Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
...příští vlna/next wave...

Festival …příští vlna/next wave… se vrací k politickému a angažovanému divadlu
[4.9.2019]
Dvacátý šestý ročník festivalu …příští vlna/next wave… se bude konat ve dnech 17.-28. září v pražských divadlech, hospodách i v Invalidovně. Motto letošního Setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy, jak zní podtitul festivalu, zní „Odsouzen ke svobodě“.

Proč nese takovéto motto, vysvětluje dramaturgyně festivalu Lenka Dombrovská: „Vybrala jsem citát Jeana-Paula Sartra, jelikož je zapotřebí připomínat, že máme zodpovědnost za svět, který je za hranicemi – naší individuality i české společnosti. I my budeme v listopadu slavit výročí sametové revoluce, ale ještě před tím – na Nextce – chceme připomenout, že jinde ve světě svoboda chybí a my bychom vůči tomu neměli zůstávat lhostejní. A proto je letošní program sestavený především z angažovaných inscenací. Samozřejmě nebudou chybět také debaty po představení, koncerty a i letos udělíme Pocty za alternativní umění.“

Během festivalu se podíváme do Izraele, Palestiny, Sýrie, Iráku, Afghánistánu a Íránu s filmově-divadelním esejem Stavitelé písku, ve kterém autor Jan Motal konfrontuje poezii s denními zprávami a dokumenty. V projektu Konec člověka?!? Reportáže psané z kuchyně nám Spitfire Company přiblíží ruskou mentalitu i historii na základě díla novelistky Světlany Alexijevičové. Vietnam budeme objevovat s tamními undergroundovými básníky v projektu Vařený-dušený-syrový v režii Jana Kačeny. Přijede také Prešovské národné divadlo s projektem Moral Insanity, v němž autoři zpracovali román Umberta Eca Pražský hřbitov a zkoumali konspirační teorie, antisemitismus a rasismus. Tato slovenská inscenace získala ocenění Grand Prix Nová drama 2019.

Letošní …příští vlna/next wave… se nebude vyhýbat ani českým dějinám – připomeneme číhošťský zázrak, a co potom následovalo v nesvobodném Československu počátkem padesátých let minulého století, v dokumentární inscenaci Zpráva o zázraku (Josef Toufar) v režii Barbary Herz.

Divadlo na cucky zase společně se slovenských režisérem Patrikem Lančaričem vytvořilo divadelní koláž na základě knihy Erika Taberyho Opuštěná společnost, která je označována jako „rozmluva s minulostí o naší budoucnosti“.

„Slibuji, že nebude chybět ani legrace – myslím, že si dost (po dva večery) užijeme třeba s Tutáčem, nedotknutelným ministrem kultury, a jeho stvořitelem, ironikem, dramatikem a hercem Miloslavem Vojtíškem alias S.d.Ch. Oba – Tutáč i S.d.Ch. - totiž milují syntézu alšovských národních motivů, slovácké ornamentiky a staroegyptské estetiky. Improvizaci na téma svoboda předvede Jiří Maryško, který divákům rád ukazuje své nejzlejší podvědomí a nic mu není svaté,“ pokračuje v představování programu Lenka Dombrovská.

Festival se již tradičně koná také v Brně. Během tří dnů - 11.-13. října - představí v HaDivadle to nejlepší z pražské alternativy. Bude to například inscenace BurnOut aneb Vyhoř! z A Studia Rubín či Aluminiová královna z MeetFactory.

Program pražské části festivalu
Úterý 17. 9. a středa 18. 9., Invalidovna
19.30 T.I.T.S. a Dagmar Radová: Tumor – karcinogenní romance (premiéra)

Čtvrtek 19. 9., Palác Akropolis
19.30 Koncert Yegora Zabelova a Jany Vébrové

Pátek 20. 9., Divadlo Komedie
19.30 Tutáč a Zapomenutý orchestr země snivců: Udílení Poct festivalu …příští vlna/next wave…

Sobota 21. 9., Divadlo Komedie
16.00, 17.00, 20.00 Spitfire Company: Konec člověka?!? Reportáže psané z kuchyně (premiéra)
18.30 Prešovské národné divadlo – Peter Brajerčík, Júlia Rázusová, Umberto Eco: Moral Insanity
21.00 S.d.Ch.: Kniha Tutáč aneb Triumf lhostejné šelmy (premiéra)

Neděle 22. 9., Divadlo Komedie
16.00 Spielraum Kollektiv: Papírrrr
17.30, 18.30 Dialog uměním: Stavitelé písku (premiéra)
20.00 Divadlo Demago: Odsouzen ke svobodě

Pondělí 23. 9., Hostinec U Suchý Dásně
19.30 Antonín Puchmajer D.S. – Vladimír Mikulka: Beranidla budoucnosti

Úterý 24. 9., Studio Paměť
19.30 Studio Paměť: Vařený-dušený-syrový (premiéra)

Středa 25. 9., MeetFactory
20.00 MeetFactory – Josef Pánek: Láska v době globálních klimatických změn (premiéra)
21.30 St. Jakob

Čtvrtek 26. 9.,Divadlo X10
19.30 Divadlo na cucky – Erik Tabery, Iva Mikulová, Patrik Lančarič: Opuštěná společnost (pražská premiéra)
22.00 Kult Hanby: Slibuju kecám (pražská premiéra)

Pátek 27. 9., ulice Průhonic
19.30 Divadlo Feste – Václav Havel: Anatomie nenávisti (pražská premiéra)

Sobota 28. 9., Divadlo X10
19.30 DOK.TRIN – Alžběta Michalová a Barbara Herz: Zpráva o zázraku (Josef Toufar) (obnovená premiéra)


zdroj zpráv: Anna ČernáKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.