Blog uživatelů i-divadla

O pejscích a kočičkách – čapkovská pohádka (nejen) pro děti
vydáno: 30.10.2017, Kateřina Šebelová

O pejscích a kočičkách – čapkovská pohádka (nejen) pro děti


Kateřina Šebelová | 12. 5. 2017


Režie a scénář: Jiří Jelínek

Hudba: Zdeněk Král

Dramaturgie: Nora Obrtelová.

Výprava: Matěj Pospíšil

Hrají: Pavel Zatloukal, Vladimír Hauser, Růžena Dvořáková, Monika Jelínková

Pohádka O Pejscích a kočičkách aneb Jak Josef a Karel Čapkovi vařili dort volně tématicky navazuje na hru Jiřího Jelínka – Dášeňka aneb Psí kusy, kterou brněnské Divadlo Husa na provázku uvedlo na své scéně v roce 2013. Nejnovější provázkovská pohádka O pejscích a kočičkách je příběh, který je inspirovaný knížkou Josefa Čapka - Povídání o pejskovi a kočičce a měla premiéru na Sklepní scéně 9. dubna 2017.

Inspirace knihou i první republikou

Na Provázku si prostě Jelínkovu hravost oblíbili, a tak pokračování pohádky na motivy čapkovského Povídání o pejskovi a kočičce zařadili jako druhý díl cyklu Smějící se Jelínek. Milovníci tvorby bratří Čapků rozhodně nemusí být zklamáni, ač se s pejskem a kočičkou tak docela v inscenaci nesetkají, i když... Některé prvky knižní inspirace Josefa Čapka se v Jelínkově hře objeví – diváci tak nebudou ochuzeni o známé pasáže z knihy – Jak myli podlahu, Jak dělali dort nebo Jak slavili 28. říjen, ale s tím rozdílem, že hlavní postavy nebudou tvořit pejsek a kočička, ale samotní bratři Čapkové, kteří pohádce vdechnou svými ústy nový, jiný život. Celá pohádka je pojatá jako výtvarně historická procházka do první republiky okořeněná o vsuvky ze současnosti a samozřejmě i humor, který patří k hlavním devizám inscenace. Nemůže chybět ani setkání s některými autory z éry uměleckého působení bratří Čapků (Bass, Vančura, Foglar,...)

Výtvarná složka, která voní po prvorepublikové nostalgii

Výtvarná stránka tvoří důležitou součást celé hry – výtvarník Matěj Pospíšil si vyhrál jak s kubistickou tvorbou Josefa Čapka, tak i s kreslenou tvorbou komiksových sešitů Rychlých šípů nebo jinými prvorepublikovými animacemi, které efektně spojil v působivý celek. A tak na jevišti není nouze o všelijaké obrázky z tohoto období, často ve vtipných kombinacích. Na pódiu se pracuje s plachtou, která slouží jako opona a ze které vykukují jednotliví herci, ať už samostatně nebo společně. Dobře se scénograf popasoval s některými nástrahami děje, takže všechny podstatné prvky jsou herci pěkně zpracovány vyloženě naživo. Sugestivně působí například mydliny ve formě bublin vypouštěných do publika, pečení dortu díky přidáváním mixu obrázků „ingrediencí" dortu promítaných přímo na plachtu nebo pohyb míče za plátnem, které ztělesňuje fotbalový zápas Klabzubovy jedenáctky, do kterého se mohou zapojit i „děti" z hlediště. Atmosféru doladí působivé svícení a projekce.


Hudba, kterou si zapamatujeme

Další nesmírně důležitou součást hry tvoří hudba, která pochází z pera pianisty Zdeňka Krále, který zhudebnil některé původní Jelínkovy texty a jiné přidal. Písně a melodie zní buď v reprodukované podobě nebo v doprovodu dvou kytar, na které hrají herci Zatloukal a Hauser, v kombinaci se živým zpěvem všech čtyř hereckých interpretů. Klidně se pak může stát, že si písničky, co uslyšíte, budete broukat cestou domů.

Silná herecká čtveřice

Režisér a autor inscenace Jiří Jelínek dokáže propojit herce s publikem a nenuceně bavit. A protože hlavní část publika tvoří děti a jejich rodiče, udržet pozornost se hereckému ansámblu daří zapojením diváků do děje, ať již formou „tělocviku", písniček nebo vtažením dětí do hry. Všichni aktéři si se svým úkolem poradili na jedničku. Pánové Hauser a Zatloukal v roli bratrů Čapkových působí v inscenaci nenuceně a přirozeně. Rozmlouvají spolu svým komunikačním jazykem, který ale je otevřený pro všechny diváky, a to bez rozdílu věku. A proto vůbec nevadí, když děti neznají kontext jednotlivých okamžiků hry, spisovatele nebo českou historii – tyto věci jsou určeny spíše dospělým, děti se pobaví písničkami, zapojením do děje, barevností humoru a vtipným zpracováním.

Obě herečky, Růžena Dvořáková a Monika Jelínková, dělají důstojné parťačky pro své mužské protějšky - pány Hausera a Zatloukala - a společně tvoří výborně zosnovanou mozaiku pro malé i velké děti. Pohádka O pejscích a kočičkách dokáže laskavým humorem, nápaditým provedením a skvělou hudbou a hereckým nasazením plně zaujmout a naplnit podtitul inscenace - pohádka pro děti od 7 do 136 let. Bavit se diváci budou zaručeně, protože ve společnosti sourozenců Čapkových nuda opravdu nehrozí.

Hodnocení: 80%

 

http://www.epochtimes.cz/2017051223631/O-pejscich-a-kocickach-capkovska-pohadka-nejen-pro-deti.html


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.