Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva

Festival EFB. Avantgarda žije!
[9.8.2019]
Divadelní režisér, inovátor, hudební skladatel, spisovatel a představitel meziválečné avantgardy E. F. Burian zemřel 9. srpna 1959, před šedesáti lety. Na podzim se v rámci připravovaného Festivalu EFB setká více než desítka uměleckých těles a interpretů, aby oživili a zprostředkovali jeho jedinečné dílo široké veřejnosti.

E. F. Burian byl uměleckou osobností evropského formátu. Přátelil se s Bertoldem Brechtem nebo Vsevolodem Mejercholdem a dalšími významnými světovými divadelníky a umělci. Jeho hudební dílo čítá přes tři sta titulů, v Dějinách české hudby nalezneme jeho jméno na každé druhé stránce. Málokdo ví, že byl důležitým inspirátorem Jerzyho Grotowského nebo autorem vůbec první knihy o jazzu na evropském kontinentě. Letos by mu bylo 115 let, ale jeho umění a odkaz stále vzbuzuje živé a často kontroverzní emoce.

Program festivalu bude rozprostřen mezi šest výrazných pražských uměleckých scén. Jako prolog festivalu bude uvedena lidová hra se zpěvy a tanci Láska, vzdor a smrt. Ve Venuši ve Švehlovce ji zrealizuje soubor BodyVoiceBand v režii Jaroslavy Šiktancové. V Alfredu ve dvoře proběhne oficiální zahájení festivalu, které bude zaměřeno na Burianovu sborovou a voice-bandovou tvorbu. Diváci uslyší mimo jiné interpretaci slavného voice-bandu Máj v režii Jiřího Adámka, která vzniká přímo pro festival. Další setkání proběhne ve Švandově divadle, kde se režie scénické kompozice autorky Marie Novákové “Tichá hodinka” ujme renomovaný režisér a umělecký šéf tamní scény Martin Františák. V kině Ponrepo ve spolupráci s Národním filmovým archivem bude projekce filmu Siréna, za jehož hudbu dostal Burian cenu na filmovém festivalu v Benátkách (1947). V divadle DISK proběhne program pro dětského posluchače. Vrcholem Festivalu EFB bude koncert orchestru Berg pod taktovkou holandského dirigenta Wernera Herberse v Divadle Archa.

„Werner Herbers jako dirigent vedl soubory v New Yorku, Berlíně a Vídni. V roce 1990 založil soubor Ebony Band, jenž se soustředil na uvádění neznámých či zapomenutých skladatelů první půlky 20. století a nastudoval mimo jiné také devatenáct skladeb právě E. F. Buriana.“
Dušan Navařík, ředitel Festivalu EFB

V Divadle Archa proběhne 18. a 19. 10. konference určená odborné i široké veřejnosti: Sympozium EFB. Zaměří se na evropský i dobový kontext tvorby EFB a především na odkaz Burianova díla patrný v současné umělecké tvorbě. Ať už jde o Burianovo progresivní vnímání divadla jako instituce kultury - kulturní platformy v nejširším smyslu slova (organizovaly se zde výstavy, koncerty, konference), jeho multižánrové vnímání divadelní inscenace či potřeba společenského angažování umělce a významu divadla v otázkách sociálních a kulturních. Hosty panelových diskuzí budou jak představitelé současných uměleckých scén (např. HaDivadlo, Continuo, Alfred ve dvoře), tak teoretikové umění (PhDr. Kateřina Svatoňová, Ph.D., doc. Mgr. Tomáš Pospiszyl, Ph.D., Pavel Karous, Ph.D. a další.).

„Dramaturgie Festivalu EFB je komponovaná tak, aby návštěvníci a široká veřejnost mohli poznat Burianovu práci z co nejvíce stran - naším cílem je mimo jiné vytvořit podmínky pro debatu o moderní české kultuře a jejím vlivu v Evropě. Na koncertech budou mít diváci možnost slyšet skladby, z nichž některé nebyly uvedeny více než padesát let nebo se na ně trochu zapomnělo. Zároveň přímo pro festival vzniká několik hudebních a divadelních děl ve spolupráci s výraznými českými umělci, kteří se Burianovou prací inspirují. Je to příležitost pro originální tvůrčí dialog.“
Zuzana Burianová, ředitelka Festivalu EFB

Festival se koná 11. - 19. října v Praze.
Uvádí: BodyVoiceBand a Venuše ve Švehlovce, Alfred ve dvoře, Švandovo divadlo,
Kino Ponrepo, Divadlo DISK a Divadlo Archa.


zdroj zprávy: Helena Bartošová



Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.