Zpráva

Klicperovo divadlo uvede původní českou hru Tomáše Ráliše
vydáno: 4.12.2023
Třetí premiérou Klicperova divadla v sezóně 2023/2024 bude původní česká hra Tomáše Ráliše Vyhubyt. Režie inscenace se ujal sám autor, který v současné době dokončuje studium režie na pražské DAMU a podle redaktorky České televize Adély Kalousové je tvůrcem, kterého se vyplatí sledovat.

Mladý pár hledá byt, prostor jenom pro ně dva, planetku, která by byla jenom jejich a kde by mohli dát růst své lásce. A ono se to povede. A brzy láska není to jediné, co roste. Na cestě je dítě. Byla by chyba říct, že je to problém, že je to chyba. Je potřeba sehnat víc peněz. Je potřeba většího bytu. Je potřeba větších sebeobětí a většího ponížení. Je potřeba poprosit o pomoc. A to ještě ani jeden z nich netuší, že jsou tak reprodukčně schopní.

Vyhubyt je temná komedie plná šéfů, kšeftařů s byty, kojeneckých lahví, botoxu a sobeckosti. Pojednává o mladém páru, který se potýká s mnoha aktuálními akutními problémy: cenou bydlení, cenou potravin, cenou energií, cenou za jejich práci či schopností se ocenit. Zabývá se tím, jak složité je v dnešní době založit rodinu, vychovávat děti, mít čas sám na sebe. Ale i o tom, jak se mladší generace vztahuje ke generaci svých rodičů a prarodičů. To vše je ale podáno s nadhledem a notnou dávkou ironie. Pro Klicperovo divadlo ji napsal režisér inscenace Tomáš Ráliš, který za své texty získal již třikrát Cenu Evalda Schorma, která je určena pro studenty DAMU, JAMU a filozofických fakult českých univerzit. Za mimořádné studijní výkony mu nedávno byla rovněž udělena Cena ministra školství. Pravidelně píše pro rozhlas a pomalu se prosazuje i na českých divadelních scénách.

„Vyhubyt. Jako autor jsem psal primárně hru o krizi bydlení. Jako režisér si během zkoušení uvědomuji její další vrstvy a témata. Je teď pro mě výpovědí o tlaku současného životního provozu, kterým myslím vše, co je nutné, co je potřebné, co se musí, a jak se to všechno nutně notně podepisuje na našich vztazích. Vyhubyt je socio-ekonomický tinnitus, který vám nedá spát, přes který neslyšíte druhé ani sebe. Vyhubyt je teritoriální boj o životní prostor. Radikalizovaná konverzační komedie. Černá komedie. Jako plíseň na těsnění kolem vany,“ říká autor a režisér Tomáš Ráliš.

„Když mi Tomáš přinesl námět a krátkou aktovku o shánění bydlení, řekl jsem mu, že je to super, ale chtělo by to ještě jednou tolik. Asi o půl roku později přinesl celou hru, kterou napsal prakticky přes víkend. Ta druhá část byla hodně odlišná, prakticky vypadala jako jiná hra. A mně to přišlo geniální. Diváci se tak mohou těšit na mnoho překvapení, zběsilou jízdu s minimálně jedním pořádným zvratem a celkově inscenaci, která je podle mého nesmírně zábavná. Zároveň ale nerezignuje na určitá témata, která vyžadují naši pozornost a která občas máme tendenci odsouvat na okraj našeho zájmu,“ dodává dramaturg Martin Satoranský.

Výraznou složku v inscenacích Tomáše Ráliše tvoří hudba, kterou i za přispění samotného režiséra vytváří jeho kolega z DAMU, student herectví Tomáš Dalecký, který v současné době účinkuje v Městských divadlech pražských a divákům může být znám také z druhé série seriálu Osada. Nejinak je tomu i v případě inscenace Vyhubyt.

Komediální žánr vyžaduje precizní a přesné herectví. Mladý pár hledající své první bydlení hrají Natálie Holíková a Michal Lurie. O a OA zoufale hledají kousek svého soukromého vesmíru, protože doteď bydleli u OAiny matky. Tu, ve hře pojmenovanou jako BABII, ztvární Maria Leherová. Ta se rovněž představí v roli BETSY, mladé dívky, která je shodou okolností dcerou Oova nadřízeného BOSSE. Toho ztvárňuje Petr Kult, který zároveň se zároveň převlékne do postav realitního agenta BYTYHO, porodníka DOCKA a instalatéra BRZA.

Tomáš Ráliš si už během studií vytvořil stabilní inscenační tým. Ten tvoří kromě Tomáše Daleckého kostýmní výtvarnice Anna Havelková a scénograf Jakub Peruth. Dramaturgem inscenace je Martin Satoranský.

Inscenace Vyhubyt je zároveň výrazným zástupcem jedné z dramaturgických linií Studia Beseda, v rámci které dostávají prostor studenti a čerství absolventi českých uměleckých škol a která se zejména soustředí na jejich vlastní tvorbu. Studio Beseda by tak mohlo stát na počátku kariéry mnoha mnoha výrazných talentů a osobitých tvůrců. Právě tento nový kus v repertoáru Klicperovo divadla je ukázkovým příkladem tohoto přístupu: takřka celý inscenační tým tvoří současní studenti pražské DAMU.

Na světové premiéry se diváci mohou těšit ve dnech 8. a 9. prosince 2023 od 19 hodin ve Studiu Beseda.

-----
Tomáš Ráliš: VYHUBYT
Scéna: Jakub Peruth
Kostýmy: Anna Havelková
Hudba: Tomáš Dalecký
Dramaturgie: Martin Satoranský
Režie: Tomáš Ráliš

Obsazení:
Natálie Holíková, Maria Leherová, Petr Kult, Michal Lurie


zdroj zprávy: Martin Sedláček