Zpráva

Muzikál Cikáni jdou do nebe opět v Divadle Bez zábradlí
vydáno: 2.3.2020
Hudebně-dramatická balada se vrací na muzikálovou scénu, a to ještě koncem této divadelní sezóny! Čekají vás podmanivé melodie a temperamentní tance, ze kterých až mrazí! Příběh o strhujícím podobenství, o věčné lidské touze, o svobodě, vášni a lásce, která dokáže zničit sama sebe. To je příběh osudové lásky krásné Rady a zloděje koní Lujko Zobara a jevištní zpracování slavného filmu Emila Lotjanu a Jevgenije Dogy podle povídek Maxima Gorkého. Muzikál Cikáni jdou do nebe, který vás odnese až někam do cikánských nebes v režii Radka Balaše uvede v předpremiéře 27. května Divadlo Bez zábradlí. Slavnostní premiéra pak otevře novou sezónu 2020/21.

„Hudebně-dramatický projekt Cikáni jdu do nebe je unikátní artový divadelní počin, jehož zařazení se vzpírá jakémukoli prvoplánovému zaškatulkování. Je to dílo vycházející z umělecké tradice ruského písemnictví. Koncept netradičního muzikálu vychází z původní povídky Maxima Gorkého "Makar Čudra". Inscenace je nejenom sondou do dějin romské kultury jako takové, ale je především názornou ukázkou průsečíku dvou různých přístupů - romského a gádžovského - k životu, a to jak na sociálně kulturní, tak historické úrovni. Na přípravě představení se také podílí smíšený tým složený z různých uměleckých osobností, jejich přístupů a postojů,” vysvětluje režisér Radek Balaš. Pod hudebním a pěveckým nastudováním je podepsaná Ida Kelarová a Desider Dužda. Hudbu nahrály romské hudební formace Romano Rat a Kale. Scénu navrhl slovenský scénograf Jozef Ciller, kostýmy vytvořila Jana Zbořilová.

Balaš si k choreografické spolupráci přizval progresivní choreografku Janu Burkiewiczovou. V inscenaci samotné se potkávají herci slovanského, romského a dokonce moldavského původu. Jde tedy o dílo multižánrové, multikulturní a multietnické. A tento fakt jej činí zcela výjimečným na současné divadelní mapě pražských inscenací příbuzného žánrového zařazení. Při prvním uvedení napsala renomovaná divadelní kritička Radmila Hrdinová: „Nabídka muzikálových titulů v Praze je více než dostatečná. Cikáni v Divadle Bez Zábradlí však jednoznačně aspirují na nejvyšší příčku žebříčku.“ Nové uvedení této výjimečné inscenace je tak logickým dramaturgickým krokem výše uvedeného divadla.

„Návrat muzikálu Cikáni jdou do nebe je skvělá zpráva a já se těším, že si opět na jevišti užiju svého Schwoba. Dneska už si všechny písničky se mnou doma zpívají i obě dcery a myslím, že na tohle představení se mnou nepůjdou do divadla jen jednou, možná budu muset tajit, kdy jsou další reprízy…," těší se na obnovenou premiéru herec Martin Kubačák. Na prkna Divadla Bez zábradlí se vrací ale také Michal Kavalčík „Jsem velmi poctěn, že si na mě Radek Balaš po letech vzpomněl a k novému nastudování Cikánů mě přizval. Radost mám dvojnásobnou, protože jsem prošel konkurzem a také z toho, že tento skvělý muzikál budeme opět hrát! Doufám, že opět nejméně osm let jako posledně. Moc se na zkoušení těším - na to, že se opět vrátím do Divadla Bez zábradlí, na nové obsazení, nového Zobara, novou energii..."

„Cikani jdou do nebe pro mě budou v mnoha ohledech novou zkušeností. Jak po hudební a textové stránce, tak pojetím. V neposlední řadě budu poprvé zkoušet v Divadle Bez zábradlí, na což se velmi těším! Po první korepetici mám pocit, že bude sranda. Hodně lidí z realizačního týmu znám a nepochybuji o jejich talentu. Moje babička byla kdysi na filmové předloze několikrát v kině a cikánské rytmy miluje, tak už kvůli ní na tom budu pořádně makat, aby se jí při návštěvě naší inscenace ten pocit vrátil,” říká moderátor, herec a zpěvák Milan Peroutka, který si tak odbyde svou premiéru v Divadle Bez zábradlí, stejně tak jako představitelka Rady Kateřina Marie Fialová „Na zkoušení Cikánů se velmi těším už jen z toho důvodu, že titul sám je emocionální, temperamentní, s brutální energií a hudbou. Nahrává tomu také obsazení. Po první zkoušce můžu říci, že jsme pozoruhodná parta a věřím v to, že tento projekt i zkoušení bude magické!”

V obsazení figuruje také Filip Kaňkovský, který přijal roli Buči, v níž v prvním uvedení exceloval Filip Čapka, který na sebe touto rolí upozornil a dokonce získal Thálii pro herce do 33 let. „Představení jsem tehdy sice neviděl, ale znám film, a ten je nádhernou básní! Hudba je perfektní. V jiném muzikálu byste mě těžko hledali, ale tohle je jiná - jde právě o tu cikánskou hudbu a energii! Moc se těším i na nové kolegy,” uzavírá charismatický herec.

Režie: Radek Balaš, Scéna: Jozef Ciller, Kostýmy: Jana Zbořilová, Hudba: Petr Malásek.

Kompletní obsazení naleznete pod samotnou inscenací.

Předpremiéra: 27. května v Divadle Bez zábradlí
Reprízy: 3. června a  17. června

.