Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Pražské Quadriennale

PQ Studio: Festival #Chill
[20.4.2019]
Za dva měsíce vypukne mezinárodní festival Pražské Quadriennale a společně s ním i jeho studentská část PQ Studio: Festival organizovaná studenty pražské DAMU. Kromě hlavní divadelní přehlídky, hostící na 50 inscenací převážně zahraničních mladých umělců, bude součástí jedenácti denního programu i odpočinková zóna PQ Studio: Festival #Chill. Zde si návštěvníci budou moci poslechnout hudbu mladých českých kapel, zhlédnout vybrané filmy z české kinematografie v letním kině či si odpočinout na útulném baru přímo na střeše Divadla DISK.

Hlavní myšlenkou odpočinkové zóny PQ Studio: Festival #Chill (neboli zkráceně #Chill) je především vytvořit neformální atmosféru pro setkávání návštěvníků a účastníků nejen PQ Studia: Festivalu, ale i celého Pražského Quadriennale. Chceme tak podpořit jednu z hlavních myšlenek PQ, a to předávání kontaktů mezi divadelními profesionály, studenty a veřejností.

Kromě spojování festivalového publika i účinkujících umělců chceme v rámci #Chill zavést návštěvníky na různorodá a zajímavá místa Prahy. I proto se zahajovací večírek s elektronickou a taneční hudbou odehraje v neobvyklém funkcionalistickém prostoru klubu SWIM v centru Prahy. Další, tentokrát poklidný večer plný alternativních hudebních proudů si bude možné užít uprostřed městského lesoparku Stromovka. Mimořádný zážitek pak nabídne koncert na ostrově Štvanice, kde nachystá #Chill celovečerní hudební program v bývalé Fuchsově kavárně, nyní nazývané Fuchs2. Tento večer je specifický tím, že se pokusí spojit divadelní i muzikantskou kulturní obec – vystupující kapely jsou totiž tvořeny převážně divadelníky. Závěrečný večer PQ Studia se symbolicky vrátí do hlavního centra dění festivalu. Divadlo DISK a celá Divadelní fakulta ožije hudbou a tancem na poslední noc Pražského Quadriennale. Mezi účinkujícími kapelami zazní v průběhu festivalu například Bratři Orffové, Kalle nebo Market. Dohromady se můžeme těšit na více než dvacítku interpretů napříč širokým žánrovým spektrem.

PQ Studio: Festival #Chill jistě nejsou jen večírky a koncerty. Mezi odpočinkovými aktivitami je i promítání významných českých filmů pod hvězdami na pavlačích Skautského institutu. Návštěvníci festivalu se budou moci zapojit do večerních programů i aktivně – v rámci unikátního formátu Jam sessions si bude moci kdokoliv přinést či zapůjčit hudební nástroj a připojit se tak k setkání hudebníků, kteří společně hrají bez přípravy a bez předem definované aranže. Na své si přijdou i sportovci při originálním závodu na vltavských šlapadlech Row your Boat.

Improvizační skupina 20 000 židů pod mořem bude během celého festivalu vytvářet komunikační a zábavnou platformu PQ Studio: Festival ON AIR. Půjde o kombinaci rádia a televize, kdy se z improvizátorů stanou reportéři bavící, informující, provokující a překvapující návštěvníky festivalu.

Svůj přístup k tvorbě koncepce PQ Studio: Festival #Chill popisuje vedoucí kreativního týmu Alice Kofláková: „Pražské Quadriennale a festivaly obecně jsou pro mě hlavně o setkávání lidí. Program PQ Studia: Festivalu nabízí převážně divadelní představení, kde se sice potkám s ostatními diváky, ale v zatemněném sále při sledování divadla už si s nimi často nemůžu prohodit ani slovíčko. Proto jsme s mým týmem vytvořili doprovodný program #Chill.“

PQ Studio: Festival letos proběhne 6. - 16. 6. Festival organizuje po celý rok desítka studentů produkce pražské DAMU, a to coby obměnu každoročního festivalu Zlomvaz, který loni oslavil jubilejní 25. narozeniny. Na přípravách se samozřejmě podílí i další, umělecké obory, především katedra scénografie či katedra teorie a kritiky. Její studenti tvoří redakci festivalového časopisu PASQUIL, který každý festivalový den přináší nejrůznější reportáže, recenze a rozhovory z proběhlých inscenací, performancí a workshopů. V rámci hlavní přehlídky pak bude možné zhlédnout krom zahraničních hostů i výběr inscenací studentů katedry činoherního divadla i katedry alternativního a loutkového divadla.

Poprvé se katedra produkce DAMU v rámci Zlomvazu do Pražského Quadriennale aktivně zapojila v roce 2015. Festivalu se zúčastnilo přes 3000 studentů a mladých profesionálů z celého světa. Hlavní přehlídku navštívilo více než 2000 diváků, stejně tak na doprovodný program v rámci SpaceLab OFF Program.

Pražské Quadriennale je největší a nejvýznamnější mezinárodní výstavní a festivalovou akcí věnovanou scénografii a divadelní architektuře. Od roku 1967 poskytuje platformu pro vzdělávání a výměnu zkušeností a kontaktů z oblasti scénografie. I když jde především o výstavu toho nejlepšího z daného oboru, jsou součástí akce také workshopy, představení, symposia a další kulturně-vzdělávací akce pro odbornou i širokou veřejnost.

Vybrané akce připravované v rámci PQ Studio: Festival #Chill:
6. 6. 2019 22:00 Opening Party #Chill
místo: SWIM (Štěpánská 36, Praha 1)
7. a 14. 6. 2019 19:00 Jam Session #Chill
místo: střecha DAMU (Karlova 26, Praha 1)
9. 6. 2019 11:00 Šlapcup #Chill
místo: Žofín (Slovanský ostrov, Praha 1)
9. a 11. 6. 2019 22:00 Outdoor Screening #Chill
místo: Skautský institut (Staroměstské náměstí 4, Praha 1)
10. 6. 2019 19:00 Beetween the trees #Chill
místo: Containall Stromovka (Královská obora/Stromovka, Praha 7)
12. 6 2019 20:00 Fuchs2 Party #Chill
místo: Fuchs2 (ostrov Štvanice, Praha 7)
15. 6. 2019 19:30 Closing party #Chill
místo: DAMU + Divadlo DISK (Karlova 26, Praha 1)

zdroj zprávy: Prokop NovákKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.