Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo Bolka Polívky

Bolek Polivka jako Zvonek Burke i na své domovské scéně
[15.1.2016]
Divadlo Bolka Polívky uvede v sobotu 16. ledna 2016 premiéru legendární líčené a černé crazy komedie Ladislava Smočka PODIVNÉ ODPOLEDNE DR. ZVONKA BURKEHO v režii Břetislava Rychlíka o skorovraždě, buchtách a svatbě.

Co všechno je schopen udělat doktor Burke, aby si zachránil svoji milovanou rezidenci krásy? Legendární černá inscenace studentů JAMU z roku 1992 (Radim Fiala, Petr Halberstadt, Pavel Liška) se vrací na jeviště ve spojení s Bolkem Polívkou a Šárkou Vaculíkovou.

„Pět mrtvol za pět vtežin!“
„A já chtěl mít na stará kolena klid.“
„Nevadí Vám, že používám humor, že ne?“
„Jsem pouhý lidumil–amatér, něco jako býval svatý Václav.“


Nekonečné pekáče plné buchet paní Outěchové, řízný nápadník Václav Václav, nesmělý Tichý, Svatava skoro svatá a hlavně starý mládenec Burke, který je na konci svých mužských sil, ale ještě se nehodlá vzdát a tak svádí dojemný „donkichotský“ zápas s přesilou, kterou tvoří snůška lidských nectností a špatných vlastností.

Fraška a hlubinná psychologie v jednom.

Autor: Ladislav Smoček
Režie: Břetislav Rychlík
Scéna: Svatopluk Sládeček
Kostýmní spolupráce: Markéta Sládečková-Oslzlá, Bára Kuropatová
Hrají: Bolek Polívka, Pavel Liška, Radim Fiala, Petr Halberstadt, Šárka Vaculíková

PREMIÉRA: 16. 1. 2016 v 19.00 v Divadle Bolka Polívky
REPRÍZY: 17. 1. a 16. 2. vždy v 19.00

„Zkraje devadesátých let nám v ročníku na JAMU zůstali tři hoši (Radim Fiala, Petr Halberstadt, Michal Bumbálek), tím se obtížně sestavovala dramaturgie absolventských představení. Ale nad Burkem, doplněným o mladší spolužáky Irenku Vackovou-Trpíkovou a Pavla Lišku, jsme neváhali ani vteřinu. S choreografem Igorem Vejsadou se podařilo mimořádně pohybově disponovanému Michalu Bumbálkovi (Burke) a jeho spolužákům vytvořit takovou ekvilibristiku gagů, která se dodnes ze záznamu na JAMU promítá jako součást výuky. Ten starý divadelní princip komedie - mladí hrají staré, muž ženu - vycházel v onom září 1992 znamenitě.“ Tak vzpomíná Břetislav Rychlík a dodává: „Pak se síly této inscenace propojily s Bolkem, jemuž je Burke osudem. A teď po létech si zralí mužové hrají s tímto příběhem jako kluci, okořeněni mladičkou Šárkou Vaculíkovou, které se ani nic nemuselo vysvětlovat.“

PODIVNÉ ODPOLEDNE DR. ZVONKA BURKEHO se snad nejdéle hraje na domovské scéně Ladislava Smočka v Činoherním klubu, kde Bolek Polívka převzal roli Burkeho po Vladimíru Pucholtovi.

V Brně vznikly dvě svébytné absolventské inscenace na JAMU. První v režii Petera Scherhaufera roce 1972 s Bolkem Polívkou - Burkem, Eliškou Balzerovou roz. Havránkovou - Svatavou, Jiřím Čapkou - Tichým, Milanem Hákem - Václavem a Rudolfem Stärzem - Outěchovou. Druhá přesně o dvacet let později v režii Břetislava Rychlíka, později od roku 1994 převzata do repertoáru Divadla Bolka Polívky s BP v roli Burkeho.

Hra PODIVNÉ ODPOLEDNE DR. ZVONKA BURKEHO byla v režii Ladislava Smočka v titulní roli s Bolkem Polívkou a Chantal Poullain (zbytek obsazení tvořili milánští herci) s úspěchem uváděna také v Centru pro výzkum divadla v Miláně.

Bolek Polívka ke svému téměř celoživotnímu soužití s doktorem Zvonkem Burkem dodává, jak se mu s ním žije: „Od mladistvé groteskní karikatury po postupné zrání, teď i po postupnou identifikaci a porozumění. V některých okamžicích začínám vidět sebe. Teď už je Burke jako postava mladší než já ve skutečnosti. Takže začínám pomalu Burkeho vidět jako chlapce.“

zdroj zprávy: Michal AdamíkKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.