Zpráva

Premiéra variace na slavné Rychlé šípy v chebském divadle
vydáno: 17.12.2015
V sobotu 19. prosince proběhne v Západočeském divadle v Chebu premiéra inscenace Rychlé šípy RELOADED. Autory scénáře, který je volným pokračováním Záhady hlavolamu spisovatele Jaroslava Foglara, jsou chebský rodák režisér Janek Lesák a dramaturgyně Natálie Preslová.

„Náš text vznikl přímo pro chebské divadlo, pro tento konkrétní prostor a herecký soubor. Když jsme přemýšleli o tom, jaké téma sem chceme přinést, brali jsme samozřejmě v úvahu i to, že jsem v Chebu vyrůstal, divadlo velmi dobře znám, ale přitom jsem tu teď řadu let nebyl. Když se teď do Chebu na chvíli vracím, je to vlastně určitý návrat v čase, uvědomuji si tu obrovskou proměnu, kterou člověk za nějakých sedm, osm let projde. A podobnou proměnou prošli i naši hrdinové, šípáci. Pamatujeme si je jako mladé kluky, kteří plnili bobříky a pořádali soutěže v běhu, ale najednou je jim přes třicet, mají děti, hypotéky, kouří, a studenou vodou už se nesprchovali pěkně dlouho. Zdá se, že všechny jejich ideály už vzaly za své,“ říká režisér Janek Lesák.

Pětice dospělých chlapců, kteří kdysi bývali šípáci, tedy dnes řeší poněkud jiné problémy, než jejich mladší verze ze Záhady hlavolamu. Přesto se v této inscenaci objeví některé důvěrně známé motivy z Foglarova románu, jako jsou ježek v kleci nebo létající kolo. „Věděli jsme, že prostě nemůžeme dělat Rychlé šípy bez létajícího kola. Proto jsme oslovili scénografa Kamila Bělohlávka, který se s námi rád vrhá do podobně obtížných úkolů. Kostýmní výtvarnice Tereza Vašíčková zase vytváří hned několik verzí moderních reinkarnací Rychlých šípů. Myslím, že výpravu, kterou ještě s autorem animací Matějem Pospíšilem společně vytvořili, si diváci opravdu užijí,“ uvedla dramaturgyně Natálie Preslová.

Tvůrčí tým doplnili ještě autor hudby a písňových textů David Hlaváč a Tomsa Legierski, který měl na starosti pohybovou stránku inscenace. Zda se všem dohromady povedlo dostat šípáky přes krizi středního věku a přivést je zpět k tomu, že jejich úkolem je v této zemi chránit čest a spravedlnost, se mohou diváci přesvědčit od 19. prosince na velké scéně Západočeského divadla.

V rolích pětice chlapců z Rychlých šípů uvidíme Davida Beneše, Vuka Čelebiče, Michala Švarce, Pavla Richtu a Libora Stacha nebo Miroslava Sabadina. V dalších rolích, ať už hrdinů ze Záhady hlavolamu nebo hrdinů zcela nových se představí Jindřich Skopec, Pavel Marek, Jarmila Šimčíková, Daniela Šišková a Eva Navrátilová.

Janek Lesák je absolventem KALD DAMU a v současné době kmenovým režisérem v Malém divadle v Českých Budějovicích. S dramaturgyní Natálií Preslovou v tomto případě spolupracují už na několikáté osobitě pojaté autorské inscenaci, v níž ke známému tématu přistupují nepředpojatě, případná klišé shazují s humorem a zdravou drzostí, přesto však s respektem k základnímu poselství. Vytvářejí tak hravé inscenace nejen pro mladé publikum. Podobně ve Slezském divadle Opava připomenuli výročí Listopadu 1989 inscenací Plné ruce revoluce.

zdroj zprávy: Západočeské divadlo v Chebu