Z tiskových konferencí

Stále stejná volební komedie
vydáno: 4.6.2007
Divadelní hry Václava Štecha vycházejí z ostrého pohledu na soudobou realitu, společnost i jednotlivce. Komedie David a Goliáš ukazuje, že předvolební praktiky se od roku 1915 příliš nezměnily... O post radního se utká hokynář David, maloobchodník, s protřelým komerčním radou Kittrichem, velkoobchodníkem. Intriky, tajné schůzky, kupovaná přízeň i hrozba bankrotem. Vše má ale pevně v rukou Davidova dcera Pepička, která hraje o svoji budoucnost a lásku, zvládne nejen tatínkovu kandidaturu, ale decentně vyřeší i hrozící skandál kolem tajné milenky otce a syna Kittrichových. Malí a slabí mají šanci proti velkým a silným, pokud si osvojí jejich metody. Tento nelichotivý vzkaz nám posílá dramatik Václav Štech.

Národní divadlo oslovilo ke spolupráci Ladislava Smočka, který se vyznává ke svému vztahu ke starým českým hrám: „Mám velice rád české dramatiky devatenáctého, respektive začátku dvacátého století. Napsali spoustu krásných her. Reflektovali jejich tehdejší svět, který my samozřejmě už nepamatujeme. Máme ale o něm informace a velmi si ho idealizujeme. Roztomilé je to, že zjišťuji, že svět se nepolepšil. Je to pořád stále stejný boj mezi poctivostí a nepoctivostí, mezi švindlem a mravním chováním. Václav Štech promluvil jako současný dramatik až po těch letech, když se opět společnost mohla více chovat jako kdysi. Myslím si, že to je jedna z nejživějších komedií na společenské téma, co je tady k dispozici.“

Základní charakter textu je zachován, včetně jazyka, úprava jen řešila „upovídanost“ hry. „Věříme, že i starý kus se dá zahrát moderně a téma osloví diváky, neboť konvenuje s dnešní dobou,“ říká dramaturgyně Lenka Kolihová Havlíková.

Ladislav Smoček, který se dlouhodobě zabývá inscenováním starých českých her v domovském Činoherním klubu nebo i na velkých jevištích (např. v plzeňském Divadle J. K. Tyla), to jen potvrzuje: „Upovídaností a snahou postihnout co nejvíce společenských zákrutů se vyznačovaly vlastně všechny hry té doby, pro dnešního diváka by to pochopitelně bylo nesnesitelné. Jsou to však poklady naší dramatiky, už jenom tím, jakými se zabývají tématy, proto si zaslouží, abychom na ně nezapomněli. Jen je nutné upravit je od dobových nánosů. David a Goliáš je komediální hra o konfliktu, resp. prosazování různých zájmů, proto mám pocit, že dnešní doba po takové hře vyloženě volá. S úžasem jsem objevil, že taková hra existuje, akorát je téměř sto let stará. Současné hry s podobnými náměty nemáme...“

„Myslím si, že se prostřednictvím Štechova vidění společnosti můžeme se na českou povahu a volební praktiky podívat s jistým nadhledem. Kdyby něco takového napsal současný autor, asi by ten obraz nebyl úplný,“ přemítá Lenka Kolihová Havlíková.

„Neaktualizujeme nic, to by nic nepřineslo a tato hra by to hlavně nesnesla. Jen ji chceme malinko přiblížit dnešnímu divákovi. Ale vezměte si, že děj se odehrává v prostření hokynářského skladiště, to je stejné jako dnes, elektřina už taky byla...“, usmívá se Ladislav Smoček.

Premiéra se netrefuje do volební termínu, i když tvůrci v legraci koketovali s myšlenkou, že třeba budou nějaké ty předčasné. „Ale to je jedno, člověk se motá pořád kolem téhož,“ konstatuje ještě pan režisér. Ale aby nebyla mýlka, nejde jen o komedii s politickým podtextem, ve hře samozřejmě najdeme i zápletku milostnou.

Jednu z hlavních postav, hokynáře Davida, ztvární Vladislav Beneš, který na sebe prozradil tu zajímavost, že kdysi na scéně Národního divadla hrál ve Štechově Třetím zvonění, a to v dětské roli po boku Eduarda Kohouta a dalších veličin své doby. V roli úhlavního volebního nepřítele Kittricha se představí Václav Postránecký a jako Pepička Petra Špalková.