Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo v Dlouhé

Výsledky soutěžní přehlídky Dítě v Dlouhé
[22.4.2018]
Jubilejní 20. ročník soutěžní přehlídky pro dětské publikum Dítě v Dlouhé probíhal od středy 18. do neděle 22. dubna v pražském Divadle v Dlouhé. Závěrečný koncert písní z rodinných inscenací hostitelského divadla Dětské písně z Dlouhé byl uveden mimo soutěž, takže v jeho průběhu mohli být vyhlášeni letošní vítězové. Držitelem Ceny Vojty Šálka, udělované na základě hlasování diváků, se stala inscenace Bruncvík aneb Jak lev do znaku přišel v podání Jihočeského divadla z Českých Budějovic (scénář a režie Jiří Jelínek).

Odbornou Cenu Dítko, kterou od roku 2016 udělují studenti Divadelní vědy FF UK Divědové, získaly letos rovnou dvě inscenace - Pozor, děti, přijela k nám pouť! mosteckého Divadla rozmanitostí (režie Jiří Ondra) a Bílý tesák Divadla Drak z Hradce Králové (scénář, režie a dramaturgie Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský).

Odůvodnění tohoto rozhodnutí:
Obě inscenace jsou opřené o pečlivou a důkladnou dramaturgii, jasně motivované situace, srozumitelně strukturovaný děj tak, aby jeho hlavní myšlenka dorazila k dětskému divákovi ucelená. Obě inscenace výrazně pracují se scénografií, která je významotvorná a symbolická. Inscenace Pozor, děti, přijela k nám pouť! provádí děti něčím, co se jich bytostně týká, co dobře znají a dovádí je až ke katarzi. Bílý tesák zase přivádí diváky na kraj vlastní animozity a lidskosti a skrze hlavního hrdinu je nechává odžít si silný příběh. Obě inscenace vynikajícím způsobem pracují s atmosférou situací, která přímo určuje a ovlivňuje jejich vyznění, jejich smysl. Tvůrci obou inscenací ani v nejmenším nevodí děti za ručičku a nehladí je po vláskách. Naopak, jednají s nimi velmi upřímně a tím dětského diváka strhnou a zaujmou mnohem více než laciným podbízením.

Reflexi všech festivalových představení na blogu Divědů.

Jedenáct festivalových představení v podání devíti většinou mimopražských souborů vidělo více než 3 200 převážně dětských diváků, kteří přišli dopoledne se školou, odpoledne s Klubem mladých diváků, večer nebo o víkendu s rodiči či prarodiči. Svůj titul si na festivalu mohli vybrat diváci všech věkových kategorií, od půlročních batolat po hravé dospělé, a výborná návštěvnost potvrdila, že o divadlo pro děti malé i větší je i po dvaceti letech od založení festivalu Dítě v Dlouhé stále zájem.

Autorkou ilustrací v katalogu a dalších výtvarných prvků letošního festivalu byla Veronika Bratrychová, která zároveň vedla výtvarnou dílnu na víkendovém jarmarku. Motivy z katalogu, který dětem představil nejrůznější divadelní profese, se objevily i na festivalových plackách, notýscích a baloncích, které zaplnily Divadlo v Dlouhé i přilehlou pasáž.

zdroj zprávy: Karola ŠtěpánováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.