Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva

Nominace na Cenu Marka Ravenhilla 2016
[16.4.2017]
Cena Marka Ravenhilla za nejlepší českou inscenaci nové hry bude udělena již posedmé, letos poprvé v rámci festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové. Porota v roce 2016 vybírala z více než 90 premiér a nominovala čtyři inscenace. Vítěz bude vyhlášen v neděli 25. června 2017 v prostorách hradeckého Studia Beseda. Cenou pro vítěze je již tradičně „kožich Marka Ravenhilla“, který pro letošní ročník zhotovila kostýmní výtvarnice Marija Havran. Předávání Ceny Marka Ravenhilla bude podobně jako v loňském roce živě přenášet Český rozhlas 2.

„Jsem velice ráda, že letošní udílení Ceny Marka Ravenhilla proběhne právě v rámci našeho festivalu. Klicperovo divadlo má v uvádění nových her vybudovanou silnou tradici a příznivě nakloněnou diváckou základnu, zároveň saháme i v rámci výběru festivalového programu rádi a pravidelně do oblasti inscenací nových textů. Nejinak tomu bude i v letošním ročníku a proto je myslím červnová hradecká divadelní siesta pro Cenu Marka Ravenhilla tou ideální kulisou. A samozřejmě se už také těším na vzácného hosta z řad významných jmen současné evropské dramatiky, kterého budeme moci u nás v Hradci Králové přivítat. Kdo cenu předá – a do jakých rukou – se ovšem v tuto chvíli ještě budete muset nechat překvapit,“ říká dramaturgyně festivalu Divadlo evropských regionů Jana Slouková, která zasedala v letošní porotě Ceny Marka Ravenhilla a zároveň udílení v rámci tohoto festivalu iniciovala.

Cena Marka Ravenhilla za inscenaci nového textu je ocenění za počin v oblasti inscenování současné dramatiky pro česká divadla. Novým textem se rozumí takový text, který vznikl v období 10 let před příslušným udělením ceny. Oceněná inscenace je volena na základě konsensu členů Rady Ceny Marka Ravenhilla, kteří zohledňují symbiózu kvalitního textu a kvalitu jeho inscenování. Rada sleduje i výsledky autorské či kolektivní tvorby, u nichž rozhoduje výsledný text a jeho přenositelnost mimo kontext konkrétní inscenace a poetiky divadla, pro nějž vznikal.

Projekt Centrum současné dramatiky, v rámci něhož je cena udílena, založilo pod záštitou Václava Havla v roce 2010 Divadlo LETÍ. V předchozích ročnících získaly Cenu Marka Ravenhilla inscenace pražského divadla DISK Rituální vražda Gorge Mastromase v režii Adama Svozila, inscenace brněnského Buranteatru Létající dítě v režii Mikoláše Tyce, inscenace Divadla Petra Bezruče Můj romantický příběh v režii Daniela Špinara, inscenace Komorní scény Aréna S nadějí, i bez ní v režii Ivana Krejčího, inscenace Činoherního studia Ústí nad Labem Hamlet je mrtev. Bez tíže v režii Davida Šiktance a inscenace Pražského komorního divadla Černé panny v režii Dušana D. Pařízka.

Inscenace nominované na Cenu Marka Ravenhilla za rok 2016:

Atomová kočička - Tomáš Dianiška (Divadlo F. X. Šaldy Liberec) | režie: Tomáš Dianiška

Dotkni se vesmíru a pokračuj - René Levínský (Národní divadlo Praha) | režie: Jan Frič

Husina - Jakub Macek (Divadlo Feste Brno) | režie: Jiří Honzírek

Olga (Horrory z Hrádečku) - Anna Saavedra (Divadlo Letí Praha) | režie: Martina Schlegelová

Rada Ceny Marka Ravenhilla zasedala v roce 2016 ve složení:

Hana Hložková, dramaturgyně Českého rozhlasu Brno
Jan Kerbr, divadelní kritik
David Košťák, dramaturg Divadla LETÍ
Michal Zahálka, dramaturg mezinárodního festivalu Divadlo
Jana Slouková, dramaturgyně Klicperova divadla a festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové
Tomáš Suchánek, manažer Divadla Petra Bezruče a ředitel festivalu Dream Factory Ostrava
Alena Zemančíková, dramaturgyně Českého rozhlasu
Jan Žůrek, dramaturg festivalu Divadelní Flora Olomouc
Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.