Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
4+4 dny v pohybu

V Desfourském paláci začíná Festival 4+4 dny v pohybu, letos s heslem Nikdo nemá nic
[1.10.2019]
Od 4. do 12. října 2019 proběhne v Praze již 24. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. Více než 60 současných umělců oživí neorenesanční Desfourský palác na Florenci v rámci hlavního výstavního projektu Místa činu s podtitulem "Nikdo nemá nic". Kurátor Milan Mikuláštík zde připravil výstavu s názvem Nevšechno, jejíž vernisáž proběhne v pátek 4. 10. v 18:00. Kromě výstavních intervencí festival nabídne také bohatý zahraniční divadelní program čítající celkem devět představení.

V sobotu 5. 10. ovládne divadlo Archa provokativní Jeremy Wade a jeho nová performance The Clearing. Finsko-egyptská umělkyně Samira Elagoz zde o den později uvede úspěšné představení Cock, Cock... Who’s There?. Niv Sheinfeld a Oren Laor, jedni z nejvýznamnějších tvůrců současného izraelského tance, přivezou do divadla Ponec své nejosobnější představení The Third Dance, ve kterém reflektují 15 let společného života i tvorby. V Centru současného umění DOX představí íránský non-binární umělec Sorour Darabi svou „ódu na zranitelnost“ s názvem Savušun. V neposlední řadě festival nabídne celkem pět českých divadelních premiér od Wariot Ideal, Spitfire Company, Lucie Ferenzové, Terezy Hradilkové a Viktora Černického, přednášky, program pro děti i seniory a řadu dalších doprovodných akcí. Více informací na www.ctyridny.cz.

Festival bude zahájen 4. října v 18:00 vernisáží výstavy Nevšechno, kterou kurátor Milan Mikuláštík připravil pro hlavní výstavní projekt Místa činu v Desfourském paláci na pražské Florenci. „Název výstavy je reakcí na mnohoznačný slogan festivalu – Nikdo nemá nic. Snažili jsme se vytvořit platformu pro setkání autorů různých generací, různých ,scén‘, zemí, osudů. Umění je zde vnímáno jako prostor plurality, respektu, vzájemnosti a spolupráce,“ vysvětluje Milan Mikuláštík, který zároveň návštěvníky výstavou provede, a to ve dvou termínech 5. 10. od 17:00 a 12. 10. od 15:00.
Nevšechno akcentuje tvorbu uměleckých skupin a dvojic. Představí se mimo jiné intermediální kolektivy Black Hole Generation, Duna či dvojice Mitríková–Demjanovič nebo Altman–Krykun. Účastní se však také několik výrazných uměleckých solitérů jako Luboš Plný, mexická sochařka Jimena Mendoza či všestranný nizozemský umělec Roel van der Linden. Letošním specifikem je významný podíl slovenských umělců: účastní se např. Emília Rigová, Aneta Mona Chisa, Marek Kvetán, Radovan Čerevka nebo Martin Kochan. Mezi zahraničními hosty se představí také ve Švédsku žijící thajská umělkyně Nongkran Panmongkol či budapešťské duo Lörinc–Borsos. Norsko-německý autor Bjørn Melhus se kromě výstavy také osobně zúčastní přehlídky svých filmů 8. 10. od 19:30.

„Podtitul výstavní části ,Nikdo nemá nic‘ je odpovědí na společenské, environmentální a ekonomické změny, které prožíváme a na které bychom měli reagovat,“ říká organizátorka festivalu Denisa Václavová.

Historickou budovu dále oživí výstavní intervence Pavly Melkové a Michala Škody nazvaná Máme jen to, co je v naší hlavě, kde se autoři zamýšlí nad vnímáním světa skrze jeho obraz v našem vědomí. Instalace Zásahy do umění z dílny uskupení LSJ nabídne návštěvníkovi možnost užít si umění z pozice kritického diváka, tvůrce a rovněž účastníka konceptuálního projektu: Návštěvník je střelcem, galerie střelnicí, umění cílem.

Zahraniční divadelní program

Letošní zahraniční divadelní program festivalu 4+4 dny v pohybu mapuje tvorbu mimoevropských scénických umělců. Divadelní část festivalu bude v sobotu 5. 10. ve 20:00 zahájena v pražském divadle Archa představením The Clearing. Americký performer, kurátor a pedagog působící v Berlíně Jeremy Wade, držitel prestižní New York Bessie Award, tematizuje v novém sóle různé obavy o budoucnost. Ke své „halucinogenní demontáži reality“ využívá charakteristický projev – kombinaci tance, fyzické akce, zpěvu a textového apelu.

Jednotlivé performance se kromě divadla Archa uskuteční ještě v Ponci a Centru současného umění DOX. „Vybrali jsme několik originálních, špičkových performerů a tanečníků, kteří svou radikální a kritickou tvorbou boří zažité stereotypy. Většina z nich představí svou práci českému publiku úplně poprvé,“ říká dramaturg divadelního programu Pavel Štorek.

Premiéru před českým publikem budou mít také performeři Samira Elagoz a Sorour Darabi. Finsko-egyptská umělkyně Samira Elagoz uvede 6. 10. od 20:00 v divadle Archa úspěšné představení Cock, Cock... Who’s There?, ve kterém kombinuje performativní postupy s videem, čímž vytváří unikátní styl „docu-fiction“. 12. 10. v 18:00 v Centru současného umění DOX představí íránský non-binární umělec Sorour Darabi svou „ódu na zranitelnost“ s názvem Savušun, vycházející ze stejnojmenného šíitského svátku. Darabi osciluje mezi reálnou a symbolickou ztrátou, mezi komfortem a diskomfortem, toxickou maskulinitou a zranitelností vlastní identity.

Návštěvníci 4+4 dnů v pohybu se v divadelním programu mohou dále těšit na francouzského hudebníka a performera Géralda Kurdiana, který ve svém stand-upu Hot Bodies představí metamorfózy sexuálních revolucí 20. a 21. století. Niv Sheinfeld a Oren Laor, jedni z nejvýznamnějších tvůrců současného izraelského tance, přivezou do divadla Ponec své nejosobnější představení The Third Dance, ve kterém reflektují 15 let společného života i tvorby. Belgický umělec Louis Vanhaverbeke prozkoumá hranice normality v performance Mikado Remix. V dokumentárním představení Mining Stories, odkazujícímu k tragédii v brazilském těžebním regionu Minas Gerais, rozeberou Silke Huysmans a Hannes Dereere témata jako paměť, politika či náboženství. Americký tanečník a choreograf Trajal Harrell uvede své celovečerní dílo pro tři tanečníky Judson Church is Ringing in Harlem, ve kterém spojí dva vzdálené světy – minimalismus postmoderního tance s okázalostí stylu Vogue. Jihoafrická herečka a performerka Ntando Cele se ve svém svérázném stand-upu Black Off pustí do ostré kritiky předsudků i přehlížení a nabízí publiku nové způsoby, jak přemýšlet o rasismu.

České divadelní premiéry

V centru festivalu, Desfourském paláci, se uskuteční také několik českých divadelních premiér: Lukáš Bouzek, Tereza Hradilková a Apolena Vanišová ve své performativní instalaci Landing vzdají hold americkému spisovateli Trumanu Capotovi. Soubor Wariot Ideal se do Desfourského paláce po roce vrací, tentokrát s představením Škůdci. Další premiérou v Desfourském paláci budou rodinné představení Podvraťáci. Pod hlavičkou Spitfire Company uvede autorská dvojice Petr Boháč a Martin Tvrdý komiksový příběh o neobyčejném přátelství hongkongského chlapce se psem a jejich boji proti čínské tajné policii. Ve svém novém projektu Prime Figures otvírá Viktor Černický možnost zúčastnit se performance všem, kteří jinak na divadle najdou zastoupení jen zřídka. Pod režijním vedením Lucie Ferenzové vyprávějí Anežka Hessová a Eva Stará v performanci Můj Hood příběhy o drsné realitě sociální integrace, pro kterou se volně inspirovali knihou Světlé dny Zsuzsy Bánkové. Zuzana Sceranková a Natálie Rajnišová ve své performanci Pustý ostrov chrání 15 000 obyvatel balancují na hranici představení, přehlídky a výstavy.

Performativní přednáška Viktora Čecha Bezradný kritik uvede 9. 10. v 18:00 slavnostní vyhlášení laureátů šestého ročníku Ceny Věry Jirousové. Tato cena určená začínajícím a již etablovaným kritikům výtvarného umění si dává za cíl zviditelnit tento v českém prostředí dosud málo reflektovaný obor a podpořit začínající autory.

Doprovodný program

Festival každoročně zařazuje také různorodý doprovodný program. 10. 10. v 18:00 se hudební publicisté Karel Veselý a Miloš Hroch ve své přednášce Všechny kočky jsou šedé zaměří na téma smutku a deprese v současném popu. Otevřené fórum na téma Voda a budoucnost si bude 8. 10. od 17:00 do 19:30 klást otázky po způsobu, jakým nás média varují před nedostatkem vody. Pod názvem Dobrá praxe se skrývá celodenní burza zkušeností vybraných městských a oblastních galerií z celé ČR, které se zaměřují na vystavování současného umění. Pro umělecké profesionály bude opět připravena čtyřdenní Festivalová škola Arts managementu.

Pro teenagery je 5. 10. v 18:00 připravena premiéra představení Paměť. Žáci a studenti základních i středních škol se mohou těšit na doprovodný program platformy "Máš umělecké střevo?". Vizuální podoby těchto dílen se znovu ujme výtvarník Kakalík, který s ohledem na podtitul "Nikdo nemá nic" upře pozornost na nejnepatrnější detaily, schopnost vyjít s málem, umělecký minimalismus a „prázdno“.

24. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL SOUČASNÉHO UMĚNÍ
4 +4 dny v pohybu 2019 | 4. - 12. 10. 2019
Desfourský palác, Divadlo Archa, Ponec – divadlo pro tanec, Centrum současného umění DOX

FB stránka: fb.com/festival4dny/
IG profil: instagram.com/ctyridny/
FB event celý festival: fb.com/events/1936421633100891/
Předprodej v síti GoOut: bit.ly/ctyridny2019
Web: www.ctyridny.cz


Termíny představení zahraničních hostů:

5. 10. DIVADLO ARCHA / 20:00
JEREMY WADE (USA): THE CLEARING

6. 10. DIVADLO ARCHA / 20:00
SAMIRA ELAGOZ (FINSKO / NIZOZEMSKO): COCK, COCK…WHO’S THERE?

7. 10. DIVADLO ARCHA / 20:00
GÉRALD KURDIAN (FRANCIE): HOT BODIES - STAND UP

8. 10. DIVADLO PONEC / 20:00
NIV SHEINFELD & OREN LAOR (IZRAEL): THE THIRD DANCE

9. 10. DIVADLO ARCHA / 20:00
LOUIS VANHAVERBEKE (BELGIE): MIKADO REMIX

10. 10. DIVADLO ARCHA / 20:00
SILKE HUYSMANS & HANNES DEREERE (BRAZÍLIE / BELGIE): MINING STORIES

11. 10. DIVADLO PONEC / 20:00
TRAJAL HARRELL (USA): JUDSON CHURCH IS RINGING IN HARLEM (MADE-TO-MEASURE)/TWENTY LOOKS OR PARIS IS BURNING AT THE JUDSON CHURCH

12. 10. DOX+ / 18:00
SOROUR DARABI (ÍRÁN / FRANCIE): SAVUŠUN

12. 10. DIVADLO ARCHA / 20:00
NTANDO CELE/ MANAKA EMPOWERMENT PROD (JAR / ŠVÝCARSKO): BLACK OFF


zdroj zprávy: Eliška MíkovcováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.