Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Městská divadla pražská

Nová Komedie – nejen divadelní festival
[5.3.2019]
Městská divadla pražská v březnu poprvé uspořádají festival Nová Komedie. Jeho cílem je představit odborné i široké veřejnosti tvorbu mladých umělců. Festival se bude konat v divadle Komedie ve dnech 15. – 23. března 2019 a v jeho rámci bude uvedeno devět představení pražských i mimopražských souborů, dva koncerty, inscenované čtení poezie a vernisáž.

„Na březen jsme přichystali jarní a svěží festival Nová Komedie. Jeho podtitul Nejen divadelní festival předznamenává, že vedle divadelních tvůrců představíme i výtvarníky, básníky a hudebníky. A také, že Nová Komedie nemá být jen přehlídkou mladého umění – je zároveň místem setkání. Pro návštěvníky chystáme například debaty s tvůrci, výstavu plakátů z brněnského HaDivadla či gastronomické překvapení při závěrečném divadelním maratonu – tedy v přestávkách brakové trilogie ze Staré Arény Ostrava,“ prozradila o koncepci festivalu Lenka Dombrovská, programová kurátorka divadla Komedie.

Festival bude zahájen v pátek 15. března vernisáží ilustrací Terezy Kovandové a projekcí jejího krátkého animovaného filmu Krvavé pohádky, který v únoru získal Cenu diváků na francouzském festivalu Court Mais Bon. „Zůstaneme-li ovšem u divadla, musím upozornit především na hostování Maloměšťáků z HaDivadla, jehož uměleckým šéfem je čtvrtým rokem režisér Ivan Buraj a které se pod jeho vedením stalo respektovanou a progresivní brněnskou scénou. Budeme prezentovat také tvorbu dvou talentovaných režisérů, kteří právě dokončují studia na DAMU a JAMU, Anny Klimešové a Adama Steinbauera,“ pokračovala Lenka Dombrovská.

V sobotu 16. března bude mít premiéru autorská inscenace Vladař v režii Anny Klimešové, toto dílo inspirované Machiavellim poté na repertoáru divadla Komedie zůstane. Režisérka o připravované inscenaci prozradila: „Vycházíme ze slavné knihy Niccola Machiavelliho, ale zacházíme s ní hodně volně. Vladař je návod, jak správně vládnout. Když si ji čtete, máte dojem, že ji má kdekdo ze současných politiků na nočním stolku. Je to kniha velice pragmatická, úplně oproštěná od otázek morálky nebo svědomí, kniha o tom, jak si jít tvrdě za svým cílem. Pracujeme ale s řadou různých textů, napříč historií a zdroji. Bude tam například i jedna scéna ze Shakespearova Julia Caesara.“ V následujících dnech bude uveden také Klimešové scénický koncert Máj a detektivní brakový thriller Mrtvé oči z ostravské Staré arény.

Režisér Adam Steinbauer, student posledního ročníku režie na JAMU, se v Praze představí brakovým autorským westernem Bob musí zemřít taktéž ze Staré arény Ostrava a Beckettovým Koncem hry z brněnského Studia Marta. O konceptu inscenace řekl: „V centru naší inscenace nestojí ani atomová válka, ani zánik civilizace. Pro nás je podstatné téma zániku člověka. Atomová válka je pouze metaforou toho, co je podstata Beckettovy hry: a to je hra. Hra člověka proti člověku, hra se smrtí, hra na život.“

V budoucnu by měla být na festivalu výrazněji prezentována také práce mladých zahraničních tvůrců. Letos bude uvedena autorská inscenace slovinského divadelního a filmového režiséra Nejce Gazvody, který je doma označován za mluvčího generace Y. V pondělí 18. března mohou diváci zhlédnout dílo o malých rodinných tragédiích Tih vdih (Tichý nádech) a poté poznat Gajzvodovy názory na tvorbu v debatě po představení.

Program festivalu Nová Komedie 2019

15. 3. Den pohádkových žen
20.00 Vernisáž ilustrací a animované filmy Terezy Kovandové
21.00 Koncert Niny Horákové (vstup zdarma)

16. 3. Premiérový den
19.30 Vladař (Městská divadla pražská) PREMIÉRA

17. 3. Ikonický den
18.00 Maloměšťáci (HaDivadlo, Brno)
20.30 Debata s tvůrci

18. 3. Slovinský den
19.30 Tih vdih (Městské divadlo Lublaň, Slovinsko)
21.30 Debata s tvůrci

19. 3. Den hudby a poezie I.
19.00 Mladé básnířky podle časopisu Lógr
20.00 Koncert Cermaque (vstup zdarma)

21. 3. Den vlády a nadvlády
10.00 Vladař (Městská divadla pražská)
11.30 Debata s tvůrci
19.30 Punk Rock (Divadlo U22 a soubor Na periférii, Praha)
21.00 Debata s tvůrci

22. 3. Den hudby a poezie II.
19.30 Máj (Divadelní akademie múzických umění, Praha)

23. 3. Brakový den
15.00 Mrtvé oči (Stará aréna Ostrava)
18.00 Vana (Stará aréna Ostrava)
21.00 Bob musí zemřít (Stará aréna Ostrava)
(v přestávkách gastronomické, literární a hudební překvapení)


zdroj zprávy: Lucie KorbeliusováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.