Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Činoherní klub

Činoherní klub slaví 55. výročí
[24.2.2020]
Činoherní klub oslaví 27. února 55. výročí. Vznikl roku 1965 jako součást Státního divadelního studia, které založil a vedl Miloš Hercík. U zrodu Činoherního klubu stáli dva bývalí spolužáci z pražské Divadelní fakulty Akademie múzických umění – režisér Ladislav Smoček a dramaturg Jaroslav Vostrý, který se také stal prvním uměleckým šéfem. První inscenací Činoherního klubu byl 27. února 1965 Piknik Ladislava Smočka v autorově režii.

Základ hereckého souboru přišel do Činoherního klubu z Ostravy spolu s režisérem a hercem Janem Kačerem a výtvarníkem Lubošem Hrůzou. Činoherní klub měl od počátku své existence tolik umu i štěstí, že se během jediné sezony stal jedním z nejžádanějších pražských divadel. Mistrovství jeho herců – Josef Abrhám, Jana Břežková, Petr Čepek, Nina Divíšková, Věra Galatíková, Jiří Hálek, Jiří Hrzán, František Husák, Jiří Kodet, Václav Kotva, Miroslav Macháček, Pavel Landovský, Vladimír Pucholt, Josef Somr, Leoš Suchařípa, Miloslav Štibich, Jiřina Třebická, Josef Vondráček, Libuše Šafránková, Jiří Zahajský – rostlo s každou další inscenací, řada z nich se stala protagonisty proslulých filmů nové vlny československého filmu 60. let. Když měl Jaroslav Vostrý formulovat pro novináře program divadla, řekl, že Činohernímu klubu jde o hledání možností herců a jejich prostřednictvím možností člověka. Činoherní klub byl ansámblovým divadlem režírovaných herců, a ve svých nejlepších inscenacích jím vždy zůstal. Režiséři divadla tu nehledali efektní režijní postupy mimo herecké prostředky a souhru, jejich cílem bylo „roztavit“ režii v hereckých výkonech.

Osu repertoáru divadla tvořily na samém počátku původní hry Ladislava Smočka, Aleny Vostré a Pavla Landovského, ruská klasika a současná angloamerická dramatika. K nejznámějším inscenacím patřilo Smočkovo Bludiště a Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, Na koho to slovo padne Aleny Vostré, Gogolův Revizor, Zločin a trest F. M. Dostojevského v dramatizaci Aleny a Jaroslav Vostrých, Machiavelliho Mandragora, Pinterovy Narozeniny, Landovského Hodinový hoteliér, dramatizace Voltairova Candida atd. Vedle kmenových režisérů pracovali v Činoherním klubu filmoví režiséři Jiří Krejčík, Jiří Menzel a Evald Schorm. V divadle působil hudební skladatel Petr Skoumal (s Janem Vodňanským též spolutvůrce pořadů S úsměvem idiota, Hurá na Bastilu, S úsměvem donkichota). S rostoucí popularitou Činoherního klubu rostl i zájem o jeho vystupování v zahraničí. Úspěšné zahraniční cesty vyvrcholily triumfem na mezinárodním festivalu World Theatre Season v Londýně roku 1970.

Počátkem 70. let, po nuceném odchodu většiny vůdčích osobností divadla, se Činoherní klub ocitl v krizi. Divadlo začalo systematičtěji pracovat až na konci 70. let, po příchodu uměleckého šéfa Jiřího Daňka. Nejvýznamnějšími inscenacemi období 1978-1989 byly Cesta dlouhého dne do noci E. O´Neilla, Zuckmayerův Hejtman z Kopníku, Horváthovy Povídky z Vídeňského lesa a Gogolovi Hráči v režii Ladislava Smočka, komedie Jaroslava Vostrého Tři v tom v režii Jiřího Menzela, Hrabalův Něžný barbar režiséra Ivo Krobota, Svatby A. P. Čechova a B. Brechta v režii Vladimíra Strniska, Fraynovo Bez roucha režiséra Jiřího Menzela, Čechovův Ivanov a dramatizace Hrabalovy novely Obsluhoval jsem anglického krále v režii Ivo Krobota. V této době herecký soubor doplnili Petr Nárožný, Oldřich Vízner, Rudolf Hrušínský ml., Veronika Freimanová, Jana Švandová a další.

Listopadové události roku 1989 umožnily, že se do čela Činoherního klubu vrátil Jaroslav Vostrý. Po jeho odchodu na místo rektora Akademie múzických umění v Praze byl v letech 1993-1999 ředitelem divadla Vladimír Strnisko.

Od roku 1999 vede Činoherní klub dramaturg Vladimír Procházka. Pod jeho vedením tu pravidelně režírují Ladislav Smoček, Martin Čičvák a Ondřej Sokol. Jako hosté tu režírovali také Ivo Krobot, Juraj Herz, Roman Polák a Vojtěch Mašek. V dramaturgii Romana Císaře a Vladimíra Procházky vznikla řada inscenací, z nichž k nejpozoruhodnějším patřily či patří: Smočkovo Jednou k ránu, Koltèsův Návrat do pouště, Deskový statek Václava Štecha, Ortonova černá komedie Jak se bavil pan Sloane, Egressyho Portugálie, Molièrův Misantrop, McDonaghův Osiřelý západ a Pan Polštář, Chiarelliho Maska a tvář, Goldoniho Impresário ze Smyrny, Feydeauův Dámský krejčí, Hamptonovy Nebezpečné vztahy, Albeeho Koza aneb Kdo je Sylvie? a Rodinná slavnost Thomase Vinterberga a Mogense Rukova (v koprodukci s bratislavským Divadlem Aréna), Hrdina západu Johna Millingtona Synga, Mametův Americký bizon, Bůh masakru Yasminy Rezy, Ptákovina Milana Kundery, Mittererovo Moje strašidlo, Krležova Léda, Williamsova Tramvaj do stanice Touha, Hauptmannovo drama Před západem slunce, Dostojevského Bratři Karamazovi, McDonaghovi Kati a Birinského Tanec bláznů.

K hercům a herečkám hrajícím v Činoherním klubu od roku 1999 k dnešku patří: Petr Nárožný, Ondřej Vetchý, Jaromír Dulava, Pavel Kikinčuk, Matěj Dadák, Ondřej Sokol, Marek Taclík, Vladimír Kratina, Petr Meissel, Otmar Brancuzský, Honza Hájek, Martin Finger, Václav Šanda, jako host Juraj Kukura, Radek Holub, Jaroslav Plesl a další; Jana Břežková, Lenka Skopalová, Veronika Žilková, Ivana Chýlková, Nela Boudová, Dana Černá, Lada Jelínková, Lucie Žáčková, Marika Procházková a jako hosté Emília Vášáryová, Blanka Bohdanová, Mahulena Bočanová, Kateřina Lojdová, Zuzana Stavná, Ivana Uhlířová a další. K souboru Činoherního klubu této doby patřili také: Anna Bendová, Jiří Zahajský, Stanislav Zindulka a Michal Pavlata.

Od roku 2003 je součástí programu Činoherního klubu přehlídka amatérských souborů „Činoherní klub uvádí“, jejímž dramaturgem je Radvan Pácl.

Archiv Činoherního klubu je od roku 2009 členem Mezinárodní organizace divadelních knihoven a muzeí SIBMAS.

Činoherní klub vydal při příležitosti minulých výročí knihy Činoherní klub 1965-2005 a Činoherní klub 2005-2015. Připravila: Petra Honsová, archiv Činoherního klubu.

Aktivity k 55. výročí Činoherního klubu

1. Výstava ČINOHERNÍ KLUB 55 LET v Činoherní kavárně
Vernisáž výstavy se koná v den výročí divadla 27. února 2020, kdy uplyne 55 let od premiéry první inscenace – hry Piknik Ladislava Smočka.
Výstava je otevřena od 28. února do 31. března 2020. Výstavu připravili: Petra Honsová a Radvan Pácl. Technická spolupráce: Martin Straka.

2. Facebook a web ČK: 55 OTÁZEK K VÝROČÍ ČINOHERNÍHO KLUBU
(vědomostní soutěž z historie i současnosti ČK, jejíž výherci obdrží vstupenky na představení, knihy o Činoherním klubu či DVD se záznamem inscenace Gogolových Hráčů)
Soutěž bude probíhat ve dnech 27. února – 31. března 2020. Po dobu trvání výstavy budou na Facebooku a Instagramu ČK zveřejňovány příspěvky věnované historii divadla.

3. 33 dnů na Facebooku s inscenacemi Činoherního klubu z období 55 let trvání divadla

4. 33 dnů na Instagramu bude věnováno osobnostem Činoherního klubu

5. K 55. výročí Činoherního klubu bude kino NFA Ponrepo promítat od 15. března do 24. června filmy české nové vlny s herci Činoherní klubu a záznamy tří inscenací ČK.

Program přehlídky v kině Ponrepo:
15. března v 18:00 hodin Piknik (režie Vladimír Sís, Ladislav Smoček, 1967)
29. března v 18:00 hodin Soukromá vichřice (režie Hynek Bočan, 1967)
3. dubna v 18:00 hodin Hotel pro cizince (režie Antonín Máša, 1966)
24. dubna v 19:30 hodin Eugene O´Neill: Cesta dlouhého dne do noci (záznam inscenace Činoherního klubu, režie Ladislav Smoček, 1978)
12. května v 18:00 hodin Každý den odvahu (režie Evald Schorm, 1964)
24. května v 18:00 hodin Niccolò Machiavelli: Mandragora (záznam inscenace Činoherního klubu, režie Jiří Menzel, 1965)
29. května v 18:00 hodin Svatba jako řemen (režie Jiří Krejčík, 1967)
17. června v 18:00 hodin Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor (záznam inscenace Činoherního klubu, režie Jan Kačer, 1967)
24. června ve 20:30 hodin Černí baroni (režie Zdenek Sirový, 1992)


zdroj zprávy: Linda SkarlandtováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.