Blog uživatelů i-divadla

Feminista není dokument
vydáno: 7.5.2023, J.anek

Vážně vždycky říkáme jen to, co si doopravdy myslíme? Neopakujeme občas názory, které jsme slyšeli jinde? Neříkáme některé věty jen proto, abychom někoho pobavili? Abychom mu byli blíž? Aby nebylo ticho? 
Mám pocit, že Feminista není vůbec o feminismu ani o sexuálním zneužívání. Výchozí situace Šindelkova textu je reálně opravdu slabá. Tak směšný incident by na žádné škole nikdo neřešil. Ale mám zároveň pocit, že přesně o to autorovi jde. Nikdy nemůžeme tušit, co se stane onou poslední kapkou, posledním zrnkem písku… A to, co se nám včera jevilo jako absurdní, se dnes může jevit jako zásadní problém. Moc mě bavilo, jakým způsobem jsou zpochybňovány argumenty všech postav. Jak jsou odhalovány jejich motivace. Jak jsme obvykle zbabělí a bojujeme každý sám za sebe, i když nám jde přece o věc, o princip.
Feminista rozhodně není dokumentem o aktuální situaci na vysokých školách, je silnou metaforou o tom, že se nepřítelem lidu, štvancem, obětním beránkem může stát kdokoli z nás. Že jsme tak snadno ovlivnitelní. Problémem není opilecké blábolení titulního hrdiny, ale toxicita prostředí. Jenže tu se nikomu řešit nechce. Inscenace Aminaty Keita je atraktivní a vstřícná svým vtipem, chytrými symboly (dopis spadlý z nebe či záplava stížností, která znesnadňuje pohyb, ergo ovlivňuje všechny postavy na každém kroku) a skvělými hereckými výkony. 
Hraje se o manipulaci, o pokrytectví, o sobectví. A je to výborný text, z něhož vznikla výborná inscenace, která se hodně ptá, ale jednoznačné odpovědi (naštěstí) nenabízí. 
Negativní kritika, která se na Feministu sesypala, vychází podle mého názoru z jednoho zásadního omylu. Inscenace opravdu není dokumentem o dění na českých vysokých školách v posledních letech. Je metaforou toxického společenství. A je povrchní, ba hloupé jí vyčítat, že nerespektuje fakta, že nepopisuje konkrétní události. 
Za stejně povrchní považuji požadavek přidávat k anotaci Feministy trigger warning, tedy důrazné varování, že inscenace může někomu způsobit psychické problémy. To může úplně každá inscenace. Prožívat s postavami traumatické životní situace je totiž jaksi samou podstatou a smyslem existence divadla.


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.