Blog redakce i-divadla

Ideální Ideální manžel
vydáno: 28.12.2010, Jiří Koula
Obsah tohoto blogu se dá shrnout do dvou slov - klasický a výborný, přišlo mi to však příliš stručné, a tak to trochu rozvedu.

Divadlo na Vinohradech vsadilo v případě Ideálního manžela vše na jednu kartu - na přesvědčivost sdělení této klasické Wildeovy konverzační komedie, vše je tomu podřízeno a celek působí velmi konzistentně.

Scéna je jednoduchá, osazená (převážně) nábytkem navozujícím žádoucí atmosféru s kulisami jemně a nevtíravě evokujícími interiér honosného sídla, kostýmy jsou též stylové, noblesní róby dam i elegantní obleky pánů věrohodně zapadají do časoprostoru jeviště.

V těchto podmínkám pak mohou vyniknout charaktery jednotlivých postav. Robertu Chilternovi Jana Šťastného uvěříte rozpor mezi pozlátkem ideálního muže a v minulosti ukrytou pravdou, lady Chilternová Simony Postlerové je věrohodná ve své neskutečné počestnosti, slečna Chilternová Lucie Štěpánkové je vskutku rozpustilé děvčátko hrající si s ohněm, jež se dosud nespálilo, vikomt Goring Jiřího Dvořáka je ten správný wildeovský gentleman schopný skrze své nesčetné bonmoty přesně charakterizovat společnost, v níž se pohybuje, a konečně Zlata Adamovská jako lady Cheveleyová je intrikánka jak vyšitá, pro mě o poznání přesvědčivější (snad mě za to nesrazí blesk) než Simona Stašová v téže roli v ABC.

Zkrátka vše je přesně tak, jak má být. Protřelý divadelník bude patrně považovat za chybu, že se inscenace nesnaží skrze jádro hry vyjadřovat k aktuálnímu dění (ač při výroku "do poslanecké sněmovny se dostanou jen ti, kteří vypadají jako pitomci, a uspět mohou jen ti, kteří pitomci opravdu jsou" se publikum opravdu od srdce zasměje s myšlenkou na současné mocipány) či že se ve hře aspoň nevyskytují nějaké netradiční prvky, ovšem pro mě je právě toto představení balzámem na rány způsobené modernizacemi Hamleta v Dejvické divadle, Macbetha v Dlouhé, Marie Stuartovny na Vinohradech či Mandragory na Jezerce, díky čemuž své hodnocení zvyšuji na devadesát procent.

To vše je ještě umocněno prostory vinohradského divadla, těžko by se hledaly vhodnější. Všem, kteří touží po opravdu klasickém divadle, Ideálního manžela vřele doporučuji.

Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.