Zpráva

Petr Tyc se vrací po 14 letech s taneční studií lásky
vydáno: 16.10.2017
Berete lásku vážně? A myslíte, že může skončit dobře? A o čem vlastně mluvíte, když mluvíte o lásce?

PONEC – divadlo pro tanec uvádí v pondělí 23. a v úterý 24. října ve 20:00 hod. světovou premiéru nového projektu choreografa Petra Tyce, který se tím vrací po 14 letech k tanci. Inscenace nesoucí název Dokud neumřeli je tanečně-divadelní studií lásky a milostných vztahů, jež je volně inspirována románem britského spisovatele Juliana Barnese Jak to vlastně bylo?.

Název díla odkazuje na závěrečné rčení v pohádkách „A žili šťastně, dokud neumřeli“.
„Tahle věta se používá v pohádkách v návaznosti na milostné vzplanutí. Člověk by řekl, že to dnes nikdo nemůže brát vážně,“ vysvětluje Tyc, „Jenže romantická představa lásky, která má šťastný konec, je velmi zakořeněná. Fakt, že je realita jiná, vytrvale vytěsňujeme,“ uzavírá.

Představení se pohybuje na pomezí žánrů současného tance a divadla a vystupují v něm tři interpreti: laureátka ceny Taneční inscenace roku 2017 Tereza Hradilková, Lenka Kniha Bartůňková a Radim Peška. Hudbu složil Tomáš Procházka a autorem světelného designu je oceňovaný umělec Jan Komárek.

Petr Tyc vystudoval klasický tanec na pražské Taneční konzervatoři a choreografii na Hudební fakultě Akademie múzických umění u Pavla Šmoka. Své vzdělání dále rozvíjel studijním pobytem u Merce Cunninghama v New Yorku aj. Působil jako tanečník v Pražském komorním baletu Pavla Šmoka a dále v Londýně. Spolupracoval zde se slavnými choreografy, jakými jsou Jiří Kylián, Gerhard Bohner aj. Od roku 1994 působí jako nezávislý choreograf, tanečník a pedagog.

zdroj zprávy: Kateřina Kavalírová