Zpráva

Šokující satira plná mrazivého humoru
vydáno: 2.4.2024
Na téma Hitler toho bylo napsáno tolik, že by se mohlo zdát, že již nelze přijít s něčím novým. V roce 2012 se ovšem v Německu objevila kniha s nenápadným názvem Er ist wieder da a hned po prvním vydání a prezentaci na knižním veletrhu ve Frankfurtu se stala senzací. Její autor Timur Vermes totiž přišel s velmi jednoduchým nápadem – nechal Hitlera po sedmdesáti letech oživnout a chytře si pohrál s myšlenkou, jak by se mohl člověk jeho ražení prosadit v dnešní době.

Měl by v současnosti šanci uspět se svými názory? Pokud se vám zdá, že odpověď by měla být jednoznačně záporná, pak se nenechte mýlit. Kniha byla záhy přeložena do češtiny pod názvem Už je tady zas! a premiéru její dramatizace nyní připravuje činoherní soubor DFXŠ v režii Zdeňka Bartoše, uměleckého šéfa Západočeského divadla v Chebu. Premiéra proběhne 5. dubna 2024 v Malém divadle.

Hra nabízí originální pohled na mechanismy moci. Hitler se po prvotním a zcela pochopitelném šoku rychle rozkoukává a stává se, díky svým pomateným, ale konsistentním názorům, hvězdou šoubyznysu a později i politiky. Jistý odpor proti jeho ideám tu sice je, ale jen nepatrný, a náš antihrdina ho díky svému šarmu a mistrné rétorice poměrně lehce překoná. Krátká a zjednodušená sdělení německému národu se začínají dostávat posluchačům pod kůži a rozjíždí se mechanismus, který lidstvo již mnohokrát zažilo a nebezpečně podcenilo.

Autor ukazuje, jak snadno lze populistické teze díky důmyslné mediální kampani zasadit do hlav přijímajícího davu a tam je nechat úspěšně rozrůstat. Poukazuje na velká nebezpečí, která číhají na současnou západoevropskou společnost. Upozorňuje na to, jak může být demokracie naprosto bezbranná vůči demagogům nejhrubšího zrna, jejichž hlavní hnací silou je bezskrupulózní touha po úspěchu. Že se jedná o problém, který se nás bytostně týká, není snad ani potřeba zdůrazňovat.

Režisér Zdeněk Bartoš o připravované inscenaci:
„Četl jsem knížku, viděl jsem film, takže nabídku pustit se do divadelního tvaru jsem s nadšením přijal. Je to každopádně výzva - pohybujeme se na hraně ostré grotesky (Hitler pronáší naprosté nehoráznosti a jeho okolí se mu přitom lehkomyslně směje) a zároveň apelu proti populismu, který by z toho ale neměl trčet jako transparent. Pro mě je celá hra metaforou toho, jak si extrémní rasistické a politické postoje dokáží v informační bouři, která kolem nás denně zuří, najít ty správné komunikační kanály a upoutat pozornost.“

Dramaturg Jiří Janků o připravované inscenaci:
„Základem komediálnosti naší inscenace je konfrontace Hitlera s dnešní dobou. Přestože všechno, co tento antihrdina říká, odpovídá jeho nacistickým představám, dnešní Němci jej považují za provokatéra a komika. Vtip je ovšem v tom, že on sám si ani na okamžik nepřipustí, že by ho někdo mohl nebrat vážně.“

Původní knižní předloha se v roce 2015 dočkala v Německu poměrně úspěšného filmového zpracování v režii Davida Wnendta. O první české divadelní provedení se pak postaral režisér a dramatizátor Matěj Balcar, který hru uvedl v roce 2017 v Divadle Na Jezerce. Jeho úprava, doplněnou o pár pasáží přímo z knihy, se stala základem i pro libereckou inscenaci. V hlavní roli se představí Zdeněk Kupka. Dále se můžete těšit na Karolínu Baranovou, Janu Stránskou, Kateřinu Kornhäuserovou, Evu Goldmanovou, Martina Stránského, Tomáše Impseila, Filipa Jášu, Stavrose Pozidise a Jaromíra Tlalku.

zdroj zprávy: Eleonora Kočí