Zpráva

OSTRUŽINA a Divadlo Polárka uvádí pražskou premiéru pohybové inscenace Kiosek!
vydáno: 5.12.2023
OSTRUŽINA z.s. v koprodukci s Divadlem Polárka uvede ve Vzletu - vršovická kulturní křižovatka pražskou premiéru interaktivního pohybového představení na motivy mezinárodně oceněné knihy Anete Melece Kiosek. Inscenace je určena divákům od tří let a jejich doprovodu. Diváky vtáhne skrze pohyb do příběhu, jehož ústřední postavou je paní Olga. Ta bydlí v malém kiosku na ulici, nadšeně a s úsměvem prodává žvýkačky a limonády, listuje si časopisy. A touží někam vycestovat. Místo toho se tísní ve svém malém kiosku, ze kterého nikdy nevychází.

Brněnská premiéra se uskutečnila 25. 11. 2023 na Malé scéně Divadla Polárka v rámci 26. sezony nazvané Na tělo!, protože tělo a vše, co s ním souvisí, je ústředním tématem. A lidské tělo potřebuje pohyb. Pohyb potřebuje odvahu. A bez odvahy můžeme minout skryté poklady, které na nás někde čekají. I o tom je nová premiéra spolku OSTRUŽINA v koprodukci s Divadlem Polárka, tanečně pohybová inscenace s názvem Kiosek.

Na pražskou premiéru vás zveme do Vzletu v neděli 17. prosince od 16 hodin.

Inscenace vznikla pod uměleckým vedením tanečnice a choreografky Barbory Látalové a tanečnice, tvůrkyně a spolupracující umělkyně Zden Brungot Svítekové. Obě tvoří pod záštitou uměleckého spolku OSTRUŽINA, který se zabývá současným pohybovým uměním.

S brněnským Divadlem Polárka jej spojuje vědomé zaměření na práci s mladým divákem.

„Příběh paní Olgy je jednoduchý, ale inspirativní a povzbudivý. Ukazuje, že ke štěstí není často nutné chodit někam daleko. Stačí jen pozitivní přístup a trocha činu. Nabízí spoustu různých prostředí, zajímavých detailů, a toho jsme se chytli. Diváci se stanou součástí živých divadelních obrazů, stanou se spoluautory prostředí příběhu a společně s paní Olgou doputují až k moři,“ vysvětluje Barbora Látalová. „Interakce se ovšem nemusí účastnit všichni diváci, stále je tu možnost pozorovat dění z pozadí, podobně jako to dělá paní Olga - pohledem skrze malé okénko kiosku. Je to naše první pozvání tvořit pro repertoárové divadlo. Vážíme si důvěry Jiřího Hajdyly, uměleckého šéfa Divadla Polárka. Byla to příležitost pro novou spolupráci a posun v tvorbě spolku,“ dodává Zden Brungot Svíteková.

„Zařadit na repertoár tanečně pohybovou inscenaci byl náš sen a jsem rád, že Zden a Barbora naši nabídku přijaly. Při práci na inscenaci se potkává taneční a divadelní jazyk a to je příslib zajímavého výsledku. Navíc obě tvůrkyně mají za sebou několik úspěšných tanečních inscenací, uváděných doma i v zahraničí, a z mého pohledu jsou pro tento typ spolupráce ty nejpovolanější,“ dodává umělecký šéf Divadla Polárka a zároveň dramaturg inscenace Jiří Hajdyla.

Výtvarné řešení a kostýmy jsou z dílny Lenky Jabůrkové, jejíž práci mohou znát pražští diváci z úspěšné inscenace Neényi v produkci OSTRUŽINY a brněnští diváci zejména z inscenací HaDivadla, pro které vytvořila scénografii například k inscenacím Strýček Váňa nebo Vnímání. Hudbu do inscenace složila zpěvačka, skladatelka a performerka Ridina Ahmedová ve spolupráci s jazzovým kontrabasistou Petrem Tichým. Ve Vzletu se setkáte s herci Divadla Polárka Annou Hřebíčkovou, Táňou Hlostovou a Matějem Záhoříkem a také s hostem tohoto projektu, Davidem Tchelidze.

Stačí málo. Zvednout se, přenést těžiště, vyrazit. A najednou se ocitnete ve Vzletu na inscenaci Kiosek. Kvádro nechte doma a přijďte!

-----
Kiosek - Anete Melece
režie: Barbora Látalová a Zden Brungot Svíteková
dramaturgie: Jiří Hajdyla
scénografie: Lenka Jabůrková
hudba: Ridina Ahmed a Petr Tichý
účinkují: Anna Hřebíčková, Táňa Hlostová a Matěj Záhořík, David Tchelidze
technika: Jan Laichman, Milan Brauner
výroba: Adam Strach, Lenka Jabůrková a technika Divadla Polárka
výroba kostýmů: Lenka Jabůrková, Kateřina Doleželová,Gabriela Budíková
produkce OSTRUŽINA: Lucia Račková
produkce Divadlo Polárka: Martin Foretník
fotky: Terezie Fojtová
video: Adam Strach

za podpory: Hlavního města Praha, Státního fondu kultury ČR, Ministerstva kultury ČR, Brna - Střed, Jihomoravského kraje

Český překlad knihy vydalo nakladatelství Labyrint v roce 2019 v překladu Michala Škrabala.

pražská premiéra pro veřejnost
17.12. v 16:00 hod Vzlet - vršovická kulturní křižovatka, Praha 10

repríza pro školky
18.12. v 9:00 a 11:00 hod Vzlet - vršovická kulturní křižovatka, Praha 10

3+ (pro diváky od tří let)

délka: 45 min


-----
OSTRUŽINA, z.s., je umělecký nezávislý spolek se sídlem v Praze zaměřující se na taneční a pohybovou tvorbu nejen pro mladého diváka.

zdroj zprávy: Romana Packová