Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Národní divadlo moravskoslezské
> Pohádka o bídném havíři

Za tajemstvím bludných balvanů
[7.2.2020]
NDM nabídne od února původní hudební pohádkový příběh pro celou rodinu a zároveň originální putování za tajemstvím ostravských bludných balvanů.

Pohádka o bídném havíři je název nového hudebního příběhu, který trojice autorů Juraj Čiernik, Jan Vlas a Brigita Cmuntová napsali pro rodiny s dětmi a Národní divadlo moravskoslezské jej bude uvádět v komorním Divadle „12“. Čiernika s Vlasem okouzlily ostravské bludné balvany, opatřili jim jako strážkyně tři čarodějky – Slečnu Čarokrásnou, Slečnu Vědoucí a Dadu. Stvořili originální pohádku s písničkami, kde je Havíř pronásledovaný Bídou podroben třem zkouškám, aby nakonec zjistil, co je a co není pravé bohatství. Zároveň jde o první pohádku z nového cyklu nazvaného příznačně Tajemství bludných balvanů. Každý rok by jeden z kamenů měl vyprávět „svůj“ příběh. Jako první vypráví BALVAN BOHATSTVÍ...

Světovou premiéru bude mít tato pohádka 14. února v Divadle „12“.

Kameny a jejich strážkyně, čarodějky, budou vždy spojovacími články příběhů. Balvan (samozřejmě mluvící) je navíc originální a dominantní dekorací na jevišti komorního divadla. Texty písniček napsala se spoluautory Brigita Cmuntová. Juraj Čiernik, který k pohádce složil hudbu, ji také režíruje. Jan Vlas je i dramaturgem inscenace. Scénu a kostýmy vytvořil David Janošek. Klavírní doprovod obstará Vlastimil Vondruška.

Pohádka vychází vstříc poptávce diváků po příběhu, na který by mohli chodit se svými menšími dětmi. Zároveň je situována do Ostravy a vychází z jejích reálií. První příběh tedy zavede diváky do hornické rodiny z Koblova, na kterou lepí neodbytná Bída. Stále Bídou pronásledovaný Havíř ale nečekaně získá bohatství. Tři čarodějky, strážkyně balvanu Bohatství na Černé louce, ho ovšem podrobí třem zkouškám, za nimiž Havíř putuje po městě: zastaví se i ve Stodolní ulici nebo v Přívoze. „Havíř samozřejmě při zkouškách o rychle nabyté hmotné bohatství přijde, ale zjistí, že to skutečné bohatství a štěstí je v něčem jiném,“ naznačují poselství příběhu autoři Juraj Čiernik a Jan Vlas.

V rolích čarodějek se ve všech příbězích diváci potkají s Evou Zbrožkovou (Slečna Vědoucí), Jankou Hoštákovou (Slečna Čarokrásná) a Dagmar Mimrovou (Dada). V dalších rolích první pohádky vystupují členové sboru operety/muzikálu NDM: Ilona Piskořová v roli Bídy, Roman Žiška jako Havíř, jeho ženu Filoménu hraje Jarmila Hašková, jejich děti a další role, tj. víly Zlatoočky a Kramáře Pištu a Gejzu ztvárňují Eva Prnka Villámová a Lenka Vaňkátová.

Na kamenné obry narazí veřejnost v Ostravě poměrně často: najde je na výstavišti na Černé louce, v Kunčicích před jednou ze vstupních bran do hutního podniku Liberty Ostrava (kdysi Nová huť, donedávna ArcellorMittal) anebo v Porubě. Tzv. Rovninské bludné balvany dostaly název podle místa nálezu – pískovny v Hlučíně-Rovninách. Tam je stejně jako ty ostatní (rozmístěné po celém Česku) přinesl ledovec ze Švédska a Finska. Když ledovec roztál, zůstaly kameny rozesety na různých místech; ty z hlučínské pískovny byly po jejím zrušení v 60. letech 20. století převezeny na ostravské výstaviště. Nejvíce bludných balvanů v ČR je právě na Ostravsku. Balvany jsou přírodními památkami. V Divadle „12“ od února 2020 začínají vyprávět své příběhy.

zdroj zprávy: Šárka SwiderováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.