Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Strašnické divadlo

Noc divadel ve Strašnickém divadle
[12.11.2014]
Už je to tu zase. Bývají noci, kdy jsou všechna divadla zavřená. A člověk nemá, kam jít. A pak noci, kdy jsou všechna otevřená a člověk nikam nejde, protože si nevybral. Divadlo X10 připravilo ve Strašnickém divadle a okolí solidární párty už od odpoledních hodin.

Divadlo X10 ve Strašnickém divadle se i letos zúčastní celosvětové akce Noc divadel, jejíž druhý ročník se uskuteční 15.11.2014.


Ve Strašnicích začne program už v 16.00 obnovenou premiérou site specific Solidarita, který se odehrává v unikátním urbanistickém celku Strašnic, zkoumá jaké jsou kořeny prvního poválečného pražského sídliště Solidarita. Inscenace vychází z rozhovorů s pamětníky, dobových časopisů a příběhů současných obyvatel. Akce začne v prostoru před Strašnickým divadlem. Následovat bude v 17.30 Solidární párty, setkání s Bárou Špičákovou, která připravila ochutnávku z připravované knihy Sídliště Solidarita. Právě materiály shromážděné Bárou Špičákovou se staly východiskem divadelního site specific. Kromě výkladu o historii sídliště bude připravena výstava, záznamy vzpomínek a samozřejmě sousedská atmosféra s kávou a štrůdlem. Program završí premiéra interiérového site specific projektu Bezradný Marbuel aneb Soirée s Adolfem Wenigem v různých prostorách Strašnického divadla. Učitel, libretista a autor dětské literatury Adolf Wenig, patří ke kulturním osobnostem Prahy 10, kde dlouhá léta žil. V rámci Noci divadel, jejímž tématem je letos Rok české hudby, jsme se inspirovali jeho operními librety Vodník, Čert a Káča a dále knihou Kocourkov: z historie staroslavného města, jejíž dramatizaci připravujeme na konec této divadelní sezony.

16.00 Parkur
Solidarita

Název seriálu divadelních událostí ve veřejném prostoru PARKUR odkazuje na městský sport „le parkour“ neboli „l´art du déplacement“ čili umění pohybu, umění přemístění, jehož filosofií je volný pohyb městskou krajinou bez ohledu na překážky a jejich svobodné, klidné a sebejisté překonávání. Stejně tak Divadlo X10 vyráží do ulic rozpohybovat běžnou každodennost míst, která skrývají minulé i současné příběhy a události. Jaké jsou kořeny prvního poválečného pražského sídliště Solidarita? Site specific performance v unikátním urbanistickém celku pražských Strašnic vychází z rozhovorů s pamětníky, dobových časopisů a příběhů současných obyvatel. A jak je to s tou solidaritou dnes?
Odehrává se v divadle a prostorách sídliště Solidarita, start 16.00 od Strašnického divadla

Režie: Lucie Ferenzová
Výprava: Mariana Dvořáková
Dramaturgie: Vojtěch Bárta
Hrají: Anita Krausová, Dana Marková, Lucie Palonciová, Anna Císařovská, Vuk Čelebić, Václav Marhold, Hynek Chmelař
Mimořádná obnovená premiéra úspěšné inscenace v rámci Noci divadel bude spojena s představením připravované knihy Barbory Špičákové Sídliště Solidarita.

17.30 Solidární párty
Barbora Špičáková a kol. autorů: Sídliště Solidarita
výklad, diskuse s autory, výměna vzpomínek, vernisáž výstavy, hudební doprovod, káva a štrůdl

19.30 Noc divadel
Wenig – Ferenzová – Zembok – Kolihová Havlíková - Bárta
Bezradný Marbuel aneb Soirée s Adolfem Wenigem
Interiérový site specific na motivy libreta Adolfa Weniga Čert a Káča k opeře Antonína Dvořáka, dále libreta Vodník k opeře Boleslava Vomáčky a knihy Kocourkov: z historie staroslavného města

Režie: Lucie Ferenzová, Ewa Zembok
Dramaturgie: Vojtěch Bárta, Lenka Kolihová Havlíková
Hudba: Jana Kozubková, Adam Boháč
Výprava: Mariana Dvořáková
Hrají: Anna Císařovská, Anežka Hessová, Jana Kozubková, Vuk Gojkov Čelebić, Václav Marhold, Matěj Nechvátal a další

VSTUP ZDARMAKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.