Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Strašnické divadlo

Válečná témata ve strašnickém Divadle X10
[2.9.2015]
První polovinu nové sezony se bude strašnické Divadlo X10 zabývat tématy souvisejícími s válečnými a nedemokratickými zkušenostmi střední Evropy.

Nejprve to bude postdramatická reflexe strachu, hospodských tlachů a agresivity s jednoznačným názvem Válka, kterou v 80. letech 20. století napsal německý dramatik Rainald Goetz. Premiéra se uskuteční v říjnu v režii Jana Friče, který už s X10 několikrát spolupracoval.

Do jaké míry dnes rezonují válečné paralely, se v listopadu přesvědčí také kmenová režisérka divadla Ewa Zembok nastudováním původně rozhlasové hry Wernera Fritsche Enigma Emmy Göring v hlavní roli s Jitkou Smutnou. Osud „první dámy třetí říše“ zkoumá otázku zodpovědnosti manželek předních nacistů, ale zároveň i těch dalších tisíců „nic netušících“ občanů hitlerovského Německa, kteří se také „ničím neprovinili“. Tváří v tvář dnešní situaci běženců, která vzbuzuje nenávist „slušných lidí“ se jedná o otázky povýtce žhavé.

Poslední premiérou v kalendářním roce 2015 bude původní hra Matěje Samce A zítra mě, lásko, opět pochovej, inspirovaná osudy Rivy Krieglové. Pozoruhodná osobnost české historie prožila tři zásadní střety s totalitními režimy – byla jedinou přeživší členkou ilegální odbojové skupiny kolem Julia Fučíka, po válce se provdala za předního českého politika Františka Kriegla a prožívala s ním období komunistické šikany poté, co nepodepsal moskevské protokoly, oba se následně stali jedněmi z prvních signatářů Charty 77. Režírovat bude Viktorie Čermáková, která s X10 rovněž pravidelně spolupracuje. Divadlo X10 se tak vydává cestou reflexe současných problematických nálad ve společnosti prostřednictvím nalézání historických srovnání, která jsou mrazivě nelichotivá.

Vstup do sezony bude ve Strašnickém divadle ve znamení festivalů a sousedských událostí. Repríz se dočkají repertoárové inscenace i oblíbené site specific projekty, kterými X10 rozžívá ulice Prahy 10. Sezonu zahájí první popremiérové uvedení novinky Redbull. Hru napsal exkluzivně pro X10 dramatik Egon L. Tobiáš, v režii Jana Friče hrají Natália Drabiščáková, Danka Marková, Vuk Čelebić, Hynek Chmelař, Šimon Krupa.

Další z novinek Divadla X10, ironická studie světa dnešních žen německé dramatičky Sibylle Berg A teď: Svět! v režii Ewy Zembok, a dále pohádka Ukradený čas se objeví na Divadelním festivalu Kutná Hora. Interiérová verze site specific projektu Spodní proudy Jiřiny Haukové, která bude zároveň derniérou, proběhne ve Strašnickém divadle v rámci mezinárodního projektu Meeting The Oddysey v produkci společnosti ProFitArt.

Ve Strašnicích se odehraje také další představení v rámci tohoto projektu – hostování brněnského Divadla Líšeň s inscenací Putin lyžuje. Divadlo X10 bude s derniérou inscenace německé autorky a režisérky Vanessy Emde O mrtvých ptácích hostem plzeňského Dramacentra JOHAN, jehož program je pandánem k programu Mezinárodního festivalu Divadlo. Festivalovou atmosféru začátku sezony doplní účast na celopražské sousedské slavnosti "Zažít město jinak", jejíž strašnickou zónu Divadlo X10 organizuje.

zdroj zprávy: Divadlo X10Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.