Zpráva

Mary Poppins se vrací do Brna – jen v prosinci!
vydáno: 28.11.2016
Když přiletěla do Městského divadla Brno poprvé, způsobila neskutečný poprask. Diváci žasli nad složitými jevištními kouzly, které vrcholily letem Mary Poppins přímo nad jejich hlavami. Nad složitou stepařskou choreografií i chůzí kominíka Berta hlavou dolů po stropě. Nechali se dojímat laskavým a milým příběhem o chůvě, která učí nejen zlobivé děti, ale i věčně zaneprázdněné a uhoněné rodiče, že „stačí chtít a rázem vše je možné“. Že je potřeba naslouchat svým blízkým a umět popustit uzdu své fantazii. Že je důležité trávit čas se svou rodinou a vážit si svých milých...

Vyjednat práva pro uvádění tohoto nádherného, ovšem produkčně velmi složitého muzikálu není vůbec jednoduché, proto ho taky může hrát jen několik divadel na světě. A Městskému divadlu Brno se letos podařilo licenci získat znovu, ovšem jen pro 35 exkluzivních repríz v prosinci!

Od roku 1934, kdy se Mary Poppins poprvé objevila jako titulní postava stejnojmenné knížky anglické spisovatelky Pamely Lyndon Traversové, se stala pro anglickou dětskou literaturu klíčovou hrdinkou, popularitou u nás srovnatelnou snad jen s Broučky, Rumcajsem či Machem a Šebestovou. Když se po třetí knize rozhodla P. L. Traversová nechat Mary Poppins navždy opustit rodinu Banksových, musela své rozhodnutí pod tlakem tisíců smutných dětí změnit. Nakonec je knih o Mary osm – jedna z nich, Mary Poppins v kuchyni, dokonce kombinuje vyprávění o chůvě s kuchařskými recepty. Třinácti oscarovými nominacemi ověnčená filmová verze z roku 1964 (byť s ní Traversová příliš spokojená nebyla) pak Maryinu popularitu jen zvýšila.

Proslulý divadelní producent Cameron Macintosh usiloval o uvedení tohoto příběhu na divadle takřka třicet let – leč paní Traversová byla po filmové zkušenosti obezřetná. Nakonec svolila a neprohloupila – divadelní muzikál se vrací mnohem víc k poetice knihy, objevuje se v něm více jedinečných postav a postaviček. A libretista Julian Fellowes, skladatel George Stiles a textař Anthony Drewe spojili svou práci s filmovými šlágry bratrů Shermanových tak dokonale, že rozdíl mezi písněmi původními a novými nemá divák šanci poznat. Premiéra proběhla v roce 2004 v Londýně – tam, v New Yorku i jinde po světě se stala Mary Poppins jedním z největších muzikálových trháků začínajícího milénia. A že rodinný muzikál má co říci i českému publiku, dokládají téměř dvě stovky vyprodaných repríz, které má česká Mary na kontě.

Na jeviště Hudební scény MdB přiletěla Mary Poppins poprvé 20. listopadu 2010 a v průběhu tří let (derniéra proběhla 23. prosince 2013) potěšila přes 114 tisíc diváků! A že jim tento křehký rodinný muzikál utkvěl v paměti, dokládá neuvěřitelná poptávka, která vyvstala při oznámení, že se Mary opět vrací na Lidickou ulici, i když jen v několika desítkách exkluzivních představení. Režie se opět ujal Petr Gazdík, do detailu propracovanou funkční scénu oživil Petr Hloušek, herce oblékla Andrea Kučerová a choreografii má na svědomí Lucie Holánková. Inscenaci uvedeme ve stejném překladu Jiřího Joska, dramaturgii Jana Šotkovského a hudebním nastudování Dana Kalouska a Františka Šterbáka. Roli laskavé chůvy si „opráší“ herečka Alena Antalová, nově ji nastudovala také Ivana Vaňková. V roli kominíka Berta se opět představí Dušan Vitázek a Denny Ratajský. Dětských rolí se ujmou synové Petra Gazdíka Adámek a Josífek a jejich divadelní sestrou se stane Alenka a Elenka Juráčkovy – dcery Aleny Antalové. Všichni čtyři jsou již na divadelním jevišti jako doma, mají zkušenosti z muzikálů jako Pískání po větru či Prodaný smích, takže se můžeme těšit na jejich suverénní výkony.

„Viděla jsem to několikrát, roli Jane jsem uměla nazpaměť, aniž bych věděla, že ji někdy budu hrát,“ vzpomíná jedenáctiletá Alenka. „A už tenkrát jsem si přála Jane hrát. Líbili se mi úplně všichni herci a taky jsem u toho plakala. Hlavně když se Mary naštvala a od zlobivých dětí odešla.“ Mámu doma donutila, aby jí prozradila kouzla, protože ji to moc zajímalo. To kluci Gazdíkovi měli, co se týče kouzel, jasno: „Když jsme byli malí, viděli jsme Mary Poppins aspoň třicetkrát. Jak se všechna kouzla dělají, nám nemusel nikdo prozrazovat. Vždycky po představení jsme běželi do zákulisí a tam jsme si všechno důkladně prohlídli – dětský pokojíček, krb, komíny, pohráli jsme si s hračkami a zkoušeli jsme si kostým medvěda.“

První představení rodinného muzikálu Mary Poppins se hraje na Hudební scéně MdB již 30. listopadu, uvádět se bude až do 20. prosince a po Vánocích opět 26. – 31. 12. 2016. Vstupenky je možné zajistit v pokladnách MdB, Lidická 16, Brno či online na www.mdb.cz. Bude to vážně superkalifradžilistikexpijalidózní zážitek!

------
Ačkoli světoznámá chůva do divadel po celém světě povětšinou přilétá s východním větrem, v Brně přijede stylově „šalinou“. A to ne jen tak ledajakou! Červená historická tramvaj, přezdívaná „Plecháč“ (jedná se o celokovový uzavřený vůz), byla vyrobena v roce 1954. Tento typ tramvaje byl posledním, který byl vyráběn firmou Královopolská Brno. A právě tato historická tramvaj rozváží každý rok po Brně betlémské světlo. Letos tedy přiveze do Městského divadla Brno i Mary Poppins a kominíky.

Ve středu 30. listopadu 2016, naskáčou v 16:35 hod. na Lidické ulici Alena Antalová alias Mary Poppins, Dušan Vitázek jako kominík Bert a jeho další kominičtí kolegové do „Plecháče“, který je odveze na náměstí Svobody. Tam v 16:45 hodin zatančí a zazpívají na pódiu uprostřed vánočních trhů, aby pozvali kolemjdoucí na tento krásný muzikál. Poté je historická tramvaj opět odveze na Lidickou ulici, aby mohli vyprodanému hledišti zahrát milý rodinný příběh v obnovené premiéře.

zdroj zprávy: Lenka Pazourková