Zpráva

DRAMOX
Dramox spolupracuje s ČT a exkluzivně nabízí divadelní legendy nejen z Dejvického divadla
vydáno: 13.2.2024
Dejvické divadlo, Fidlovačka, Balada pro banditu nebo Karel Roden jako Sherlock. Jen letos Dramox nabídne divákům desítky nejlepších divadelních inscenací, které nemohou vidět nikde jinde. Již v úterý 13.2. bude na Dramoxu exkluzivně publikován obsah z ČT.

„Díky spolupráci s Českou televizí můžeme divákům postupně ukázat nejlepší představení nejen za minulé roky, ale v podstatě za posledních 50 let,“ říká ředitel Dramoxu Martin Zavadil. Diváci na Dramox.cz tak budou mít možnost vidět skvělá představení z 50., 60. nebo 70. let.

„Kromě skvělých představení z Dejvic nebo Fidlovačky začneme historickou linku s Libuší Šafránkovou, Josefem Abrhámem v představení z Činoherního klubu Tři v tom,“ zve diváky na Dramox Martin Zavadil. V představení můžete vidět i Petra Čepka, Rudolfa Hrušínského mladšího a Veroniku Freimanovou. Libuši Šafránkové je v představení čerstvých 25 let. Jedna z vrcholných inscenací Činoherního klubu z roku 1978 se inspirovala komedií dell arte a dodnes baví humorem z domu otce snažícího se provdat své dcery, které o to ale opravdu nestojí…

Příběhy z Dejvic na divadle lepší než film
Na Dramox se vrací i bláznivá tragikomedie a předloha filmu Příběhy obyčejného šílenství. V Dejvickém divadle se pětatřicátníkovi Petrovi život po rozchodu trochu vymkl z rukou, a tak se rozhodl brát šílenství okolního světa ne jako stres, ale jako inspiraci. Brilantní Ivan Trojan v divadelním hitu Petra Zelenky, který získal Cenu Alfréda Radoka za hru roku 2001.

Jeden z největších hitů na Dramoxu je zpět
Hudba Miloš Štědroň, text Milan Uhde - klasiku Balada pro banditu znovu uvedlo Divadlo Husa na provázku. Příběhu o lásce Nikoly a Eržiky se ujal režisér Vladimír Morávek a hudebník Petr Hromádka, který melodie Miloše Štědroně převedl do dynamické podoby. „Záznam, který si režíroval Vladimír Morávek, vznikal několik dnů, a i když to pro herce bylo hodně náročné, z jedinečného představení vznikl ještě jedinečnější záznam,“ popisuje šéfka licenčního oddělení Dramoxu Ilona Horváthová. Jan Zadražil v roli Nikoly Šuhaje a Eva Vrbková jako Eržika jsou jistotou, že si diváci broukají melodie ještě několik dní.

Nejslavnější případ Sherlocka Holmese v režii Petra Zelenky zinscenovali na otáčivém hledišti Jihočeského divadla v České Krumlově. V hlavní roli Sherlocka Holmese v představení Pes baskervillský exceluje Karel Roden. Po záhadné smrti pána se na baskervillském panství kolem jeho dědice stahuje síť. Podaří se zastavit pekelného psa? Zjišťuje výstřední a netradičně komický detektiv Holmes. „Představení patřilo několik sezón mezi absolutně vyprodané a dostat se na něj se rovnalo zázraku,“ doplňuje Horváthová.

Jeden z největších hitů na Dramoxu je zpět
Komické situace jako ze života skvěle znázorňuje i generační výpověď energické babičky, upjaté matky a rebelující dcery Tři holky jako květ. Každopádně potřeštěné jsou všechny tři. Představení původně z Divadla Na Fidlovačce patří mezi jeden z nejoblíbenějších hitů, který se vrací na Dramox. Humor a sebeironie v podání tří skvělých vypravěček Marie Doležalové, Ivy Pazderkové a Elišky Balzerové zajišťuje úžasný večer.

Desítky dalších v plánu, jen ta práva…
Dramox se chystá vytáhnout z archivu České televize další desítky divadelních představení. „S každým představením musíme vyřešit desítky licencí, což vzhledem k tomu, že některým představením je i 50 let, je občas opravdu detektivní práce, která zabírá spoustu času,“ vysvětluje ředitel Dramoxu Martin Zavadil s tím, že v plánu je například celá série legend z Činoherního klubu, jako je Audience s Pavlem Landovským a Josefem Abrhámem, Ptákovina s Ondřejem Vetchým nebo Revizor z roku 1967 v hlavní roli opět s Pavlem Landovským.

zdroj zprávy: Nela Miloševič