Národní divadlo Brno [Divadlo Reduta]

Feminista

Premiéra: 17.2.2023 | 2:30
Dramaturgie: Jaroslav Jurečka. Výprava: Ján Tereba. Hudba: Štěpán Krtička. Režie: Aminata Keita.
Současné české drama, v němž se autor s citlivostí i humorem zabývá tématem společenských hnutí (z nichž nejznámější je celosvětové Me Too), pod jejichž vlivem se mnohdy z domnělého agresora stává oběť a naopak. Příběh o Vladimírovi, učiteli na umělecké škole, který se po několika nevkusných poznámkách na školním večírku dostane do takového sporu se studenty, pedagogy, širokou veřejností a médii, že přijde o práci, rodinu i o všechno, v co doposud věřil...
Národní divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
90 %
Uživatelé
67 %
kontroverzní inscenace (28.)
67191000
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 90 % Tip Iva Bryndová
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
16.10.St19:00divadlo Redutavstupenky
16.10.St19:00 vstupenky
divadlo Reduta

Volby

Hodnocení (20)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  90 %  Tip Iva Bryndová
3.3.2023 | 555 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
85% - Skvělá hra nejen o sexuálním zneužívání na půdě vysoké školy, ale především obecně o zneužití moci na podobné instituci, o bossingu, obtěžování, ale i o tom, jak snadné je z incidentu vytvořit proces, na jehož konci málokoho zajímá, jak vlastně vznikl a zda jeho výsledek skutečně vyřešil problém. Jednoduchou scénu doplňují povedené projekce a filmy, efektně funguje polopropustná zadní stěna a vše korunují výborné herecké výkony všech účinkujících. (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
JaneEyre  80 %
7.4.2024 | 116 hodnocení
+ souhlasím
Činohra, která vychází z témat dnešní doby. Probrána jsou témata jako feminismus, sexismus a zneužití moci pedagogem. Zaujalo mě věrohodné prostředí české vysoké školy. Rovněž se mi líbila režie, která dávala vyniknout několika postavám z řad studentů i pedagogů, avšak přesto bych ocenila ještě hlubší nahlédnutí do nitra jednotlivých postav (např. by mě zajímalo, jak se mnohé postavy dále vyvíjely, a tak nezbývá, než si domýšlet). Přesto mě příběh po celou dobu bavil a nebál se sklouznout k vyhrocenějším scénám. Všichni herci podali výborné výkony. Z mnohých scén mě až zamrazilo a především druhá polovina mě překvapila svou drsností.
Petikakika  80 %
3.4.2024 | 92 hodnocení
+ souhlasím
Trochu som sa toho bála, ale nakoniec to bolo super a bavilo ma to. Taká odľahčená Doktorka.
Jan456  90 %
22.1.2024 | 226 hodnocení
+ souhlasím
Asi jedno z nejlepších představení současného repertoáru Reduty.
VeronikaB  100 %
5.1.2024 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Silné drama, velmi aktuální téma, výborná hra plná nečekaných zvratů a překvapení, které se vyvinou z původně banální epizody. Moc se mi líbilo také zpracování, které využívá i filmové projekce. Skvělé herecké výkony, především Jakub Svojanovský.
JirkaS  90 %
3.7.2023 | 358 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace o tom, co ještě může být nevinný žert a co už je za hranou je zajímavou studií různých postojů, názorů a charakterů, od přesvědčené aktivistky přes obyčejné postavy jdoucí s davem až po manipulátory a prospěcháře. A právě pestrost postav a postupné pronikání do jejich charakterů činí tento text velmi zajímavým, kdy už diváka možná ani tak nezajímá, jak to dopadne, jako spíš jak se jednotlivé postavy vybarví. Jednoduchá a funkční scéna, střihové až skoro filmové pojetí inscenace a herecké výkony (vynikají především E. Zbranková a T. Groszmannová) pak pomohly k tomu, že jsem se ani na chvilku nenudil. Zajímavý zážitek. /28.6.2023/
Ester_L  10 %
28.6.2023 | 127 hodnocení
+ souhlasím
Proč? Inscenace, co se tváří, že má názor, ale nemá...
Diva.la.se  90 %
18.6.2023 | 23 hodnocení
+ souhlasím
velké díky za odvahu vzít tato témata na scénu, zpracování za mě moc dobré, vyzývá směsici pocitů, se kterým si možná nebudete vědět rady (zasmála jsem se, hlavu jsem si mohla ukroutit, bylo mi hrozně, některé postavy bych objala, jiné bych nakopla)
osobně bych doplnila o trigger warning pro ty, kdo v sobě třeba řeší trauma harrassmentu - představení je velmi živé a uvěřitelné
8,5/10
Wolverine  0 %
18.6.2023 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Katastrofa! Tohle nemá s divadlem 21. století nic společného. Totální výsměch tak důležitého tématu! Tento paskvil uráží snad každého příčetného a přemýšlivého diváka. Taková ostuda! Trapné a ubohé.
Čiko  70 %
8.5.2023 | 1085 hodnocení
+ souhlasím
Ústřední téma této hry může být poněkud diskutabilní. Pro mě je především o tom, kde končí feminismus a začíná fanatismus. A také o tom, jak snadná je někdy manipulace s obětí i poškozenými, a že problém může vzniknout třeba i tam, kde jsou studenti osobnostně na vyšší úrovni než pedagogický sbor.
Myslím si, že hra i inscenace mají rezervy ve zpracování, ale nepochybně je to silné téma, které máme živě v paměti i díky nedávné iniciativě Nemusíš to vydržet na pražské DAMU.
Herecky se mi nejvíce líbila v menší roli E.Zbranková, která držela upjatě po celou dobu fazónu své postavy. J.Svojanovský mohl ze své postavy vykřesat více...
Vladimír Rogalewicz  60 %
7.5.2023 | 804 hodnocení
+ souhlasím
Velice aktuálně uvedená inscenace.Autor se zjevně ve vysokoškolském prostředí vyzná,prohnilost a zahnilost českých vysokých škol je zobrazena věrně.Problém je ale text-dramaturg na něm měl strašně moc pracovat;některá témata nejsou věrohodná,ne vše je logicky propojené,vše je rozvleklé a upovídané.Na nepříliš silném vyznění má velký podíl nenápaditá režie.Další problém představuje scéna.Vedle znamenité polopropustné zadní stěny je zbytek scény vyřešen levně a prázdně. Chybí oddělení jednotlivých prostředí (a já bych navíc ukázal procovskost kanceláří děkanů).A ještě k obsazení:všichni pánové byli (nebo vypadali) mladší,než by odpovídalo ději.
J.anek  90 %
7.5.2023 | 486 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace Aminaty Keita je atraktivní a vstřícná svým vtipem, chytrými symboly (dopis spadlý z nebe či záplava stížností, která znesnadňuje pohyb, ergo ovlivňuje všechny postavy na každém kroku) a skvělými hereckými výkony.
Hraje se o manipulaci, o pokrytectví, o sobectví. A je to výborný text, z něhož vznikla výborná inscenace, která se hodně ptá, ale jednoznačné odpovědi (naštěstí) nenabízí. (více v článku na blogu)
Mirka_divadlo  10 %
28.3.2023 | 76 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Myslela jsem, že budu nadšená nebo naštvaná, ale odešla jsem nejvíc znuděná. Problém je už samotný text (jeho banalita), ale tedy režie mu moc nepřidala. Každý, kdo se o problém zneužívání moci zajímá, vidí, že se na jevišti někdo snažil mít hlavně názor, ale moc si toho nezjistil, nezažil. Nejasný je žánr inscenace, herecké výkony ok - někomu to jde lépe, někdo je ve své postavě ztracený, čemuž se nelze divit. Obecně by zde mohla platit poučka - nedělej na divadle témata, kterým skutečně nevěříš, ale chceš vypadat trendy. Od Národního divadla v Brně bych čekala víc, o moc víc.
Pavel_divadelni  80 %
29.3.2023 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace zdařile podává obraz současné diskuze o zneužívání lidí, moci. Během hry jsou vedle sebe stavěny různé názory a děj hry člověka ponouká k zamýšlení se i nad takovými myšlenkami, které v běžném životě odmítá. Scéna je originální a herci podávají skvělý výkon. Jinak dramatický text je kořeněný špetkami humoru i v situacích, kdy není zdánlivě nic k smíchu.
MBednarski  70 %
4.5.2024 | 91 hodnocení
Moname  30 %
27.3.2024 | 10 hodnocení
Davez  80 %
28.6.2023 | 101 hodnocení
Aneta Věžníková  80 %
28.6.2023 | 106 hodnocení
Lovervlove.  80 %
18.5.2023 | 41 hodnocení
Misoponia  80 %
8.3.2023 | 52 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.