Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo v Dlouhé

Startuje 23. sezona Divadla v Dlouhé
[6.9.2018]
Divadlo v Dlouhé zahájilo novou sezonu posledními dvěma reprízami úspěšné komorní inscenace Dating v osmi a hned v úterý 11. září uvede první premiéru letošní sezony: autorskou inscenaci režijního tandemu SKUTR Sen v červeném domě. V sobotu 15. září pak následuje premiéra nového titulu komorní řady Krátká Dlouhá – Čtyři světové strany Rolanda Schimmelpfenniga (režie Kasha Jandáčková).

23. sezona Divadla v Dlouhé nabídne čtyři velké inscenace, které budou všechny uvedeny v české premiéře, dvě novinky komorní řady Krátká Dlouhá, oba festivaly pro dětské a mladé publikum a řadu dalších akcí. Novinkou sezony je dlouhodobý projekt Dlouhá cesta ke svobodě, inspirovaný letošními „osmičkovými“ výročími a zejména nadcházejícím výročím třiceti let od listopadu 1989. Na webových stránkách divadla najdete obsáhlý rozhovor o tomto projektu i o fungování uměleckého vedení divadla, které už druhým rokem tvoří dva tvůrčí tandemy: režijně-dramaturgická dvojice Hana Burešová a Štěpán Otčenášek a režijní duo SKUTR, tedy Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský.

Sen v červeném domě je druhou inscenací tandemu SKUTR v Divadle v Dlouhé. Po Čechovově Rackovi se tentokrát Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka vydali cestou autorského divadla, kde na začátku zkoušení byla daná jen témata a inscenace se rodila v průběhu zkoušek. Nebyl hotový scénář, jen inspirace různými literárními texty (např. Čtyřmi kvartety T. S. Eliota), ale také filmy či hudbou, a rovněž vzpomínkami a zážitky všech zúčastněných. SKUTR má s tímto způsobem práce bohaté zkušenosti (Bouře, 8-polib prdel kosům, Spiegel im spiegel, Neograničene linije), členové souboru méně. Velkou roli v inscenaci hraje hudba, kterou Jan Vondráček skládal rovněž až během zkoušení. Vedle stálých členů souboru se jako host představuje člen plzeňského Divadla J. K. Tyla Ondřej Rychlý.

Název "Sen v červeném domě" odkazuje ke stejnojmennému slavnému čínskému románu z poloviny 18. století, z něhož si ovšem bere jen základní inspiraci prostorem, v němž se prolíná minulost, přítomnost i budoucnost, příběhy, myšlenky i rekvizity postav žijících i těch, které nás již opustily. Prostor na hranici odchodu, kde se život zastavil, zatímco venku běží dál. Prostor, kterým procházíme a sdílíme jej s našimi blízkými. Prostor setkání se sebou samými. V tomto místě se ocitáme my, naše vzpomínky, myšlenky, ale i postavy dávných příběhů. Přicházíme ohmatat prostor červeného domu. Přicházíme, odcházíme a něco nalézáme po předešlých a něco zas zanecháváme následujícím.

V inscenaci účinkují Magdalena Zimová, Marie Poulová, Klára Sedláčková-Oltová, Jan Vondráček, Tomáš Turek, Jan Meduna, Pavel Neškudla a Ondřej Rychlý

zdroj zprávy: Karola ŠtěpánováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.