Blog uživatelů i-divadla

DIVADLO: Leoš aneb Tvá nejvěrnější – to je Janáček, jak ho (ne) znáte
vydáno: 28.10.2017, Kateřina Šebelová

DIVADLO: Leoš aneb Tvá nejvěrnější – to je Janáček, jak ho (ne) znáte


Kateřina Šebelová | 19. 11. 2011

Autor: Milan Uhde
Režie: Vladimír Morávek
Hudba: Miloš Štědroň
Scéna: Ladislav Vlna
Hrají: Martin Havelka, Martin Donutil, Jiří Kniha, Ivana Hloužková, Andrea Buršová, Eva Vrbková, Tomáš David, Gabriela Vermehlo, aj.

Vytáhnout tu duši z těla ven!
Představení Leoš aneb Tvá nejvěrnější. (divadlo Husa na provázku/Jakub Jíra)
Leoš aneb Tvá nejvěrnější – tak zní název nejnovější inscenace brněnského Divadla Husa na provázku, jejíž premiéra se uskutečnila 11. listopadu 2011. Život, dílo a hlavně skladatelovy lásky se staly hlavními motivy hry o Leoši Janáčkovi, která si neklade za cíl nějakou životopisnou sondu, spíše se snaží rozluštit autorův emoční vývoj v kontextu událostí jeho života a poodhalit roušku tajemství osudu slavného umělce.


Autorská dvojice Uhde a Štědroň, která proslula díky legendárnímu představení Balada pro banditu, se opětovně spojila, aby odkryla něco z Leoše Janáčka, prostě slovy autorů: „Vytáhnout tu duši z těla ven!" Režisér Vladimír Morávek na otázku, co ho na Janáčkovi vzrušuje a zajímá, svými slovy vystihuje podstatu představení: „Ta zvláštní kombinace geniality a neotesanosti. Ten smutek na dně. Ty dětské oči chlapečka, co hrozně smutným lesem musel jít na nádraží, odjet do Brna..."

Genialita, ženy a nepochopení
Janáčkův život nebyl snadný. Již jako malý chlapec musel opustit rodné Hukvaldy a odjet do pošmourného Brna studovat v klášterní škole. Později se zabýval studiem hudby, hry na varhany a kompozicí. Díky svému talentu, povaze a píli se vypracoval na českou a později i světovou skladatelskou špičku klasické hudby. Kromě hudby však nedílnou součástí Leoše Janáčka byly ženy a vzpomínky na rodné Lašsko, kde vyrůstal a z něhož často čerpal inspiraci.


Hudební tvorba, která se velmi úzce prolíná s bouřlivým skladatelovým osudem, vypovídá o silném vlivu lidové hudby i prudkých emocí, kterými jeho život oplýval. Ve hře zaznívají úryvky oper, náboženských motivů, kombinovaných s lidovou písní. A možná právě proto je dodnes Janáček a jeho hudební tvorba považována za příliš složitou a mnohdy nepochopenou. O vlivu folklóru vypovídá i citát samotného Janáčka: „Hledal jsem toliko písně, ale našel jsem mnohem více."

Janáček podle Provázku
Samotná inscenace se zaměřuje spíše než na životopisné události (i když ty řeší okrajově), na důležité okamžiky a jeho osudové lásky. Postupně se divák seznamuje s Janáčkovými ženami, které v různých intenzitách prošly životem hudebníka a zanechaly v něm stopu.
Děj rozkrývá hudebníkovu složitou a komplikovanou povahu, jakousi vnitřní prostotu, jednoduchost, která ostře kontrastuje s genialitou jemu vlastní. V Leošovi se střetávají světy domova v Hukvaldech, Brna i svět jeho kritiků a obdivovatelů, které vydávají barvitou fresku nadaného umělce.


Herci rozehrávají složitý part, kde Janáček za pohnutých událostí opouští idylický domov a s ním i dětství, setkává se s významnými i méně významnými osobnostmi a postupně ústí do dramatického finále. Zprvu se zmatený běh událostí pokouší roztomile ukočírovat Jiří Kniha se svými Stop! Díky tomu se divák v hektickém a složitém ději alespoň trochu orientuje. Pak už stačí jen přepínat jednotlivé scény a prostředí, které se leckdy prolínají.

Pokračování článku..
Herci pro Janáčka
Představení Leoš aneb Tvá nejvěrnější. (divadlo Husa na provázku/Jakub Jíra)
Janáček se vyskytuje v ději jako mladík v podání Martina Donutila, syna slavného herce, který se díky Provázku proslavil, a jako zralý muž v provedení živelně nespoutaného Martina Havelky, který si sem odskočil z prken MDB. Havelka je Pan Herec, v této roli jen dokazuje, že mu je ušitá přesně na míru. Martin Donutil - milý a mlaďoučký, plný elánu. Dobrou kulisu tvoří lašský přízvuk, který dodává hlavní postavě roztomilou neohrabanost.


Z Janáčkových žen zaujme svůdnice Amálie Wickenhauserová v podání Ivany Hloužkové, Eva Vrbková je zase okouzlující jako Gabriela Horváthová se svým vysoce postaveným hlasem a paní Schulzová v podání Andrey Buršové. Hlavní „osudovky" – manželka Zdenka (Anička Ducháňová) nebo poslední partnerka Kamilka (Kateřina Jebavá) už nejsou tak výrazné, ale diváka baví svou jednoduchostí.


Z mužů zaujme nenápadný Lišák a výborný zpěvák Tomáš David – nová posila souboru. Otec Janáčka, revírník a Janáček na výsostech – Jožka Králík je správně venkovský a lašský. Za zmínku však rozhodně stojí Paní S. (Gabriela Vermehlo), při jejímž zpěvu a hře na housle tuhne krev v žilách.

Janáček jak ho neznáte...
Scéna je dobře zvolená. Splňuje parametry jak prostého bydlení pana Janáčka, tak i jeviště. Stůl uprostřed je středobodem děje, zde se zpívá, debatuje, jí, filosofuje, tvoří i miluje. Často však poklidný děj rozsekává výkřik (rozhodně ne ojedinělý), který může působit rušivě. Živelnost děje podtrhává kromě hereckého umění i hudba, jak jinak než z dílny slavného umělce doplněná o vsuvky postav, které se vkusně „infiltrují" do děje (liška Bystrouška, venkované z Její pastorkyně,...). Divák skoro až žasne, když piliny, listí nebo polévka, které tvoří součást scény, létají vzduchem. Toto je však typicky provázkovské, stejně jako bouřlivé diskuze umělcových kritiků.


Leoš aneb Tvá nejvěrnější představuje tak trochu kontroverzní ztvárnění Janáčka, kterému nechybí vtip, emoce ani nadhled. Na své si přijdou diváci, kteří chtějí poznat Janáčka jinak, než je prezentován v učebnicích. Tedy živelné velké dítě plné emocí, nápadů, talentu i prostoty...

 

http://www.epochtimes.cz/2011111618472/DIVADLO-Leos-aneb-Tva-nejvernejsi-to-je-Janacek-jak-ho-ne-znate.html


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.