Zpráva

Tandem Doleželová-Vencl inscenuje Nedbalovo Vinobraní
vydáno: 3.10.2017
Pět let po premiéře Polské krve se na jeviště Moravského divadla dostává další opereta Oskara Nedbala – neméně populární a znovu zasazená do slovanského prostředí. Ve Vinobraní se podíváme do Chorvatska, hostiteli nám budou Michaela Doleželová a Roman Vencl, pro něž je to po inscenování Mozartovy Kouzelné flétny další výlet do světa hudebního divadla. Autorem hudebního nastudování je Tomáš Hanák. Premiéra nás čeká v pátek 6. října v 19 hodin, II. premiéra se uskuteční o den později ve stejný čas.

Oskar Nedbal chtěl navázat na mezinárodní úspěch Polské krve a znovu oslovil libretistu Leo Steina. Ten při volbě námětu vyšel vstříc skladateli, kterého lákala možnost využít rytmů jihoslovanských tanců. Světová premiéra operety Vinobraní se uskutečnila 11. února 1916 ve vídeňském Divadle na Vídeňce. V německy mluvících zemích nedosáhlo Vinobraní popularity Polské krve, u nás však dodnes patří k nejpopulárnějším operetním dílům. „Hudební jazyk Vinobraní se velmi podobá slavnější Polské krvi. Také zde se objevují rytmické prvky a harmonická i melodická barevnost slovanského folkloru. Jedná se především o inspiraci jihoslovanským tancem zvaným Chorvatské kolo. Chytlavé melodie operety dýchají hudební svěžestí a místy mají téměř lidový charakter,“ popsal autor hudebního nastudování Tomáš Hanák.

Umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald oslovil k režii Michaelu Doleželovou a Romana Vencla. „Napadlo mě, že by stálo za to, aby nastudovali svou první operetu. Mohli by z tohoto díla a také ze souboru získat něco nového a zajímavého. Oba mají mou plnou důvěru, stejně jako Lucie Martináková, kterou jsem přizval coby choreografku,“ uvedl Oswald.

Režisérský tandem se nenechal ovlivnit předchozími nastudováními Nedbalovy operety a při tvorbě inscenace vycházel pouze z původního libreta. „Ve Vinobraní je celý děj postaven na mluveném textu a hudebních čísel je jen pár. To je pro nás obrovská výhoda, protože většina zkoušení se nese v čistě činoherním duchu, na což jsme zvyklí,“ uvedla Doleželová. Došlo také k výrazné úpravě původního libreta. „Míša si vzala libreto do parády a myslím, že mu výrazně pomohla. Podařilo se jí děj zrychlit, zestručnit a hlavně přidat důraz na komický potenciál celé operety. Doufáme, že to bude zase něco trochu jiného, než na co je tu operetní publikum zvyklé,“ popsal Vencl.

Ústřední pár Milana a Lízu, jejichž lásce nebrání ani velký věkový rozdíl, si zahrají a zazpívají Petr Martínek v alternaci s Milanem Vlčkem a Lucie Janderková v alternaci s Barbarou Sabellou. Petr Martínek se s rolí Milana setkává už podruhé, před třinácti lety měl možnost si ji zahrát v Ostravě. „Tehdy jsem musel před představením do maskérny, kde mi pracně dělali šediny a vrásky. Doufám, že teď už do maskérny nebudu muset,“ uvedl s úsměvem. Pro Barbaru Sabellu jde naopak o první setkání Nedbalovou operetou. „Pěvecké nároky na roli Lízy Müllerové nejsou veliké, více mi v této operetě dává zabrat činoherní část,“ sdělila Sabella. Lízinu matku Mizzi ztvární Lea Vítkova v alternaci s hostem z činoherního souboru Ivanou Plíhalovou. Lehkomyslného barona Bogdana Lukovaće ztvární Martin Štolba nebo Jakub Tolaš a coby herečka Julja se představí Elena Gazdíková nebo Olga Jelínková. „S Oskarem Nedbalem jsem se setkala již ve skvělé Polské krvi, která je divákům asi známější než Vinobraní, ale určitě i ono slibuje příjemné melodie, milý humor a zábavu pro diváka. Na zkoušení s Romanem a Michaelou jsem se po zkušenosti s Kouzelnou flétnou těšila. Dobrá nálada, vtipné nápady a humor, v takové atmosféře se dobře tvoří. Věřím, že to na výsledku bude znát,“ řekla Gazdíková.

Autorkou scény je Diana Strauszová. Během představení zavítáme do honosné vily s výhledem na Split, na lidovou slavnost i do měšťanského domu ve Vídni. Kostýmy vycházející z módy 30. let minulého století navrhla Lucie Halgašová.

V historii olomouckého divadla jde již o sedmé nastudování Nedbalovy populární operety. Dosud poslední premiéra Vinobraní se uskutečnila v únoru 1998, režii měl František Zacharník.

zdroj zprávy: David Kresta