Zaostřeno na ...
Západočeské divadlo v Chebu

Zdeněk Bartoš: Budeme hrát, jakmile to půjde, i mimo divadlo
[10.4.2020]
Umělecký šéf Západočeského divadla v Chebu Zdeněk Bartoš v našem rozhovoru reagující na koronavirovou pandemii mino jiné prozradil, že pokud to bude jen možné, první diváky přivítají ještě v srpnu. A nabídne jim hraní v netradičních časech a prostorech. Doufá jen, že se nebudou bát sedět vedle sebe.

…ptal se Jiří Landa…

V jaké chvíli vstoupil zákaz veřejných akcí do vašeho divadla?
Režisér Josef Kačmarčík měl zhruba dva týdny rozezkoušenou inscenaci Odysseus. Respektive týden se zkoušelo, načež se zavřela divadla, zkoušeli jsme ještě týden, pak jsme zkoušky přerušili a prakticky celé divadlo včetně herců se vrhlo na šití roušek.

Budete muset některou z chystaných premiér zrušit, nebo pouze posouváte data jejich premiér? Konkrétně se jedná o rozezkoušenou inscenaci hry Odysseus a chystané tituly Smith & Wesson a Znovusjednocení Korejí.
To nevíme, uvažuji s několika variantami budoucího vývoje. Vzhledem k tomu, že obnovení provozu divadel se jeví stále pravděpodobnější až během léta nebo v září, je dost možné, že jednu z premiér budeme muset obětovat a přesunout na později. Všechny tři jsou předané do výroby, takže je určitě realizujeme. Otázka zní, kdy… Nerad bych kvůli tomu rozboural celý dramaturgický plán na příští sezónu, hostující tvůrci mají také jiné závazky, kterých se logicky chtějí držet, takže jeden, v horším případě dva, tituly se pozdrží o celý rok. Odysseus spatří světlo světa třeba už v druhé půli srpna, bude-li to povoleno.

Jak v divadle využíváte nečekaného volna?
Většina složek volno neměla, technický tým se věnoval údržbě, úklidu a opravám a podobným činnostem, které se obvykle dělají až po sezóně. Výroba taky běží, i když zpomaleně. Kostýmy se šijí, dílny pracují. Herci šili roušky a učili se texty, případně si udržovali v hlavě stávající inscenace, všichni totiž dostali záznamy her na repertoáru. Někteří dali dohromady dvě živá vystoupení bez diváků, která byla streamovaná regionální televizí Regionzapad.cz, další ve spolupráci s chebskou knihovnou načetli sérii Haškových a Čapkových povídek. Zkoušky Odyssea v uzavřené skupině obnovíme po Velikonocích.

Zasáhne tato situace nějak výrazně do chystané sezóny?
Jak jsem se již zmínil, samozřejmě zasáhne. Tři chystané tituly budou mít premiéry výrazně později, než bylo v plánu. Nová sezóna pak začne, a to jak pro herce, tak doufáme i pro diváky, tedy pokud pro ně budeme smět hrát, ještě před půlkou srpna, abychom stihli dozkoušet, co je třeba a co se dá stihnout.

Můžete divákům prozradit, nebo aspoň naznačit, na jaké z nových titulů se mohou těšit?
Novou sezónu 2020-2021 jsme pracovně nazvali Sezónou sousedů a spolubydlících, neboť tento druh vztahů je jakýmsi leitmotivem většiny her. Po delší době se do Chebu vrátí Molière, a to Tartuffe v režii Petra Mikesky, chceme uvést situační gagovou komedii Hra, která se zvrtla, hit Jiřího Havelka Společenstvo vlastníků, do studia vztahové komedie Můj romantický příběh a Sylvie a na závěr do velkého sálu pro celou rodinu akční mezigenerační Babičku drsňačku.

Jednáte s městem o možné pomoci?
S vedením města je ředitel divadla v permanentním kontaktu. Nicméně město Cheb má na starosti momentálně podstatně důležitější věci než řešit divadlo, kde se nic fatálního neděje. Věříme, že město i Ministerstvo kultury nás podrží a současný propad tržeb neohrozí budoucí provoz. Důležité je udržet v divadle všechny pracovníky, jakmile budeme moci hrát, dokážeme si už poradit sami. Zkusíme divákům nabídnout i hraní v netradičních časech a na netradičních místech. Budeme hrát v exteriéru, chceme vyzkoušet nová místa ve městě, ale samozřejmě diváci budou zkrátka pohromadě. Hlavně, aby se nebáli a přišli....