Zaostřeno na ...
Městské divadlo Zlín

Petr Michálek: Chystáme letní open air hraní. Ve Zlíně dlouhodobě chybí.
[24.4.2020]
V rozhovoru s ředitelem Městského divadla Zlín Petrem Michálkem jsme se dotkli hned několika témat. Nejen zlínské divadelní diváky ovšem určitě nejvíc zaujme informace, že tamní divadlo chystá open air divadelní produkce, které ve Zlíně dlouhodobě chybí.

…ptal se Jiří Landa…

V jaký okamžik zasáhla koronavirová pandemie do chodu vašeho divadla?
Ten den, kdy bylo rozhodnuto vládním usnesením, že nemůžeme hrát. Během dne jsem vše přeorganizoval tak, abychom hráli alespoň pro 100 lidí, ale brzy sešlo i z toho.

Jaké priority se nyní snažíte řešit?
Priorita číslo jedna je chystat různé verze krizových scénářů tak, aby se pak, ať už to bude kdykoli, podařil co nejlepší návrat do normálu.

Zkoušíte aspoň v provizorních podmínkách již rozezkoušenou inscenaci Poprask na laguně?
Ne. Považoval bych to dokonce za špatný postup.

Přijdou diváci o nějakou z naplánovaných premiér?
Určitě ano. Janusz Klimsza u nás měl mít v září českou premiéru hry Mary Page, na tu nyní nedojde…

Jak zásadně situace ovlivní příští sezónu?
Velmi. Měním systém předplatného, dramaturgickou skladbu. Letošek ještě nějak zvládneme, ale rozpočet na příští rok - to bude teprve problém.

Budete hledat možnosti pro open air uvedení některých inscenací během léta?
Už to chystáme… Je podle mne zásadní navázat kontakt s divákem nejdříve venku, v příjemné atmosféře. Ve Zlíně navíc dlouhodobě divadelní open air akce chybí.

Jak komunikujete se svými diváky?
Máme projekt PODANÁ RUKA, jehož smyslem je neztratit kontakt - vše na našem facebooku. Teď už ale chystáme vysloveně umělecké projekty do online prostředí, aniž by šlo o pouštění starých záznamů.

Jak se k současné situaci staví váš zřizovatel? Jsou možnosti, jak dosáhnout i na podporu Ministerstva kultury?
Zřizovatel vyčkává. Jednáme. Uvidíme. Ministerstvo kultury získalo nějaké peníze i na regionální divadla, půjde to skrz Program. Ladíme podmínky.

Mohl byste na závěr poodhalit novinky, na které se diváci mohou těšit v blízké budoucnosti?
Asi mohu prozradit, že uvedeme úplně novou hru o tom, co se dnes kolem nás všech děje. Chystáme taky online stream naší inscenace Dobrý proti severáku, což je hra o dvou lidech, kteří prožijí milostný příběh jen skrze maily, aniž by se kdy viděli - bude to takový aktuální experiment.
.