Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo Letí

Listopadové 8@8: Theatre Uncut a Sirotci
[7.11.2012]
14. listopadu se diváci Divadla LETÍ budou moci seznámit hned se čtyřmi horkými novinkami z oblasti současné dramatiky. Poslední díl Cyklu scénických skic 8@8 v roce 2012 začne tentokrát již v 17 hodin scénickým čtením tří nejnovějších politických her v režii Petra Štindla, které vzniklo ve spolupráci s britskou iniciativou Theatre Uncut. Večer zakončí ve Studiu Švandova divadla úspěšný thriller Dennise Kellyho Sirotci v režii Daniela Špinara.

Theatre Uncut
Divadlo LETÍ pokračuje ve své snaze prostřednictvím současné dramatiky iniciovat veřejnou diskuzi nad aktuálními společenskými a politickými problémy, a proto se zapojilo do mezinárodního projektu Theatre Uncut.
Theatre Uncut je dobrovolnickou organizací. Tvoří ji umělecké vedoucí Emma Callanderová a Hannah Priceová a produkční Sarah Brocklehurstová. Seskupení Theatre Uncut vzniklo v roce 2011 v reakci na škrty financí určených na podporu živého umění. Cílem projektu Theatre Uncut je inspirovat veřejnost k přemýšlení, diskuzi a aktivnímu postoji vůči událostem, které se dějí ve světě kolem nás. Oslovení dramatici mají za úkol napsat krátkou hru, která by reflektovala aktuální politickou situaci v jejich zemi. Tyto hry jsou pak k dispozici pro ztvárnění co nejširšímu okruhu divadelníků. Emma Callanderová, umělecká vedoucí projektu dodává: „Divadla z celého světa mohou hry, které vznikly v rámci projektu Theatre Uncut 2012, bezplatně uvést v týdnu od 12. do 18. listopadu 2012 a zapojit se tak do mezinárodního divadelního eventu. Pokud se chcete zapojit do našeho projektu, navštivte stránky www.theatreuncut.com.“

Do projektu se v současné chvíli zapojilo již 115 divadelních organizací po celém světě. Všechny hry budou formou scénického čtení uvedeny také v Young Vic Theatre v Londýně.
„Ze třinácti her, které nám organizátoři projektu nabídli, jsme nakonec vybrali tři. Ve dvou případech tak představíme českému publiku nové autory – držitele Ceny Harolda Pintera Anderse Lustgartena a mladou vycházející hvězdu současné britské dramatiky Hayley Squiresovou. Třetí hru napsal v Čechách již zavedený dramatik, filmový režisér a scénárista Neil LaBute. Tuto hru současně plánuje vydat na začátku prosince 2012 časopis Svět a divadlo,“ říká dramaturgyně Divadla LETÍ Marie Špalová.
Hayley Squiresová: Blondýna (překlad Magdaléna Zelenková)
Neil LaBute: Na počátku (překlad Blanka Křivánková)
Anders Lustgarten: Útěk (překlad Magdaléna Zelenková)Sirotci (Dennis Kelly)
Co všechno jsme ochotní obětovat pro svoje blízké? A je dobré do světa, kde se děje tolik násilí, přivádět další děti? Takové otázky si klade jeden z nejvýraznějších současných britských dramatiků Dennis Kelly, s jehož texty se v podání Divadla Letí nesetkáváme poprvé.
Helen a Denny žijí příkladný rodinný život, při svíčkách večeří pravého lososa, když tu se najednou objeví v jejich obýváku Helenin bratr Liam celý od krve... ta krev ovšem není jeho.
„Chci, aby mé hry byly napínavé, ať už se to divákům líbí nebo ne. Rozhodně nechci, aby se nudili,“ doplňuje autor.
Vzrušující thriller Dennise Kellyho je brilantní studií lásky a krutosti, které jsou si blíž, než si troufáme připustit. Hru nastudovalo prestižní Traverse Theatre a světovou premiéru měla v roce 2009 v rámci Fringe Festivalu v Edinburghu,. Úspěšná inscenace získala několik cen a dočkala se uvedení v londýnském Soho Theatre. I mimo Velkou Británii sklízí Sirotci ovace u diváků i odborné veřejnosti - v německy hovořících zemích byli například vyhlášeni nejlepší zahraniční hrou roku 2010 a dosáhli rekordního počtu uvedení. „Hra Sirotci je bravurně vystavěným dramatem a Divadlo LETÍ ho uvádí ve skvělém překladu Ester Žantovské a v režii jednoho z nejvýraznějších mladých českých režisérů, Daniela Špinara, který se po několika letech vrací na jeviště také jako herec,“ dodává Marie Špalová. Scénické čtení hry Sirotci vzniklo v rámci mezinárodního projektu Divadla Letí a Centra současné dramatiky s názvem Generační ikony, do kterého jsou zapojeni partneři ze Slovenska, Rakouska, Velké Británie a Španělska.

Překlad: Ester Žantovská
Režie: Daniel Špinar
Hrají: Týna Průchová, Michal Kern a Daniel Špinar


Theatre Uncut: 14. listopadu od 17:00 v kavárně Švandova divadla (vstupné dobrovolné)
Sirotci: 14. listopadu od 20:00 ve Studiu Švandova divadla (vstupné 80 Kč)
Vstupenky rezervujte na produkce@divadlo-leti.cz nebo na pokladně Švandova divadla.


Více informací na www.divadlo-leti.cz.


zdroj zprávy: Magdaléna ZelenkováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.