Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Studio ALTA

Studio ALTA členem mezinárodní sítě Trans Europe Halles
[30.5.2015]
Holešovické Studio ALTA se jako první pražská kulturní instituce stalo členem sítě Trans Europe Halles (TEH). Tato organizace sdružuje nezávislá kulturní centra obvykle vybudovaná v opuštěných industriálních objektech a podporuje jejich mezinárodní umělecké spolupráce napříč Evropou.

Studio ALTA funguje od roku 2007 jako ojedinělá platforma spojující profesionální divadlo a zkušebnu s komunitními aktivitami a představeními pro děti. Nekonvenční objekt bývalého skladu slouží jako prostor setkávání komunity špičkových zavedených umělců i mladých experimentátorů s diváky od dětí po seniory. V únoru 2015 se navíc Studio ALTA rozrostlo do dvou nových hal, které slouží jako ateliéry, další zkušebna pro soubory „bez domova“, sdílená pracovna pro neziskové a kulturní organizace a neformální multifunkční kavárna. V nových prostorech prohlubuje Studio ALTA svůj dlouhodobý záměr podpory nezávislých kulturních a komunitních aktivit s přesahem mimo oblast divadla. V neformálním a otevřeném prostoru se tak setkává neziskový sektor, místní komunita a špičkové umění.

Právě díky rozšíření působnosti s mezioborovým a společenským přesahem se Studio ALTA stalo plnohodnotným multikulturním centrem po vzoru mnohých podobných zahraničních institucí. Členové TEH, kterých je dnes přes 70, mají mimořádné zkušenosti s transformací opuštěných industriálních objektů na kulturní centra, a to díky pohybu „zdola“ – ve spolupráci s umělci a místními lidmi. Studio ALTA se také od svého vzniku profiluje díky vlastním občanským a uměleckým aktivitám širokého okruhu spolupracovníků, příznivců a návštěvníků.

TEH propojuje tyto unikátní zkušenosti a používá je na podporu profesního rozvoje kulturních subjektů. Členství v TEH je pro ALT@RT výzvou z hlediska možnosti přiučit se od zkušenějších zahraničních kolegů, sdílet manažerské postupy a strategie i umělecké koncepce a v neposlední řadě posílit práci s komunitou. Dalším přínosem bude zjednodušení partnerství s obdobnými zahraničními institucemi pro účely společných projektů na úrovni V4 či EU.

„Zúčastnila jsme se již 3 meetingů TEH a pokaždé jsem byla zasažená intenzitou, s jakou lidi provozující obdobná centra pracují na podpoře profesionálního umění a zároveň širšího okolí centra a motivují lidi z místní komunity, zapojují je do jejich kulturních aktivit. Jsem ráda, že Studio ALTA se připojilo ke kulturní síti, která vnímá jako nesmírně důležité podporovat umělce a zároveň se starat o své okolí, revitalizovat nejen chátrající budovy, ale i duše všech lidí, prostřednictvím dialogu, hledání překvapivých řešení a podpory angažovaného umění,“ vysvětluje význam členství v TEH ředitelka Studia ALTA Lucia Kašiarová.

zdroj zprávy: Tatiana BrederováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.