Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Národní divadlo moravskoslezské
> Sissi (Útěky Alžběty Rakouské)

Útěky Alžběty Rakouské
[5.6.2017]
Národní divadlo moravskoslezské uvedete v české premiéře drama Viliama Klimáčka Sissi (Útěky Alžběty Rakouské). Tato demytizující současná slovenská hra dosahující až antických rozměrů představuje Alžbětu nejen tak, jak ji známe, ale poodhaluje nám tajemství, o nichž většina z vás možná neměla ani tušení. V titulní roli se představí Pavlína Kafková.

Příběh císařovny Alžběty Rakouské nebo spíš – jak ji znala a jak si ji zamilovala celá Evropa – Sissi není žádným dramaturgickým objevem. Její okouzlující osobnost, jíž si dokázala podmanit každého, nehledě na národnost, a její nikdy nekončící souboj s dvorem a jeho přísnými pravidly je znám takřka každému. „Slovenský dramatik Viliam Klimáček ve svém dramatu Sissi (Útěky Alžběty Rakouské) však nesleduje pouze osud jedné z nejoblíbenějších historických osobností evropských moderních dějin, ale postavu Sissi nahlíží i prizmatem moderní ženy. Je samostatná, sebevědomá, vzdělaná a krásná, ale stejně tak osamocená, frustrovaná a trpící,“ vysvětluje dramaturgyně Sylvie Rubenová. Inscenace je tedy portrétem ženy nejen všestranně nadané a obdivované, ale zároveň obyčejně lidské ve své bezbrannosti, v níž se nikdy nedovedla přizpůsobit přísné atmosféře dvora a autoritářské tchyni Žofii, na což doplatilo její manželství i děti. Na rakouském dvoře to neměla jednoduché, ale jednoduché to nemělo ani její okolí s císařovnou samotnou a zdaleka všichni ji nemilovali tak, jak tomu může napovídat poněkud romantizující představa, která nám po její smrti zůstala.

„Posledná premiéra činohry v sezóne 2016/2017 uzatvára sériu autobiografických divadelných textov o výnimočných osobnostiach (Je uchvatná!, Car Samozvanec, Zamilovaný Shakespeare). Text popredného slovenského dramatika Viliama Klimáčka je skvelým portrétom výnimočnej ženy – manželky, matky, političky, ktorá dokáže oslniť svojim bezprostrednom prístupom k životu, krásou tela i ducha. Je to portrét i plný bolesti, chladného odstupu k najbližším, absencie lásky a obrovskej túžbe po slobode,“ dodává režisér Peter Gábor.

V titulní roli Sissi se diváci mohou těšit na Pavlínu Kafkovou. „Sissi mě zajímala už dříve, aniž bych věděla, že ji někdy budu hrát. Dostala jsem se k různým materiálům o jejím životě, teď začínám objevovat jiné. Trošku předběhla svou dobu v mnoha ohledech. V mládí nebyla typickou princeznou, i když jako princezna vystupovala. Postupně se rozvinula v ženu, která tradici, jež svazuje, nerespektuje. Musela se ovšem se vším ‚popasovat‘ a žít v tom,“ uvádí herečka.

Tým herců doplní Petra Lorencová coby věrná společnice Ida Ferenczyová a nebudou chybět další členové císařské rodiny – Petr Houska jako císařpán František Josef I., tchyně a věčná rivalka arcivévodkyně Žofie v podání Marie Logojdové, problematického syna korunního prince Rudolfa ztvární David Janošek. V dalších rolích se můžete těšit např. na Ladu Bělaškovou, Ivana Dejmala, Františka Strnada, Kateřinu Vainarovou a další herce jako členy všudypřítomného vídeňského dvora.

Ozvěny vídeňského valčíku a nekončícího putování režijně připravuje umělecký šéf činohry Peter Gábor s dramaturgickou asistencí Sylvie Rubenové, výtvarné spolupráce se ujali scénograf Michal Syrový a kostýmní výtvarnice Alena Schäferová. To vše navíc roztančí Kristýna Slezáková do hudby Nikose Engonidise.

Česká premiéra se uskuteční 8. června v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

zdroj zprávy: Marcela BednaříkováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.