Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Věnováno starým kočovným hereckým společnostem
[vydáno: 10.12.2013]
Po divácky velmi úspěšné inscenaci Darda, adaptaci závěrečné části volné trilogie knih o Helence Součkové, připravil režisér Arnošt Goldflam v Divadle Na Jezerce vlastní hru ze života herců. Nová autorská hra Arnošta Goldflama Komedianti zachycuje týden v životě herců na počátku 20. století, kteří jsou v mnohém podobni svým dnešním kolegům. Během jedné štace prožívají svá dobrodružství, své radosti, ale i smutky. Členy pro svou dobu typické divadelní společnosti, která cestuje od vesnice k vesnici, si zahrají Klára Issová, Petr Vacek, Věra Kubánková, Rostislav Novák st. nebo Arnošt Goldflam, Miluše Šplechtová, Kristýna Hrušínská, Jan Hrušínský a další.

Arnošt Goldflam (foto: Michal Novák)
Arnošt Goldflam za režijním pultíkem (foto: Michal Novák)


„Hru Komedianti napsal Arnošt Goldflam na moji objednávku. Role jsou tedy psány hercům „na tělo“. Divadlo Na Jezerce svým způsobem vzniklo na základech rodinné divadelní společnosti mojí babičky Anny Budínské-Červíčkové a hrdě se k odkazu této naší divadelní historie hlásí. Tam začínali svoji hereckou kariéru mimo jiné i můj otec Rudolf Hrušínský nebo např. Josef Kemr,“ říká principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský a dodává: „hra je nejen zábavná, ale i velmi lidská.“

„Divák prožije s kočovnými herci v době, kdy ještě nebyly ani rozhlas ani kino, natož televize, kousek jejich života – lásky, hádky, rozpory i usmiřování a také útržky z toho, co na štaci hrají,“ přibližuje Arnošt Goldflam. „A pozná, že byli stejně hraví jako současní herci. Dělali různé hlouposti, vtípky, popichovali se.“ V Komediantech nechybějí podle autora a režiséra četné humorné, komické situace, ale chvílemi je příběh - tak, jak už to v životě bývá - i tesklivý.


z inscenace Komedianti (foto: Michal Novák)


Nová inscenace Divadla Na Jezerce je připomenutím nejen dávných kočovných hereckých společností, ale také je věnována významnému životnímu jubileu vynikající české herečky Věry Kubánkové, která zanedlouho oslaví devadesátku. Pro jubilantku je připravena role nápovědky.

Ačkoli už tehdy se rodily osobnosti mimořádného talentu, nová inscenace Jezerky chce diváky především pobavit a ukázat tu tvář divadla, které míří od štace ke štaci, kde snaha často předbíhá talent a kde kočovnou společnost provázejí lidské příběhy. Uvidíme, jak se současní profesionální herci se popasují s úkolem zahrát takovou tu hereckou šmíru dávných časů, ale jak známo, jedině ten, kdo něco na jevišti umí, může být v rolích průkopníků divadla věrohodný.


Věra Kubánková na vernisáži fotografií ze své herecké dráhy,
ve společnosti Báry Hrzánové, Jana Hrušínského a Miluše Šplechtové
(foto: Michal Novák)


-mys-Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.