdu... „Je to velmi vtipná konverzační hra, která vypráví o hodnotovém žebříčku žen. Vedle typického britského humoru nepostrádá nadhled, ironii a ani sebeironii. Je až neuvěřitelné, kolik toho autor prozrazuje skrze ženy o mužích,“ dodala režisérka. Svým obsazením i humorem hra volně navazuje na oblíbené představení Vše o ženách.
„Měly jsme touhu udělat spolu něco dalšího, nového, abychom se představily divákům zase v jiných rolích... Přibraly jsme Vojtu Kotka, který je pro nás takovou ozdobou i inspirací,“ glosuje další společnou práci Anna Šišková. Vojtěch Kotek ztvární partnery všem třem herečkám. „Láká mě netradiční prostor, kde budeme hrát, ve kterém bych si mohl zablbnout. Moje figury jsou mnohem starší, než jsem já, užívám si je a docela se jimi nechávám inspirovat a dokonce si mohu legitimně ze starších chlapů utahovat!“
„Děkuji Vojtovi, že nachází ve mně inspiraci a bere si mě za vzor,“ pobaveně reagoval Bob Klepl.

Petr Bláha, Michal Slaný, Bob Klepl, Václav Jílek, Roman Štabrňák, Adéla Šotolová, Jan Jirků
Petr Bláha, Michal Slaný, Bob Klepl, Václav Jílek, Roman Štabrňák, Adéla Šotolová, Jan Jirků


Druhá komedie, Kutloch, má také šanci stát se diváckým hitem, podobně jako hra Vše o mužích, na niž navazuje tématem. Jinak to ovšem bude hra zcela jiného stylu. „Chlapi se zde dost odhalují a vznikají vtipné situace, jak jsou bez žen neschopní, a tohle zjištění bude ženám, které se na to budou dívat, hodně příjemné,“ říká o hře její režisér Jan Jirků a dodává: „Většina mužů si chce dokázat, že naprosto zvládají svůj život, ale pro chlapa někoho opustit nebo sám být opuštěný není vůbec nic jednoduchého. Ve hře je moc hezky zachycené to, že přijít o své ženy vnímají muži jako obrovskou tragédii.“ Autor Kristof Magnusson situoval děj hry do kotelny pod supermarketem Happycentrum, kde se schází každou sobotu čtyři muži schovávající se před svými shoppingujícími manželkami. „Je to hra sice o mužích, ale o ženách také, neboť je ta partička mužů stále „řeší“, a tak jsou ženy jakoby stále přítomny,“ dodala dramaturgyně Adéla Šotolová.

„Také občas shoppinguju, i když nejraději bych se rovněž odebral do nějakého kutlochu ve smyslu kavárny. Když už, tak se snažím to dát za co nejkratší čas, ne jako ženy...,“ významně poznamenal Bob Klepl.

Po minulém úspěchu koncertů uváděných v rámci tzv. off programu Letní scény, je i letos připraveno několik hudebních večerů. Pod širým nebem vystoupí, jako již tradičně, slovenská šansoniérka Szidi Tobias, chybět nebude ani Dan Bárta & Robert Balzar Trio. Poprvé na Letní scéně Vyšehrad zazpívá i Lenka Filipová (Tour Concertino 2012) a v rámci turné Pár míst 2012 přijala účast Aneta Langerová. Svůj jedinečný koncert zde absolvuje také jediná ženská česká držitelka Oscara Markéta Irglová. V programu zazní nejen skladby z jejího samostatného projektu Anar, ale na své si přijdou i milovníci písně Falling Slowly a dalších skladeb z filmu Once, jehož muzikálová podoba nyní slaví na newyorské Broadwayi velký úspěch (osm Tony Award, vč. ceny za nejlepší muzikál). V rámci koncertu vystoupí také severoirský hudebník Duke Special.

Letní scéna Vyšehrad přivítá uprostřed horkého července i Vánoční koledu – v její koncertní podobě. Bude to taková trochu recese. Tento hudebně divadelní projekt se obvykle uvádí v Divadle Hybernia a ještě k tomu ve zcela jiném období. Diváci se tak 20. července v tento jedinečný večer vrátí do zimních dnů a budou si moci vychutnat písně z představení pod letním nebem. Připraveno je i několik skladeb, které v Hybernii nezazněly! Účinkovat budou například David Koller, Szidi Tobias, Marina Vyskvorkina a samozřejmě také Ivana Chýlková.

-mys-
[foto: Michal Novák]Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.