Zpráva

Slovácké divadlo ukáže Ošklivce
vydáno: 10.6.2024
Slovácké divadlo připravuje další premiéru. Tým režisérky Terezy Říhové představí třetí červnovou neděli novinku s názvem Ošklivec. „Autor Marius von Mayenburg se ve hře zamýšlí nad tím, jak moc vzhled člověka ovlivňuje a proměňuje chování lidí okolo něj a do jaké míry se vlastní sebehodnocení a sebevědomí odráží od našeho vzhledu,“ vysvětluje režisérka, pro kterou je Ošklivec druhou režijní spoluprací s uherskohradišťskou scénou, před téměř pěti lety zde uvedla drama Tom na farmě.

Ošklivec vypráví příběh Letteho, úspěšného výzkumného pracovníka. Když však má představit svůj nejnovější vynález na mezinárodním veletrhu, dozví se poprvé v životě, že jeho obličej je pro prezentování výrobku nepřijatelný, neboť je neskutečně ošklivý… „Začne to (od)souzením obličeje a končí ovládnutím myšlenek, pocitů, vztahů, kariéry, prostě celého života. Svěží a břitká satirická komedie je tak především o tom, co se může stát, pokud si kvůli kariéře necháme „vylepšit“ obličej a přitom možná ztratíme „svou tvář“,“ zamýšlí se dramaturgyně Ošklivce Iva Šulajová.

Titulní roli vytvoří David Vaculík. Ošklivec je v jeho divadelní kariéře velkou výzvou. „Ta hra se tváří jako veliká komedie a pořádná legrace, ale hned na druhý pohled je poznat, že je to zároveň hodně bolavé vyprávění. Je o krizi identity, o tom, jak celý náš život ovlivňuje to, jak nás vnímá okolí. Ošklivec je zkrátka o tom, že jakmile jednou člověk ztratí svoji tvář, tak už ji nikdy nemusí najít,“ říká herec.

Vedle Davida Vaculíka se v komedii představí také Jitka Hlaváčová, Jakub Zelinka a Lukáš Matěj. Hru přeložila Kateřina Bohdalová, výprava pochází od Jany Hauskrechtové, hudbu složil Matěj Metoděj Štrunc. Komedie Ošklivec bude mít premiéru na Malé scéně Slováckého divadla v neděli 16. června od 19.00 hodin. Do prázdnin ji pak divadlo uvede pouze jednou, a to 19. června.

zdroj zprávy: Josef Kubáník