Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Spitfire Company

Anne Frank v podání českých Spitfire Company v Johannesburgu
[27.8.2014]
Město Johannesburg je New Yorkem Afriky. Kulturním centrem Joburgu, jak ho nazývají místní obyvatelé, dominuje náměstí Eli Fitzgerald a blízko něho divadlo The Market Theatre, jež od 80. let kontinuálně a promyšleně propaguje multikulturní otázku. Market Theatre je bráno jako vizionářské divadlo, jedno z míst, kde se doslova tvořily dějiny odboje proti apartheidu. I díky tomu obdrželo prestižní ocenění "American Jujamcyn Award", jehož jsou například nositely i Shakespeare Globe nebo Yale School of Drama. 20. srpna se v Market Theatre uskutečnil malý český svátek. Bylo zde uvedeno zcela vyprodáné představení The Voice of Anne Frank od Spitfire Company. Na repertoáru zůstane do 29. srpna. Celkově bude uvedeno deset představení.

Po úspěchu na National Arts festivalu v jihoafrickém Grahamstownu, kde bylo představení jmenováno Top Overseas Production, se umělecký šéf Market Theatre James Ngcobo rozhodl pozvat představení do Johannesburgu. Zaujalo ho neobvyklé zpracování deníku Anne Frankové, mimořádný výkon Miřenky Čechové a originální propojení divadla, tance a hudby Varhana Orchestroviče Bauera.

Po premiéře se objevilo několik recenzí nešetřící chválou: Sharmini Brookes píše o oživeném hlasu Anne Frankové: "Čechová krásně vyjadřuje nezkrotného ducha třináctileté dívky (...) Toto představení se musí vidět." Robyn Sassen bez metafor uvádí svou recenzi slovy: "Je to srdcervoucí, dramatické a velkolepé (...)"

„Překvapilo nás to,“ říká Petr Boháč, umělecký šéf Spitfire Company, a dodává: „Představení Hlas Anne Frankové bylo pro nás všechny iniciační událost, ze které se vyprofilovala skupina. Sedm let je dlouhá doba, ale zpověď Miřenky Čechové, její dialog s deníkem Anne Frankové je, jak se zdá, stále dostatečně vibrující. Jsem rád, že příběh o 13leté holce, její touhy a nenaplněné sny, se mohou konfrontovat s touhami lidí různého vyznání a ras v Johannesburgu. I proto si James Ngcobo toto představení tolik oblíbil.“

Miřenka Čechová k tomu přidává: „Myslím si, že máme s lidmi z Market Theatre mnoho společného. Naše dramaturgie, postavená na fenoménu "člověk v mezní situaci" se shoduje s každodenní situací tady v Johannesburgu. Toto město si v sobě uchovává mnoho traumat. S Petrem jsme byli paralizováni, když jsme navštívili Muzeum Hectora Pietersona zasvěceného protestu školních dětí v Sowetu, který skončil totálně tragicky. Během několika dnů v červnu 1976 bylo zabito, doslova postříleno, přes pět set dětí. Divadlo musí mít sociální a politický rozměr a s tím jsme zajedno s Jamesem Ngcobou.“

Hlas Anne Frankové po skončení sezóny v Johannesburgu zamíří na další světová jeviště. Diváci ho budou moci v blízké době zhlédnout na Acco festivalu v Izraeli a v Kennedy Centru ve Washingtonu. Spitfire Company tak navazuje na úspěšný minulý rok. Po tom, co skupina obdržela několik cen na edinburském Fringe Festivalu, se rozletěla do celého světa. Jejich představení diváci budou moci na podzim vidět v ČR, Norsku, Itálii, Jižní Korei, Německu, Slovensku, Anglii, Izraeli a USA.


zdroj zprávy: Tereza Havlíčková (Spitfire Company)Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.