Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Spitfire Company

Workshopy tanečního a fyzického divadla
[6.5.2016]
Bezhlaví z.s. / Spitfire Company u příležitosti festivalu Nultý bod (18. - 23. července 2016) pořádá workshop tanečního a fyzického divadla.

Nabízíme
• setkání mladé generace s autoritami performativních umění na workshopech a v rámci Mezinárodního festivalu Nultý bod 2016
• 1 stipendium - náklady na dopravu a poplatek za workshopy pro účastníka, který bude vybrán na základě motivačního dopisu
předání zkušeností, tvorby práce a myšlení začínajícím umělcům
• udržení křehké kontinuity v performativním umění skrze jedinečné poetiky jednotlivých umělců
• navazování kontaktů a vytváření podmínek pro budoucí spolupráci na evropské a světové úrovni
• setkání s jinými uměleckými žánry a s odlišnými přístupy jako výzva pro další uměleckou tvorbu
• účastníci Master Class budou mít možnost prezentovat svou práci v rámci večerního programu festivalu

Požadujeme
- krátký motivačný dopis
- životopis

První kolo přihlášek:
Uzávěrka 23. května 2016
• 3900,- Kč / účast na workshopovém týdnu + volný vstup na všechny představení Mezinárodního festivalu Nultý bod 2016

Druhé kolo přihlášek:
Uzávěrka 27. června 2016
• 4500,- Kč / účast na workshopovém týdnu + volný vstup na všechny představení Mezinárodního festivalu Nultý bod 2016
• nabízíme pomoc s ubytováním v Praze v průběhu workshopového týdne

Skupina 1: Nicole Mossoux (BE) (Master Class - 6 dnů)
Skupina 2: Alexander Vantournhout (BE) / Cecile da Costa Pereira (FR/CZ) (2 x 3 dny)
Skupina 3: Jiří Bartovanec (CZ) / Iona Kewney (UK) (2 x 3 dny)

Datum: 18. – 23. červenec 2016
Čas: 10:00 – 14:00
Místo: AMU - Prague, Czech Republic

Edukativní program Performing Arts for the Future je projekt zahrnující 5 workshopů pro mladé umělce a studenty z celé Evropy. Inspirujíci myšlenka je vytvořit podmínky pro setkávání rostoucích umělců s novými divadelními legendami. Všichni účastníci mají volný vstup na festivalové produkce a tvoří jádro festivalu. Účastníci jsou aktivně zapojeni do festivalových událostí a mohou využít možnost navazovat kontakty pro budoucí spolupráce.

Tento rok byli pozváni následujíci lektoři workshopů. Anglická performerka a choreografka Iona Kewney a progresivní belgický performer Alexander Vantournhout jako reprezentanti nových přístupů fyzického divadla, tance, experimentálního a vizuálního divadla. Českou alternativní scénu reprezentuje performerka Cecile da Costa Pereira a Jiří Bartovanec, který působí v Sasha Waltz Company v Německu. Master Class tento rok povede zkušená lektorka, tanečnice a choreografka Nicole Mossoux, která je členkou známé belgické skupiny Mossoux-Bonté.

Skupina 1 (Master Class)
Nicole Mossoux (BE) 18. – 23. červenec 2016

Masterclass workshop pod názvem "The Multifaced body" je rozdělen každý den na dva segmenty: základní příprava, akcentovaná na komplexnost tělesného mechanismu a jeho odpovědi skrze jednotlivé části těla; improvizační část zaměřená na několik faktorů jako jsou: divadelní intence, pohyb, vztah mezi prostorem a hmotou a stavy samotné existence. Workshop je určen studentům uměleckých škol, profesionálním tanečníkům, hercům a loutkářům, kteří se zajímají o mechanismy divadelního jazyka založené na imaginaci a přítomnosti. http://mossoux-bonte.be/

Skupina 2
Alexander Vantrounhout (BE) 18. – 20. červenec 2016

Tento workshop akcentuje svobodu skrze flexibilitu a pohyb, hraní a výraz. Vychází z představení vytvořených právě Alexandrem Vantrounhoutem a navazuje na umělce, kteří ho ovlivnily (Steve Paxton, Lisa Nelson, Francesco Scavetta, aj.). Workshopy začnou sérií nekonvenčních strečinkových pohybů, jógových pozic a následovat budou dynamická a mozková cvičení. Poté se zaměří na sólové výzkumy: pohyb těla a jeho extrémy, padání, mnoha úrovňový pohyb. Dále se zaměří také na práci ve dvojicích - doteky a práce s druhým tělem, improvizace a kontakt.
http://alexandervantournhout.be/

Cécile da Costa (FR / CZ) 20. – 23. červenec 2016
Workshop francouzské performerky žijící dlouhodobě v České republice, kde spolupracuje na projektech skupin Spitfire Company či Farmy v jeskyni, je založen na transformaci z fyzického / hlasového tréningu do tvořivé improvizace a kompozice (používáním techniky montáže) nebo fyzických a hudebních struktur. Účastníci workshopu budou nahlížet na vztah mezi vnitřním příběhem a aktem, mezi pohybem a hlasem, rytmem a významem. Skrze jednoduchost může být vytvořeno několik spojení s prostorem, partnerem, tělem či hlasem, které korespondují s jejich charakterem a anatomickými rysy. Každý účastník bude pracovat s jím vybraným textem nebo písní.

Skupina 3
Jiří Bartovanec (CZ) 18. – 20. červenec 2016

Workshop pojmenovaný "Od repertoáru k improvizaci" je cílený na zkušené tanečníky a performery, kteří mají zájem o hlubší setkání s jazykem repertoáru Sashy Waltz. Workshop je založený na elementech, které jsou základem choreografií známé německé choreografky Sashy Waltz. Účastníci se naučí, kde myšlenky a pohybová energie vzniká, a to skrze fyzickou, emocionální a expresivní cestu vedenou Jiřím Bartovancem, tanečníkem, který se Sashou Waltz pracuje již déle než 12 let. Naučený slovník bude spouštěč k tomu vytvořit nový materiál v improvizačním rámci.

Iona Kewney (UK) 20. – 23. červenec 2016
Workshop anglické performerky Iony Kewney "The Pure Raw Physical" je pohybový workshop zkoumající tělo a jeho možností jak udělat emocionálně fyzické živým. Soustředěný bude na fyzický tréning atletické energie a techniku otevírajících tělo ke všem dimenzím, které jsou od něho požadovány. Vstupy a výstupy, přítomnost sebe sama skrze "stavy bytí". Iona představí pohyb a dynamiku v prostoru. Pořádek a nepořádek, risk, instinkt, monstróznost a křehkost pohybu, užívání pravdivosti udělaných rozhodnutí a čistých voleb. Zaměří se také na práci na zemi, na zhodnocení a projekci energií v prostoru, na "hand ballancing" a padání skrze emocionální obsah a využití určitých částí těla a na vrstvení detailů pro vytváření určité formy.
www.ionakewney.com

zdroj zprávy: Barbora RepickáKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.